بررسی نتایج نظرسنجی‌های متعدد انجام شده در آمریکا در دو سطح ملی و ایالت‌های یازده‌گانه «خاکستری» نشان دهنده تثبیت اختلاف کلینتون با ترامپ است، هرچند ترامپ توانست به میزان اندکی این اختلاف را طی هفته گذشته کاهش دهد.

به گزارش ثامن پرس، نتایج نظرسنجی‌های انجام شده در آمریکا نشان می‌دهند که طی هفته اخیر اختلاف هیلاری کلینتون و ترامپ در دو سطح ملی و ایالت‌های یازده‌گانه «خاکستری» تا حدودی تثبیت شده است؛ هرچند ترامپ توانسته است به ترتیب سه دهم درصد در سطح ملی و دو دهم درصد در ایالت‌های «خاکستری» فاصله خود را با کلینتون کاهش دهد.

نتایج نظرسنجی‌ مؤسسه راسموسن که طی روزهای 23 و 24 آگوست (2 و 3 شهریور) انجام شده است، نشان می‌دهد که کلینتون با جلب 42 درصد اقبال عمومی 4 درصد از ترامپ (با 38 درصد) پیش است.

نظرسنجی مشترک ایپسوس/ رویترز نیز که طی روزهای 20 تا 24 آگوست (30 مرداد تا 3 شهریور) انجام شد نشان می‌دهد که کلینتون با جلب 42 درصد اقبال عمومی به‌میزان هفت درصد از ترامپ (با 35 درصد) پیش باشد.

نتایج نظرسنجی دانشگاه کوئینیپک نیز که طی روزهای 18 تا 24 آگوست (28 مرداد تا 3 شهریور) انجام شد نیز نشان می‌دهد که کلینتون (با 51 درصد) از ترامپ (با 41 درصد) جلوتر است.

نظرسنجی مؤسسه یو.|ی.آی./سی‌ووتر که طی روزهای 18 تا 24 آگوست (28 مرداد تا 3 شهریور) انجام شده است، ترامپ با جلب 49 درصد اقبال عمومی، به میزان یک درصد از کلینتون پیش افتاده است.

برای اجتناب از خطاهای نمونه‌گیری، در این بخش نگاهی به میانگین نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در ایالات متحده طی یک هفته اخیر می‌اندازیم. نتایج نشان می‌دهند که کلینتون در مجموع با کسب 45.75 درصد آرا همچنان بیش از 5.4 درصد از ترامپ (با حدود 40.35 درصد) پیش است، این در حالی که در هفته پیش از آن اختلاف این دو کمی بیشتر از 5.7 درصد بود.

این در حالی است که اگر به میانگین نتایج نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در آمریکا طی بازه زمانی «یک‌ماهه اخیر» نظری بیندازیم، مشاهده می‌شود که فاصله این دو رقیب طی هفته اخیر در قیاس با یک‌ماهه اخیر کاهش یافته است.

طی یک‌ماهه اخیر، کلینتون و ترامپ در جلب اقبال عمومی به طور میانگین کمی بیش از 6.22 درصد اختلاف داشتند که این میزان تفاوت در هفته اخیر به حدود 5.4 درصد کاهش یافته است.

یازده ایالتِ خاکستریِ تعیین‌کننده

شهروندان آمریکایی در تمامی 50 ایالت این کشور و پایتخت آن در انتخابات ریاست جمهوری نقش‌آفرینی می‌کنند، اما نتیجه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور عملاً با آرای 11 ایالت این کشور مشخص می‌شود، ایالت‌هایی که «خاکستری» نامیده می‌شوند، و به‌صورت سنتی و به‌خلاف دیگر مناطق، از آن‌ها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند.

این 11 ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع 146 از 538 رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند.

بررسی نتایج نظرسنجی‌های انجام شده طی ماه‌های اخیر در این یازده ایالت نیز گویای پیشتازی کلینتون بر ترامپ و افزایش فاصله این دو رقیب است. در واقع در تمامی این یازده ایالت، کلینتون توانسته است اقبال عمومی بیشتری را به خود جلب کند.

بیشترین اختلاف این دو رقیب در دو ایالت ویرجینیا و کلرادو است، جایی که کلینتون به ترتیب با جلب 48.8 و 46 درصد اقبال عمومی، به طور میانگین با فاصله‌ای 11 درصدی از ترامپ (با 37.8 و 35 درصد) پیشی گرفته است.

کمترین اختلاف نیز مربوط به ایالت آیووا است که کلینتون (با 41.4 درصد) توانسته اختلافی 1 درصدی را با ترامپ (با 40.4 درصد) داشته باشد.

در مجموع نیز با احتساب «میانگین وزنی» ــ که از ترکیب اقبال عمومی در تمامی این ایالت‌ها به هر یک از دو نامزد و تعداد آرای الکترال هر ایالت حاصل شده است ــ هیلاری کلینتون 6 درصد جلوتر از ترامپ است، این در حالی است که اختلاف این دو براساس همین شاخص در هفته پیش برابر با 6.2 درصد بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: