رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: هم دولت و هم مردم می‌دانند که هیچ کالایی با ارز ۴۲۰۰ تومانی فروخته نمی‌شود، ارز ۴۲۰۰ را می‌گیرند، ولی جنس‌ها را با قیمت ارز ۱۰ هزار تومانی به مردم می‌فروشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در برنامه پایش گفت: سفیر چین مشخص شده و همین هفته نام وی اعلام می‌شوند، چون کار‌های تایید صلاحیت وی باید انجام شود نمی‌توانم اسمش را بگویم. 

عسگراولادی در مورد تحریم‌های پیش افزود: به عقیده من تحریم‌های آبان ماه از تحریم‌های قبلی ضعیف‌تر است و هیچ اتفاقی در کشور نمی‌افتد، بازار در حال انجام کسب و کار خودش است. تنها مشکلی که داریم مسائل بانکی است و اگر در هر کشور اروپایی یک بانک با ما همکاری کند مشکلاتمان را حل می‌کنیم.

وی افزود: مشکل اصلی در دستگاه‌های دولتی خودمان است و اگر بتوانیم مشکلات موجود در سیستم دولتی را حل کنیم موفق می‌شویم. گله‌ای که ما از دولت داریم این است که مشورت پذیر نیست، در حال حاضر ترس از تحریم‌ها بیشتر از قبل است وگرنه ما 40 سال است که تحریم هستیم. در زمان جنگ هم تحریم بودیم، ولی سختی کنونی تحریم به خاطر مدیریت در درون کشور است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: متاسفانه دولتمردان از تحریم‌ها می‌ترسند و مشکل در مدیریت داخلی است، مثلا در صادرات مقررات جدید دردسرساز است، بخشنامه‌هایی که هر ساعت صادر می‌کنند و بخشنامه قبلی را نقض می‌کند صادرکنندگان را با مشکل روبرو کرده است.

وی در مورد تعیین نرخ 4200 برای ارز در فروردین سال جاری گفت: تعیین این قیمت برای ارز کار غلطی بود، همین کار باعث شد که نرخ ارز بالا برود، اگر مبنای ارز را 6 هزار تومان قرار می‌دادند هرگز نرخ ارز به 15 هزار تومان نمی‌رسید، پیشنهاد من این است که این ارز 4200 تومانی را بردارند و قیمت همه ارز‌های جهانگیری ریال نیمایی و سنایی را 10 هزار قرار دهند.

عسگراولادی در پاسخ به این سوال که اگر ارز 4200 تومانی حذف شود شاهد گرانی کالا‌های اساسی خواهیم بود گفت: هم دولت و هم مردم می‌دانند که هیچ کالایی با ارز 4200 تومانی فروخته نمی‌شود، ارز 4200 را می‌گیرند، ولی جنس‌ها را با قیمت ارز 10 هزار تومانی به مردم می‌فروشند. کسانی که ارز 4200 برای واردات می‌گیرند هیچوقت کالا را با قیمت 4200 به بازار وارد نمی‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: من یکبار گفتم سه ماه بانک مرکزی را به من بدهیم من مشکل ارز را حل می‌کنم، ولی کسی محل نذاشت و حتی با من مشورت نکرد. 5 ماه پیش خدمت اقا رسیدم و اصرار کردم که می‌خواهم خدمت آقای روحانی برسم و حرفهایم را بزنم، ایشان فرمودند: برو. از وقتی که آقا فرمودند برو تا وقتی که آقای روحانی وقت دادند 2 تا دو و نیم ماه طول کشید یعنی من دو و نیم ماه طول در صف دیدن رئیس جمهور بودم.

وی گفت: در آن جلسه همه حرفهایم را خدمت آقای روحانی گفتم، ولی هیچکدام را عمل نکرد، به آقای روحانی گفتم آنقدر از تیم اقتصادی ات عصبانیم که می‌خواهم بروم دماوند و آنجا شلغم بکارم. اقای روحانی فقط حرف‌ها را می‌شنود، ولی عمل نمی‌کند. در حال حاضر به خاطر اینکه ما مجبور می‌کنند که ارز را با قیمت 8 هزار تومانی بفروشیم صادرات من کم شده و در یک ماه اخیر به صفر رسیده است.

عسگراولادی افزود: رئیس جمهور باید جلوی فساد را بگیرد، مبارزه با فساد مهم است در حال حاضر بدون استثنا در همه ادارات فساد وجود دارد و علت آن نیز بزرگ بودن دولت است. جلوی قاچاق قانونی را بگیرند، در حال حاضر طبق قانون وقتی که کالایی مجوز ورود نگیرد به انبار منتقل می‌شود، بعد از سه ماه نگهداری در انبار برچسب متروکه می‌خورد و همان کالا را دولت به بازار می‌آورد و می‌فروشد. این قاچاق قانونی است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: