سخنگوی ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: همزمان با روزهای پایانی ماه صفر، تا صبح 18 آبان، چهار میلیون و 244 هزار و 741 زائر و مسافر وارد مشهد شده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، «مهدی فروزان» افزود: از این تعداد سه میلیون و 808 هزار و 849 نفر زائر  به صورت سواره وارد مشهد شدند که نسبت به مدت مشابه زمانی در سال گذشته رشد 20درصدی داشته است. همچنین 435 هزار و 892 نفر زائر پیاده در قالب 4890 کاروان نیز به مشهد آمدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.5درصد رشد داشته است. سخنگوی ستاد هماهنگی خدمات سفر استان گفت: آمار زائرانی که از طریق راه آهن وارد مشهد شده اند نیز 225 هزار و 668 نفر با سهم 7درصدی از کل بوده است. سهم فرودگاه شهید هاشمی نژاد از جمعیت زائران دهه آخر صفر مشهد نیز 130 هزار و 195 نفر بوده که سهم این بخش نیز 5 درصد است. 14درصد زائران؛ 510 هزار و 810 نفر با حمل و نقل عمومی جاده ای به مشهد آمدند و بقیه این افراد یعنی 74درصد از زائران معادل دو میلیون و 942هزار و 905 نفر نیز با وسایل نقلیه شخصی وارد مشهد شدند. فروزان درباره آمار زائران غیرایرانی که در این ایام در قالب کاروان هایی وارد مشهد شدند نیز گفت: 29هزار زائر از افغانستان و شش هزار زائر نیز از پاکستان در قالب کاروان هایی در این ایام به مشهد سفر کرده اند. عکس ها:  میثم دهقانی(خراسان)/آستان نیوز

خطبه خوانی شب شهادت زیر باران رحمت الهی
 
آیین سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام علی‌ بن موسی الرضا(ع) در میان حزن و اندوه خادمان و زائران بارگاه قدس رضوی در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد. این مراسم امسال با بارش رحمت الهی همراه شد و حال و هوایی متفاوت داشت.در این مراسم تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز دشمن با جنگ اقتصادی و رسانه‌ای و روانی سراغ ملت ایران آمده است. به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدابراهیم رئیسی» افزود: تفوق و برتری ملت ایران به برتری نام و منزلت امامت و ولایت است؛ بعد از 40 سال موفقیت، نظام مقدس اسلامی پیشِ‌روی همگان قرار دارد و جایگاه این نظام و برکت خون شهیدان را می‌بینند و دشمنان می‌خواهند با جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و روانی ملت ایران را متوقف و مجبور به عقب‌نشینی کنند اما ما پیرو آقا و مقتدایی هستیم که مبارزی خستگی‌ناپذیر است و دشمن را در جریان توطئه هضم جریان امامت در خلافت وادار به عقب‌نشینی کرد. عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام رضا(ع) سرمایه وجود رسول خدا هستند و این سرمایه بعد از رحلت پیامبر (ص)کارساز بود و نبوت محمد(ص) و امامت علی(ع) را حفظ کرد و همین سیره رضوی بود که جریان امامت و نبوت را حفظ کرد؛ توسعه معارف رضوی در آن زمان از همه زمان‌ها بیشتر بود و انسجام جامعه اسلامی و برکاتی که ایشان برای جامعه داشتند بسیار زیاد بود.
 
اجتماع 5000 نفری «زنان فاطمی، سوگواران رضوی»
 
همزمان با سالروز شهادت حضرت رضا(ع) اجتماع پنج هزار نفری «زنان فاطمی، سوگواران رضوی» با حضور بانوان مؤمن انقلابی مشهد مقدس در حرم رضوی برگزار شد.
 
آیین سنتی شام غریبان امام رضا(ع)
 
امسال نیز طبق یک آیین سنتی مراسم شام غریبان امام رضا(ع) پس از نماز مغرب و عشا با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی و برخی مسئولان کشوری و لشکری از محل چهارراه شهدا ی مشهد آغاز شد. کفشداران، دربانان، حفاظ و فراشان بارگاه منور رضوی درحالی‌که لاله شمع‌های فروزان و اسپندان‌های مطبوع را در دست داشتند، مسیر چهارراه شهدا تا حرم مطهر رضوی را در قالب دسته های عزاداری و با نوای «شام غریب الغربا شد، عالم هستی زغمش غرق عزا شد» پیمودند و اجتماع عزاداران در صحن انقلاب، به سوگواری نشستند.
 
اجتماع عزاداران رضوی
 
همزمان با 28 صفر سالروز رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و همچنین 29 صفر سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) اجتماع عظیم عزاداران رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.
 
اگر انحرافاتی پیدا شود از داخل کشور است
 
امام جمعه مشهد در مراسم عزاداری روز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، به حوادث تاریخی در دوران اسلام اشاره و اظهار کرد: پیامبری با آن عظمت و اهل بیتی با این فضایل ۲۴۰ سال چنان ظلم، ستم و جنایت در حق آن ها می‌شود که وصی پیامبر از چشم‌ها پنهان می‌شود تا دست مردم به‌او نرسد. به گزارش alamolhoda.com، وی ادامه داد: ‌امام صادق(ع) در حدیثی، علت این همه ظلم و جنایت در حق خاندان پیامبر(ص) را به‌یکی از اصحاب‌شان این‌گونه بیان می‌کنند، این دشمنانی که ما داریم، با ما عداوت ندارند، چون نفرت و کینه به‌خاطر یک سوء رفتار و بدخلقی است، شما کسی را نمی‌بینید که بگوید نسبت به‌اهل بیت پیامبر(ص) بغض و کینه دارم، این دشمنی آن ها با ما، در واقع دشمنی با شما مردم است، به‌این دلیل که ما را دوست دارید و از دشمن ما بیزارید و از ما پیروی می‌کنید. آیت‌ا... علم‌الهدی افزود: امروز هم همین‌طور است، هر جریان قدرتی که می‌خواهد بر مردم مسلط شود، به‌دنبال این است که اول مردم وابسته یک جریان نباشند، دوم این که مردم ساده لوح و بی‌بصیرت باشند و سوم از جای دیگری دستور نگیرند. آیت‌ا... علم‌الهدی تصریح کرد: موضوع مایه تاسف و بصیرت‌آفرین، این است که این اذیت‌های ۲۴۰ ساله بر پیامبر(ص) و خاندانش، در بستر زندگی سیاسی همین امت انجام شد، نه از ناحیه مشرکان و یهودیان، بلکه تحولات سیاسی امت پیامبر(ص) مجری این جنایات‌ بود؛ امروز هم اگر ضربه‌هایی بر انقلاب وارد شود و انحرافاتی پیدا شود که ظلم به‌جریان ولایی باشد، از بیرون نظام نیست، بلکه از داخل جریانات سیاسی همین مردم و از داخل کشور است. آیت‌ا... علم‌الهدی افزود: انحرافات از داخل ما می‌جوشد، همان طور که اذیت و آزار خاندان پیامبر(ص) از داخل امت پیدا شد و ادامه‌اش مظالم بنی‌امیه و بنی‌عباس در زندگی سیاسی مردم آن روز شد.
 
فتنه‌ها از داخل است 
 
امام جمعه مشهد در مراسم روز شهادت امام رضا(ع) نیز با تأکید بر این‌که راهبرد قطعی انقلاب اسلامی، تبیین سیره زندگی اهل بیت(ع) است، اظهار کرد: امروز بهترین راه در راهبری انقلاب، تحلیل جریان‌های سیره ائمه معصومین و اهل‌بیت(ع) است و با سیره امام رضا(ع) می‌توانیم به‌خوبی بفهمیم در کشور ما چه خبر است و بلا از کجا بر سر ما می‌آید. وی بیان کرد: امروز استکبار جهانی در تقابل نظامی با جمهوری اسلامی ناامید است و به دلیل ناتوانی در مقابله نظامی، به فتنه‌ها روی آورده و این فتنه نیز از بیرون نمی‌آید بلکه این فتنه‌ها از داخل است. امام جمعه مشهد افزود: یک عده در مملکت به اسم شیعه‌گری، ولایت و دفاع از فاطمه زهرا(س) و امیرالمؤمنین(ع)، راه بیفتند و مردم را به 1400 سال پیش برگردانند؛ تا ولایت را در جامعه حاکم نکنیم و دکترین ولایی گسترش پیدا نکند، امام زمان (عج) نخواهند آمد.
 وی، هدف فتنه‌های دشمن را منصرف کردن مردم از راه ولایت و بازگرداندن به ولایت اساطیری دانست و تصریح کرد: شیعه‌گری یعنی امروز، پای امامت و ولایت ایستادن، امروز پای خیمه ولایت پایمردی کردن در برابر تمام فتنه‌های سیاسی، اقتصادی، رسانه‌ای و تمام توطئه‌های دشمن. 

کاروان زیارتی اهل سنت سرخس پای در جاده ولایت گذاشتند

محمودی / در این ایام 150 نفر از اهالی روستای چاله زرد سرخس نیز به پابوسی خورشید هشتم شتافتند.
 
تشرف 12 کاروان زائران شیعه و اهل سنت تایباد و باخرز به مشهد 
 
کلثومیان / امسال  12 کاروان شامل هزار و 700 زائر شیعه و اهل سنت از شهرستان های تایباد و باخرز برای شرکت در مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر و زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) راهی مشهد شدند.
 
عزاداری با شکوه 
 
در روزهای پایانی صفر حرم مطهر رضوی در  خیابان های منتهی به حرم ، شاهد حضور  با شکوه هیئت های عزاداری بود که از جای جای ایران اسلامی به مشهد آمده بود ند
 
عرض ارادت نویسندگان به ساحت آقا
 
ویژه برنامه «عرض ارادت» به مناسبت شهادت امام رضا(ع) با متن خوانی نویسندگان مطرح مشهدی برگزار شد. در این نشست نویسندگانی همچون محمد حسین جعفریان، حمیدرضا سهیلی، سعید تشکری، سید احمد میرزاده، علیرضا مهرداد، علی براتی کجوان، رضا وحید، جواد نعیمی، مهدی سیم ریز و محمد ملتجی داستان ها و دلنوشته های خود را قرائت کردند.
 
با رشد 8.5 درصدی نسبت به سال گذشته صورت گرفت 
تشرف 435 هزار زائر پیاده به مشهد الرضا (ع) 
 
 طی 10 روز آخر ماه صفر 435 هزار و 892 زائر پیاده در قالب 4890 کاروان  از 21 استان کشور به مشهد وارد شدند. سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام‌رضا(ع) با بیان این مطلب گفت: بانوان 37درصد این زائران را تشکیل می دادند و در مجموع تعداد زائران پیاده  نسبت به سال قبل 8.5 درصد رشد داشته است.  زائران از محورهای نیشابور، تربت حیدریه، فریمان، سرخس، کلات، قوچان و سه محور فرعی جاده قدیم قوچان، سیدی و طرقبه  شاندیز به مشهد مشرف شدند.
 
از مادر شهید 87 ساله تا طفل 6 ماهه
 
رضایی افزود: مسن ترین زائر پیاده، خانم 87 ساله و مادر شهید از کاروان خانواده شهدا و کوچک ترین زائر طفل شش ماهه از کاروان رضویان (بانوان) فرهادگرد فریمان بود. بزرگ ترین کاروان پیاده حامیان ولایت و رهپویان حضرت مهدی (عج) دارالقرآن نیشابور با سه هزار زائر خانم، کاروان دانشجویان با 1800 زائر و کاروان خانواده شهدا با بیش از 850 زائر بود. همچنین کوچک ترین کاروان از مهریز یزد با چهار زائر و دو نفر شتر بود که  دورترین مسیر را هم همین کاروان طی کرده است. رضایی ادامه داد: در طول مسیر هزاران خدمتگزار در قالب 319 ایستگاه صلواتی کوچک و بزرگ از مشهد و 11 استان دیگر به زائران پیاده خدمات رفاهی، درمانی و اسکان ارائه دادند. بزرگ ترین ایستگاه صلواتی ایستگاه های صلواتی جواد الائمه(ع) و رباط خاکستری در محور نیشابور، ایستگاه های مکتب آل محمد(ص)، الکترود رضا و شاهچراغ شیراز در محور قوچان و میقات الرضا(ع) در محور سرخس بودند که علاوه بر خدمات ذکر شده، در اسکان زائران هم نقش ایفا کردند. رضایی درباره اسکان زائران پیاده در شهر مشهد نیز گفت: به همت واحد اسکان جمعیت خدمتگزاران، 390 محل اسکان با ظرفیت 100 هزار نفر مهیا شد و 87 هزار و855 زائر با کمک خدمه حج و زیارت، خدام آستان قدس، آموزش و پرورش، ستاد گام های عاشقی، هیئت جواد الائمه (ع)، قشرهای مردم و جمعیت خدمتگزار اسکان داده شدند و دو روز پذیرایی رایگان داشتند. در حوزه خدمات درمانی نیز با ایجاد ستاد هماهنگی بهداشت و درمان زائران پیاده متشکل از همه خدمتگزاران درمانی کشور و جمعیت خدمتگزار به مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در جاده ها، محل های اسکان و همچنین با ایجاد 21 پایگاه سلامت در سه سطح خدمات درمانی رایگان ارائه کردند و بیش از پنج میلیارد ریال هزینه دارویی شد. سخنگوی جمعیت خدمتگزارزائران پیاده امام‌رضا(ع) درحوزه  خدمات فرهنگی گفت: با ایجاد قرارگاه فرهنگی به مدیریت آستان قدس رضوی،  هدایت نیز صورت گرفت. همچنین بیمه حوادث زائر از خدماتی بود که با حمایت جمعیت خدمتگزاران پیش بینی شد.
 
17 سال خدمت رسانی
 
رضایی گفت: جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا (ع) با سابقه 17 سال خدمت رسانی و ایجاد 22 واحد، امسال بیش از 15هزار  خدمه را برای خدمت رسانی در همه حوزه ها از اول محرم بسیج کرد تا زائران امام مهربانی به راحتی و سلامت مسیر زیارت را طی کنند. در این مدت توجه نماینده محترم ولی فقیه، مساعدت های بی دریغ تولیت آستان قدس رضوی، نمایندگان مجلس، استاندار محترم، معاونت زیارت، فرمانداران، نیروی انتظامی، سپاه، ارتش، مدیران کل، شوراهای اسلامی شهر، شهرداران استان و رسانه ها، شبکه همدلی خدمت را در روزهای پایانی صفر برای خدمت رسانی بهتر و گسترده تر ایجاد کرد. 
 
دانشجویان دانشگاه آزاد پیاده به مشهد آمدند
 
به گزارش فارس، امسال 600 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور از محل قدمگاه امام رضا (ع) در نیشابور تا مشهد مقدس به صورت دسته جمعی پیاده‌روی کردند.
 
تشرف کاروان پیاده خانواده شهدا
 
کاروان پیاده 700 نفری همسران شهدا و ایثارگران شهرستان های خراسان رضوی نیز همچون سال های گذشته از ملک آباد به سمت مشهدالرضا(ع) حرکت کردند و به خیل زائران پیاده آقا پیوستند.
 
میزبانی خادمیاران از زائران 
 
در روزهای پایانی ماه صفر، کانون «خادمیاری فرهنگ زائر و زیارت» آستان قدس رضوی با تدارک میزبانی از زائران پیاده حرم مطهر، خدمات مختلفی از جمله اسکان، اطعام، پزشکی، فرهنگی، حمل‌ونقل و انتظامات، در 9 محور ورود به زائران ارائه کرد. امسال پس از انتشار فراخوان خدمت، 43 هزار و 951 خادمیار از سراسر کشور اعلام آمادگی کردند که در نهایت 22 هزار و 207 خادمیار در عرصه‌های مختلف به‌کارگیری شدند که 46 درصد آنان را زنان تشکیل می دادند. از این تعداد، 656 خادمیار از اقصی نقاط کشور و استان های خوزستان، لرستان، تهران، البرز و اصفهان به شوق خدمت به زائران حرم مطهر رضوی به مشهد سفر کردند. در این ایام، 6417 خادمیار در 50 ایستگاه و در مسیرهای منتهی به مشهد، به استقبال از زائران پیاده رفتند و 1345 خادمیار نیز در مراکز اسکان از زائران پذیرایی کردند. 450 خادمیار، خودروهای شخصی خود را برای حمل‌ونقل زائران اختصاص دادند، 350 نفر غبار کفش‌های زائران را می گرفتند، 644 نفر در قالب پزشک و پرستار، مرهم بر زخم پای زائران گذاشتند و بیماری های آنان را درمان می کردند. انضباط در تردد نیز با 6300 خادمیار انتظامات مدیریت شد. در جمع خادمیاران، 40 خادمیار معلول نیز حضور داشتند و ثابت کردند که نقصان جسمی، مانع از خدمت به زائران نمی شود. امسال در مجموع، یک میلیون کالای فرهنگی بین زائران توزیع شد و علاوه بر آن، 25 هزار و 500 بسته متبرک نیز در اختیار هیئت‌ها قرار گرفت. همچنین، به همت «قرارگاه فرهنگی زائران پیاده»، مبلغان همراه و هم‌قدم زائران از مبدأ به سمت مشهد حرکت کردند و تبلیغ محفلی، جایگزین تبلیغ منبری شد. علاوه بر این، «کانون خادمیاران نوجوان» نیز با راه‌اندازی پویش دانش‌آموزی «خدمتانه» جریان خدمت‌رسانی نوجوانان مشهدی به زائران پیاده آقا علی بن موسی الرضا را سازمان‌دهی کرد. خادمیاران پسر، پس از طی دوره‌های آموزشی «مشهد شناسی» و «حرم شناسی»، در مسیرهای منتهی به حرم و خیابان‌های اصلی شهر راهنمای زائران پیاده شدند و تعدادی از آنان نیز بر اساس علاقه، در بخش‌های ویلچررانی، واکس و خدمات انتظامات مسیر، خادم زائران حرم رضوی شدند. از این میان، 600 راهنمای زائر در خیابان‌های منتهی به حرم، 960 راهنمای زائر در راه‌آهن و 252 نفر در پایانه مسافربری امام رضا(ع) مستقر شدند. اجرای 1800 سرود امام رضایی توسط گروه‌های سرود خادمیاران نوجوان  در ایستگاه‌های استقبال، مراکز اسکان، مبادی ورودی و پایانه‌های مسافربری از دیگر خدمات خادمیاران نوجوان بود. خادمیاران دختر نیز با درست کردن 100 هزار جانماز نمدی؛ بافت کلاه و شال‌گردن و بسته‌بندی چندین هزار بسته خشکبار و هدایای متبرک، در عرصه خدمت رسانی حضور یافتند. ضمن این که این خادمیاران، در 17 مدرسه امام رضا(ع) و مراکز اسکان، در نگهداری از فرزندان زائران به آن ها کمک کردند تا فرصت زیارت برای این عزیزان از راه رسیده نیز فراهم شود. جوانان پرشور مشهدی نیز به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی، در دو برنامه مجزا و با همکاری تشکل‎های دانشجویی و تشکل‌های شبکه جوانان رضوی در سراسر کشور میزبان عزاداران ایام دهه پایانی صفر بودند. جوانان رضوی با آماده‎سازی موکب جامع خدمات زائر و با همراهی 150 نیروی خادمیاری، به‌صورت شبانه‌روزی به بیش از 100 هزار زائر دهه پایانی صفر خدمت‌رسانی کردند. در این موکب با توجه به سرمای هوا و نیاز شدید زائران به اسکان شبانه، سوله‎های موجود به تجهیزات گرمایی و پتو مجهز و ظرفیت اسکان شبانه هزار نفر در هر شب  فراهم شد. پذیرایی پنج هزار نفر در هر وعده غذایی، استقرار چهار گروه پزشکی و ارائه خدمات درمانی به بیش از دو هزار  زائر، ارائه خدمات به سه هزار کودک و نوجوان در غرفه اختصاصی کودکان، برگزاری نماز جماعت در تمامی نمازهای یومیه و ارائه خدمات طب سنتی به زائران ازجمله این خدمات بود. همچنین، موسسه جوانان آستان قدس رضوی با همکاری تشکل‌های دانشجویی و شبکه جوانان رضوی، با اعزام خدام و پرچم متبرک حضرت رضا (ع) و متبرکات این مکان مقدس به 28 استان کشور، مراسم عزاداری شهادت حضرت ثامن‌الحجج(ع) را در هیئات دانشجویی «شباب الشمس» برگزار کرد. 

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: