سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت:با تقسیم کار بین تمامی دستگاههای استان آمادگی لازم برای استقبال از زائرین خارجی دهه آخر صفر ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید جواد حسینی ظهر شنبه در جلسه ستاد برنامه ریزی و استقبال از زائران افغانستانی و پاکستانی دهه آخر صفر گفت: زائران افغانستانی و پاکستانی از مرز میرجاوه و دوغارون وارد کشور می شوند و به جمع زائران اربعین می پیوندند و این زائرین پس از زیارت اربعین در دهه آخر صفر به زیارت امام رضا(ع)  مشرف می شوند بطوریکه سال گذشته بیش از ۶۲ هزار نفر از آنها ۱۰ تا ۲۰ روز پس از پایان ماه صفر هم در مشهد اقامت داشتند.

وی افزود:در دهه آخر صفر سال گذشته از میان چهار میلیون و ۷۰۰ هزار زائر، پذیرای بیش از ۴۰۱ هزار زائر پیاده بودیم که این زائران پیاده در قالب بیش از دو هزار و۳۰۰ کاروان خود را به مشهد رساندند .

سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی ادامه داد:در این میان، کاروان های ویژه ای متشکل از خانواده های معظم شهدا ، دانشجویان ، برادران اهل تسنن هم داشتیم بطوریکه از مجموع ۴۰۱ هزار زائر پیاده در سال گذشته، ۱۰۱ هزار نفر از آنان  غیر ایرانی بودند.

وی گفت:هماهنگی و برنامه ریزی به منظور تامین محل اسکان ، پذیرایی، حمل و نقل و موضوعات فرهنگی انجام شده تا این دسته از زائران حضرت رضا (ع) بتوانند از فضائل زیارت رضوی بدون هیچ  دغدغه ای بهره مند شوند.

حسینی تاکید کرد: پذیرایی زائرین غیر ایرانی در این ایام به عهده آستان قدس رضوی است و کلیه امور بهداشتی - درمانی زائرین غیرایرانی در دهه آخر صفر در مشهد بر عهده بنیاد سلامت رضوی و دارالشفای امام رضا (ع) است و جمعیت هلال احمر و مرکز بهداشت و درمان  نیز  در این زمینه کمک خواهند کرد .

وی بیان کرد: همچنین مقرر شد کلیه امور فرهنگی زائران خارجی در این ایام بر عهده سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، امور حمل و نقل درون شهری زوار با شهرداری مشهد و انتقال زوار از مرز شلمچه به مشهد مقدس با اداره کل حمل ونقل  خراسان رضوی باشد.

سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی افزود: همچنین مقرر شد آستان قدس رضوی، سپاه امام رضا(ع)، اداره اوقاف و امور خیریه، اداره کل  آموزش پرورش، اداره کل ورزش و جوانان و شهرداری مشهد برای  اسکان زائران غیر ایرانی پاکستانی و افغانستانی در بازگشت از زیارت اربعین  در دهه آخر صفر اقدام کنند و مسئولیت هماهنگی های لازم این بخش بر عهده سپاه امام رضا(ع) خواهد بود.  

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: