رئیس پلیس راه استان: شهرداری باید پاسخگوی هر حادثه ای در شترک باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، از کوی پنجتن که گذر کنی و به تقاطع طبرسی شمالی برسی، ابتدای جاده ای باریک و روستایی، گرد و غبار حاصل از تردد بسیار زیاد خودروها، حال و هوای یک صبح جمعه زیبا را برایت تلخ می کند؛ گرد و غبار حرکت خودروهایی که حوصله شان از ترافیک به تنگ آمده است و به خاکی زده اند، هرچند پلی کوچک تر از جاده راهشان را می بندد و مجبورشان می کند به مسیر اصلی برگردند. همین طور میلی متری حرکت می کنیم تا به سیل موتورسیکلت های پارک شده می رسیم. همین جاست، جمعه بازار نوپای شهید شوشتری در منطقه شترک مشهد. منطقه ای محدود شده با نرده های آهنی به عنوان بازار و در مجاورت آن محلی محدودشده با بلوکه های بتنی به عنوان پارکینگ؛ این همه  امکاناتی است که شهرداری برای راه اندازی این جمعه بازار و انتقال جمعه بازار از مهرآباد به این منطقه فراهم کرده است.

طرح انتقال جمعه بازار مشهد از مهرآباد، دوسال قبل، در زمان شورای شهر چهارم مشهد و پس از پیگیری های فراوان رسانه ها درباره مشکلات این بازار در منطقه مهرآباد کلید خورد. پس از تغییر مدیریت شهری، این موضوع همچنان در دستور کار شهرداری بود و بالاخره پس از کش و قوس فراوان به منطقه اراضی شهید شوشتری در ابتدای روستای شترک انتقال یافت و توسط سازمان میادین و سامان دهی مشاغل شهری شهرداری مشهد که حال به «سازمان سامان دهی مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی» تغییر نام داده است، افتتاح شد. انتقالی که نیامده صدای همه را درآورد؛ از نارضایتی مردم و اهالی آن منطقه گرفته تا پلیس راه و راهداری.در جمعه بازار جدید مشهد گشتی می زنیم؛ بازاری شلوغ و پرتردد که هرچه اراده کنی در آن هست اما ظاهرا کم است. این را غرفه دارانی گفتند که از کمبود مشتری حسابی ناراحت بودند. یکی از آن ها که دل پردردی داشت می گفت مردم دیگر مشتری نیستند، بیننده اند . یکی می گفت این ماه آخرین ماه است که می آیم، جمعه بازار دیگر فروش ندارد. جوانی که ظاهرا از بقیه راضی تر بود می گفت، یاد مهرآباد و بازارش به خیر این کجا و آن کجا ، حاضرم سه برابر مبلغ اجاره را بدهم اما به جای قبلی بازگردم. پای حرف مردم که نشستم از پشیمانی شان برای حضور در جمعه بازار می گفتند؛ این که این بازار ارزش این راه طولانی را نداشت. از قیمت بالای اجناس و تفاوت ناچیزش با شهر می گفتند ، از ترافیک عجیبی که در آن زمان زیادی را سپری کردند و حالا به آن چه می خواستند نرسیدند.

شهرداری: جمعه بازار مشهد ، خارج از محدوده خدمات شهرداری است

پس از حضور میدانی در جمعه بازار مشهد، مشکلات آن را از مسئولان مربوط پیگیری کردیم. شهردار منطقه چهار مشهد و هیچ یک از معاونان پاسخگوی ما نبودند و صرفا پاسخی کوتاه از طریق روابط عمومی این منطقه اعلام شد که «جمعه بازار شترک خارج از محدوده شهری است و این منطقه نمی تواند هیچ گونه خدماتی را به مردم در آن جا ارائه کند.»تماس های مکرر ما با کیانی مدیرعامل سازمان سامان دهی مشاغل شهری شهرداری مشهد نیز بی نتیجه ماند و وی پاسخگوی ما نبود.اما غلامعلی فیضی ، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی شورای شهر مشهد به چرایی وضعیت نا به سامان جمعه بازار شترک مشهد پاسخ داد.

وی گفت: منطقه مد نظر خارج از حوزه ماموریت شهرداری و در حریم شهر مشهد واقع شده است، اما شهرداری مشهد آماده خدمت رسانی و حل معضل آن منطقه است.وی دلیل به تعویق افتادن خدمت رسانی و تعریض مسیر منتهی به جمعه بازار را طی مراحل اداری ودرگیر شدن چند دستگاه در این موضوع بیان کرد و افزود: دو پیشنهاد داریم و آن را مورد بررسی قرار دادیم؛ این که یا مجوز تعریض راه و حل مشکلات را به ما بدهند یا این که یکی از دستگاه های مسئول مثل اداره کل راه و شهرسازی این کار را انجام دهد.  فیضی در پاسخ به این سوال که چرا قبل از انتقال جمعه بازار به این منطقه، هماهنگی ها انجام نشده است، گفت: متولی اصلی این کار سازمان میادین شهرداری بوده و متاسفانه به هر دلیلی این قصور صورت گرفته و هماهنگی های لازم و اخذ مجوز از دستگاه های ذی ربط انجام نشده است اما به هرحال امروز آماده ایم که اگر دستگاه ها همکاری کنند، این کار انجام شود. وی تصریح کرد: به هیچ وجه در پی انتقال مشکل و پاک کردن صورت مسئله نبودیم و خواست ما و شهرداری همواره حل مشکلات مردم بوده است.

تسهیل دسترسی به جمعه بازار در گرو تصمیم شورای عالی ترافیک

همچنین آن طور که پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر مشهد منتشر کرده، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد تسهیل دسترسی به جمعه بازار شترک را در گرو تصمیم شورای عالی ترافیک اعلام کرده است. فیضی اظهارکرد: جمعه بازار میامی حدود دو دهه در مکان قبلی خود مستقر بود و توسعه شهری سبب شده بود که ترافیک سنگینی در این نقطه ایجاد شود و همین موضوع نارضایتی فراوان ساکنان منطقه را در پی داشت، جابه جایی جمعه بازار نیز بنا به خواست و مطالبه شهروندان بوده است. مصوبه مربوط به جانمایی و انعقاد تفاهم نامه با سرمایه‌‌گذار برای اجرای جمعه بازار مربوط به دوره قبل شورای شهر مشهد بوده و شورای پنجم در جهت اجرایی کردن مصوبات گام برداشته است. وی تصریح کرد: جمعه بازار کنونی در فضایی به مساحت 12 هکتار ایجاد شده است و مشکل دسترسی دارد؛ در این زمینه، مشاور طرح خود را ارائه کرده است و به زودی عملیات اجرایی، تسطیح، تعریض و ایجاد دو لاین رفت و برگشت آغاز خواهد شد. فیضی افزود: بخش اجرایی که مربوط به شهرداری بوده، به شکل کامل انجام شده است ولی وضعیت دسترسی نیاز به تصویب سازمان ترافیک دارد؛ جمعه بازار در حریم شهر و خارج از محدوده شهری قرار گرفته است لذا این موضوع باید در شورای عالی ترافیک مطرح شود. وی گفت: مراحل مربوط به راه های دسترسی به جمعه بازار آخرین مراحل خود را طی می‌کند و بودجه نیز برای تامین زیرساخت‌ها و دسترسی مناسب به تصویب رسیده است.

راهداری: شهرداری جمعه بازار را رها کرده است

رئیس اداره نگهداری راه های اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان نیز در این باره گفت: در این که شهرداری بدون هماهنگی، انتقال جمعه بازار به شترک را انجام داده است شکی نیست. اما در ابتدای افتتاح این بازار و طی پیگیری های پلیس راه استان با دادستانی درخواستی مبنی بر تشکیل جلسه با حضور دستگاه های مربوط با این موضوع از سمت شهرداری انجام شد که تشکیل این جلسه و چند بازدید از محل نیز در همان روزها اتفاق افتاد. رجایی افزود: خروجی آن جلسه هم این بود که ما با هدف تعریض جاده ، راه را تحویل شهرداری مشهد دهیم تا این کار را با استانداردها و ضوابط ما انجام دهند که از آن روز تا به حال که حدودا پنج ماه از آن تاریخ می گذرد، هیچ خبری از آن ها نبوده و فرمانداری که متولی پیگیری و تشکیل این جلسات بین دستگاهی بود هم ، نامه یا درخواست جلسه ای در این زمینه نداشت و عملا این طرح مسکوت ماند و فراموش شد. وی تصریح کرد: هم اکنون نیز ما آماده ایم که البته این نیز منوط به پیگیری شهرداری مشهد است.

رئیس پلیس راه استان: شهرداری باید پاسخگوی هر حادثه ای در شترک باشد

فرمانده پلیس راه استان نیز درباره مشکلات جمعه بازار شترک گفت: هم اکنون در منطقه  شترک موضوع امنیت و حفظ جان مردم درمیان است و باید این موضوع مدیریت شود، ما به وظیفه خود و در حد یک راه روستایی عمل می کنیم اما شهرداری با انتقال جمعه بازار به یک منطقه روستایی معضلات زیادی در منطقه به وجود آورده است. سرهنگ هادی امیدوار افزود: شهرداری باید پاسخگوی هر حادثه ای در آن جا باشد، به همین دلیل آن ها با نیروهای خود سامان دهی محل را به عهده گرفته اند و ما امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حل این مشکل باشیم.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: