ویژه برنامه های آستان قدس رضوی در ایام سوگواری رحلت حضرت محمد (ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، «حجت گنابادی نژاد» رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی روز گذشته در نشستی خبری ویژه برنامه های شهادت امام رضا(ع) را تشریح کرد. همچنین حجت الاسلام و المسلمین «سیدجلال حسینی» معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در گفت و گو با آستان نیوز جزئیات بیشتری از این نشست را اعلام کرد.

امشب و فردا، ویژه برنامه شب رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن(ع)

ویژه برنامه شب رحلت رسول ا... (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)، سه شنبه 15 آبان‌ماه پس از نماز مغرب و عشا با حضور زائران عزادار در رواق امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. حجج الاسلام والمسلمین ماندگاری و رفیعی سخنرانان ویژه برنامه شب رحلت رسول ا... (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم مطهر حضرت رضا(ع) هستند. مرثیه‌سرایی و سینه‌زنی توسط میثم مطیعی، مهدی رسولی، اصغر زنجانی، ولی‌ا... کلامی‌زنجانی، بهلول حبیبی و غلامرضا عینی‌فرد از دیگر برنامه‌های شب رحلت رسول ا... (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم مطهر رضوی است. ویژه برنامه‌های عزاداری و ذکر مصیبت در سالروز رحلت رسول ا... (ص) و شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) از اذان صبح تا بعد از نماز ظهر و عصر با حضور عزادارانی که برای عرض تسلیت به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند، تدارک دیده شده است. قرائت زیارت‌ امین ا... و زیارت رسول ا... (ع) از بعید، سخنرانی ابوالفضل بهرام پور و مرثیه‌سرایی و سینه‌زنی از دیگر برنامه‌های سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) بعد از اذان صبح تا ساعت 6 است. بخش دوم برنامه‌های عزاداری 28 صفر از ساعت 9:30 صبح و با مرثیه‌سرایی علی مالکی نژاد، امیرعارف، سعید قانع و جواد غفاریان آغاز می‌شود و تا ساعت 15 ادامه خواهد داشت. ویژه برنامه‌های عزاداری در 28 و 29 صفر به صورت شبانه‌روزی تدارک دیده شده است. در ویژه برنامه 28 صفر، آیت ا... سیداحمد علم الهدی و حجت‌الاسلام والمسلمین  سیدمهدی میرباقری سخنرانی خواهند کرد. چهارشنبه 16 آبان‌ماه نیز پس از نماز مغرب و عشا، رواق امام خمینی(ره) میزبان عزاداران رضوی است و در این برنامه حجج الاسلام والمسلمین مهدی‌ماندگاری و رفیعی سخنرانی خواهند کرد. سیدمجید بنی‌فاطمه و مهدی رسولی مداحانی هستند که در این مراسم به مرثیه‌سرایی و ذکر مصیبت می‌پردازند.

مراسم خطبه خوانی شب شهادت

«صلای عزا» عنوان برنامه خطبه‌خوانی شب شهادت امام هشتم(ع) است که با مشارکت معاونت سازمان هماهنگی حرم، معاونت اماکن و امور زائران و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی طبق سنوات گذشته در حرم‌ رضوی برگزار می‌شود. در شب شهادت امام رضا(ع) آیین سنتی خطبه خوانی نیز بعد از نماز مغرب و عشا با حضور تولیت آستان قدس رضوی، خادمان، مدیران و مسئولان آستان قدس رضوی و عموم زائران برگزار خواهد شد.

حضور تولیت‌های بقاع متبرکه جهان اسلام در مراسم خطبه خوانی شب شهادت

همچنین تولیت‌های بقاع متبرکه جهان اسلام در مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) در حرم مطهر رضوی حضور پیدا می‌کنند. در این ویژه برنامه معنوی، تولیت‌های اعتاب مقدسه کشور عراق همچون تولیت عتبه عباسیه، تولیت حرم امام حسن عسکری(ع) و تولیت حرمین کاظمین(ع) همراه با مدیران و معاونان خود حضور خواهند داشت. همچنین تولیت‌های بقاع متبرکه ایران همچون تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، تولیت آستان احمد بن موسی الکاظم(ع)، تولیت آستان عبدالعظیم حسنی(ع)، تولیت مسجد مقدس جمکران، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایران در مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع)شرکت می‌کنند.

اجتماع رضویون

همچنین فردا و پس فردا «اجتماع رضویون» با حضور جمع عظیم زائران و مجاوران در روز رحلت پیامبر اکرم(ص) و روز شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی برگزار می‌شود. برگزاری اجتماع عزاداران نبوی و رضوی در روزهای 28 و 29 صفر پس از نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی از دیگر برنامه‌های حرم مطهر رضوی است و میثم مطیعی، مهدی رسولی و جعفر ملائکه مداحان اجتماع بزرگ عزاداران نبوی و رضوی حرم مطهر هستند. برگزاری ‌برنامه‌های ویژه زائران پیاده اردو و آذری زبان ازجمله بخش‌های «خیمه امت» است. ویژه‌برنامه «زنان فاطمی سوگواران رضوی» نیز از دیگر بخش‌های «خیمه امت» است که در رواق حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود و تولیدات محتوایی در 72 عنوان و 11 زبان را ارائه می‌کند.

عزاداری با حضور هیئت های مذهبی جهان اسلام

مراسم ویژه عزاداری هیئت‌های مذهبی از سراسر جهان اسلام به سبک بومی از مجموعه برنامه‌هایی است که دراین ایام در حرم رضوی برگزار می‌شود. تکریم زائران، به‌عنوان یکی از راهبردهای مهم آستان قدس رضوی با مشارکت معاون هماهنگی سازمان حرم و معاونت اماکن و امور زائران آستان قدس رضوی در قالب استقبال ویژه از زائران و سیاه‌پوشی بیش از شش هزار مترمربع از صحن‌ها و رواق‌های حرم رضوی در دهه آخر صفر انجام می‌شود. 600 حلقه معرفت در طول دهه آخر صفر در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که 100 حلقه معرفت ویژه بانوان است. همچنین برنامه «شباب رضا(ع)» به‌عنوان یک برنامه ملی توسط موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

برنامه‌های روز شهادت امام رضا(ع)

مراسم روز شهادت امام رضا(ع)، روز چهارشنبه بعد از نماز صبح با قرائت زیارت امین ا... و سخنرانی ابوالفضل بهرام‌پور همراه خواهد بود. بخش دوم ویژه برنامه‌های عزاداری روز شهادت امام رضا(ع) نیز با مدیحه سرایی علی مالکی‌نژاد، سعید قانع، مهدی رسولی و مهدی نیکبخت آغاز می‌شود.

خدمت رسانی به زائران

ایستگاه‌های اسکان و استقبال از زائران پیاده در 9 محور ورود به مشهد مقدس و حرم رضوی  پیش‌بینی‌شده است. قرارگاه فرهنگی زائران پیاده با محوریت آستان قدس رضوی در سال گذشته تشکیل‌شد و امسال نیز با شش کمیته مبلغان و مداحان، مراسم و تبلیغات، اطلاع‌رسانی و مستندسازی، هماهنگی امور خواهران، نظارت و ارزیابی و کمیته زائران خاص خدمت‌رسانی می کند. قرارگاه فرهنگی زائران پیاده برنامه‌ریزی کرده است حداقل یک سال با زائران پیاده امام‌رضا(ع) تعامل داشته باشد. دو هزار و 500 مبلغ خدمات فرهنگی را در محورهای این قرارگاه پشتیبانی می‌کنند. ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی کرده است که حمل‌ونقل و اسکان زائران پاکستانی امام رضا(ع) با پشتیبانی سپاه امام رضا(ع) و اطعام توسط معاونت امداد مستضعفان آستان قدس، برنامه‌ریزی برای خدمات در حرم رضوی توسط معاون هماهنگی سازمان حرم، بهداشت و سلامت توسط بنیاد سلامت معاونت علمی آستان قدس و خدمات و برنامه‌های فرهنگی توسط سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، معاونت ارتباطات و رسانه و نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی  انجام شود.

تامین پارکینگ برای زائران

فهرستی از زمین‌های بدون استفاده و مدارس اطراف حرم رضوی برای تأمین پارکینگ زائران تهیه‌شده است که سازمان عمران حریم حرم رضوی با نهادهای مرتبط در این خصوص در حال هماهنگی است. به همت معاونت اماکن متبرکه و امور زائران برای تسهیل تردد زائران در مسیرهای مسدود منتهی به حرم 100 دستگاه مینی‌بوس و زائربر(خودروی برقی) پیش‌بینی‌شده است. همچنین یک‌میلیون محصولات فرهنگی که 500 قلم آن شامل کتاب، مجله و زیارت‌نامه می‌شود، برای زائران پیاده امام رضا(ع) آماده سازی شده است. در این ایام دو هزار و 500 بسته متبرک نیز به هیئت‌های مذهبی که به حرم رضوی مشرف می‌شوند اهدا خواهد شد.  برنامه «سر سفره خدا» توسط موسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی در ایام دهه آخر صفر برای مخاطبان کودک تولید و پخش خواهد شد. همچنین پوشش برنامه‌ها در شبکه‌های سیما و پخش کلیپ‌های فرهنگ میزبانی در صداوسیمای استان خراسان رضوی در ایام پایانی صفر صورت می گیرد. پویانمایی «در مسیر باران» نیز به‌عنوان اولین پویانمایی سینمایی که با حمایت آستان قدس رضوی تولیدشده است، در ایام دهه پایانی صفر در سینماهای کشور اکران می‌شود. امید است  با تولید پویانمایی‌های جذاب و پرمخاطب برای تربیت معنوی نوجوانان ارادتمند به اهل‌بیت(ع) گام موثری برداشته شود.

 

 

منبع: روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: