مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حدود 60 درصد بانوان در گروههای سنی 18 تا 59 سال در این استان طبق آخرین بررسیها دچار کم تحرکی و بی تحرکی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دکتر حامد قضاوی به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان، میانگین کم تحرکی در بین کل جمعیت خراسان رضوی را اعم از زن و مرد 54 درصد اعلام و بیان کرد: کم تحرکی و بی تحرکی باعث اضافه وزن و چاقی شده و در نتیجه بیماریهای قلبی و عروقی و بروز سرطانها را بدنبال دارد.

وی ادامه داد: افراد به ویژه زنان باید در دوره میانسالی حداقل روزی 30 دقیقه در پنج روز هفته پیاده روی و یا فعالیتهای بدنی متوسط تا شدید داشته باشند. 30 تا 59 سالگی را میانسالی می گویند.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد جمعیت میانسال زیر پوشش این دانشگاه را 975 هزار نفر ذکر و بیان کرد: از سال 1395 تاکنون 518 هزار نفر از این جمعیت زیر پوشش مراقبتهای بهداشتی و سلامتی قرار گرفته اند و برای آنها پرونده تشکیل شده است.

وی گفت: برنامه های بهداشتی و مراقبتی از بانوان در تمام دوران زندگی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجرا است. این مراقبتها از دوران پیش از بارداری، کودکی، نوجوانی، میانسالی و سالمندی را در برمی گیرد. مراقبت در دوران بارداری در سه مقطع شامل پیش بارداری، بارداری و زایمان انجام می شود.

قضاوی افزود: برنامه های تن سنجی و ارزیابی عیوب تغذیه، ارزیابی فعالیت بدنی و روانشناختی، ارزیابی خشونت خانگی در زنان متاهل، مصرف دخانیات، غربالگری بیماریهای غیرواگیر مانند دیابت و فشار خون بالا و بررسی سرطان روده بزرگ، سرطان دهانه رحم و سرطان پستان از جمله مراقبتهای در حال اجرا هستند.

وی همچنین شعار امسال هفته ملی بانوان را 'حرکت برای سلامت زنان' اعلام و بیان کرد: طی هفته سلامت برنامه های آموزشی، توجیهی و اطلاع رسانی مختلفی با هدف ارتقای سلامت بانوان در خراسان رضوی انجام شده است.

49 و شش دهم درصد از جمعیت شش میلیون و 400 هزار نفری خراسان رضوی را زنان تشکیل می دهند.

24 تا 30 مهر ماه 'هفته ملی سلامت بانوان' نامگذاری شده است.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: