'بینالی یلدریم' نخست وزیر ترکیه از کشورهای بزرگ خواست بی هیچ گونه فوت وقت به گشودن یک صفحه جدید در روابط با سوریه اقدام کنند.

به گزارش ثامن پرس، یلدریم دوشنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران گفت: اقدام برای گشودن یک صفحه جدید بی هیچ گونه اتلاف وقت با مشارکت و همکاری خاص ترکیه، ایران، روسیه و ایالات متحده امریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیزعربستان اهمیت بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: برپایی کشور یا دولت کرد در شمال سوریه یا جنوب ترکیه یا هر منطقه دیگری به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و مواضع ترکیه در این زمینه کاملا آشکار و شفاف است. ما اجازه تجزیه سوریه را نمی دهیم و برحفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید داریم واجازه نخواهیم داد هیچ گونه تشکیلات(مستقلی) در جهت تامین خواسته ها واهداف هیچ یک از گروه های درگیر در بحران ایجاد شود.

یلدریم بر ضرورت فعالیت همه طرفها و گروه ها برای متوقف کردن خونریزی ها درسوریه و تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت همه گروهها برای کنار گذاشتن دشمنی های دیرین تاکید کرد.

این اظهارات که بیانگر آمادگی آنکارا برای همکاری با قدرت های بین المللی برای حل بحران سوریه است با مواضع پیشین این کشور تفاوتی اساسی دارد.

یلدریم شنبه گذشته برای نخستین بار اعلام کرد اسد یکی از بازیگران در حل بحران سوریه است و (از دید ترکیه) می تواند بصورت موقت در دوره انتقال قدرت بر مسند زمام امور باقی بماند .این در حالی است که ترکیه پیش ازاین بر حذف بی چون و چرای اسد درهرگونه راه حلی برای بحران سوریه اصرار داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: