حجت‌الاسلام پژمان‌فر طراح این طرح، با همراهی نمایندگان به‌دنبال بررسی و تصویب طرح «قانونی حذف دلار از معاملات بین‌المللی» در قالب دو فوریت در صحن علنی مجلس هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی طراح این طرح، با همراهی نمایندگان به‌دنبال بررسی و تصویب طرح «قانونی حذف دلار از معاملات بین‌المللی» در قالب دو فوریت در صحن علنی مجلس هستند.

به‌موجب این قانون که ۶۰ روز پس از تصویب لازم‌الاجرا است:

۱) هرگونه معامله دولتی و خصوصی با دلار ممنوع است.

۲) دارندگان دلار تا تاریخ اجرای این قانون فرصت دارند دلار خود را به‌کالا و ریال یا سایر ارزها تبدیل کنند.

۳) از تاریخ اجرای این قانون هرگونه دلار آمریکا در ایران در حکم ارز قاچاق محسوب می‌گردد و دستگاه‌های مسؤول موظفند با هرگونه دلار مکشوفه و نگهدارندگان آن برابر قوانین قاچاق کالا و ارز برخورد کنند.

۴) وزارت امور خارجه مکلف است با رایزنی مستمر و فشرده با کشورهای مختلف به‌ویژه کشورهایی که مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفته‌اند ایجاد ائتلاف جهانی برای تحریم دلار و حذف دلار از معاملات بین‌المللی را پیگیری و گزارش پیشرفت کار را هر ۳ ماه به‌کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

تبصره: این قانون عطف به‌ماسبق نمی‌شود لکن قراردادهایی که پیش از تصویب این قانون منعقد شده و ما بازای آن دلار است در هنگام تمدید یا تجدید می‌باید به ارزهای دیگر تغییر یابد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: