بسیج، یکی از ابتکارات امام خمینی (ره) است. اکنون این تفکر در سایر کشورها نیز نفوذ نموده است.

به گزارش ثامن پرس، صدور انقلاب و برکات آن تمامی ندارد. ورود نیروهای مردمی در مبارزات نظامی، در یک قالب ساختارمند از ابداعات امام خمینی (ره) است، ماحصل این تفکر منجر به تشکیل بسیج مستضعفین گردید. نهادی که تا به امروز در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... نقش مؤثری را ایفا نموده است. اما این تفکر در مرزهای جمهوری اسلامی ایران محصور نمانده و در ساختار سایر کشورها نیز نفوذ کرده است. مشابه این مجموعه در کشورهای عراق و سوریه هم تشکیل گردیده است.

الحشد الشعبی در عراق

5015354_265

این مجموعه در پی فتوای مراجع این کشور خصوصاً آیت الله سیستانی تشکیل گردید تا به کمک ارتش و نیروهای امنیتی عراق آمده و در مقابل تهاجمات بیگانه ایستادگی نماید. جالب اینجاست که اکثر افراد حاضر در این مجموعه، گروه های شیعی هستند. البته در بین آن ها سنی مذهب، مسیحی و ایزدی نیز حضور دارند. اکنون حضور این نیروها به قدری برای ارتش عراق حائز اهمیت گشته که باید گفت بسیاری از پیروزی ها را مدیون این مجموعه است.

به تازگی مشابه این مجموعه در سوریه نیز ایجاد شده است

5472851_452

اخیراً در سازماندهی نیروهای سوری، مجموعه ای تحت عنوان سپاه پنجم ایجاد گردیده که مشابه ساختار بسیج می باشد. این گروه متشکل از نیروهای داوطلب است و بناست تا در کنار ارتش و سایر نیروهای مسلح به امنیت و ثبات سوریه اقدام نماید.

 فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح با صدور بیانیه‌ای، تاکید کرد که سپاه پنجم ارتش سوریه در واکنش به تحولات سریع رویدادها و برای گسترش موفقیت‌های نیروهای مسلح و همچنین در پاسخ به خواست ملت سوریه جهت پایان‌دادن به عملیات تروریستی در اراضی سوریه تشکیل شده‌است.

فرماندهی کل ارتش در ادامه همچنین از گروه‌های تروریستی در محله‌های شرقی حلب خواست کمک‌های غذایی را در بین نیازمندان توزیع کنند.در این بیانیه آمده‌است: ارتش سوریه از افراد مسلح درخواست می‌کند بمب‌ها و مین‌های کارگذاشته‌شده در گذرگاه‌ها را خنثی کرده و به غیرنظامیان اجازه بدهند از شرق حلب خارج شوند.

گفته می‌شود ایده تشکیل سپاه مردمی که اکنون به عنوان بخشی از ارتش سوریه رسمیت پیدا می‌کند از سوی سردار شهید همدانی در سوریه پیش از این اجرا شده‌است. تا قبل از این، نام این بخش از نیروهای مسلح سوری «نیروی دفاع وطنی» بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: