فسفید باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی عروقی، هیپوتاسیون، شوک، آرتیمی، نارسایی قلبی، آسیب کبدی و کلیوی، تشنج، نهایتا کما و مرگ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف می گردد .

به گزارش ثامن پرس، فسفید از خود گاز خطرناکی متساعد می کند که باعث مرگ سلولی می شود. قرص برنج عملا ترکیبی از فسفید ها است که برای ممانعت از آفت زدگی برنج در زمان انتقال به انبار مصرف می گردد . فسفیدها همچنین جهت دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک زدگی و از بین بردن جونده های مختلف به کار می رود.

 با تماس این ماده با رطوبت با اسید , گاز خطرناک فسفین آزاد می گردد که علت اصلی توکسیسیتی این ماده است و هر چه این ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطر ناک تر هستند .

فسفید باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی عروقی، هیپوتاسیون، شوک، آرتیمی، نارسایی قلبی، آسیب کبدی و کلیوی، تشنج، نهایتا کما و مرگ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف می گردد .

عوارض گوارشی ۵ الی ۱۰ دقیقه پس از مصرف حادث شده و سپس سایر علائم ظاهر می‌شود. تسریع در درمان حتی در بیماران به ظاهر بی علامت اهمیت بارزی در بهبود بیماران دارد.

 

قرص برنج چیست ؟

با تماس این ماده با رطوبت با اسید، گاز خطرناک فسفین آزاد می‌شود که علت اصلی توکسیسیتی این ماده است و هرچه این ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطر ناک تر هستند.

مکانیزم اثر: مکانیزم احتمالی اثر این مواد (فسفین) بلوک سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریلاسیون اکسیداتیو و در نتیجه مرگ سلولی است. بنابراین دستگاه‌هایی که به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب‌پذیرتر باشند. این ارگانها عبارتند از مغز، قلب، کبد و کلیه

 

عوارض ناشی از مصرف قرص برنج یا فسفین:

 عوارض حاد: استنشاق فسفین باعث ایجاد سردرد، گیجی، خستگی سرفه همراه با خلط (سبز رنگ)، اختلال در حرکت، صحبت کردن، تهوع و استفراغ، درد معده اسهال،  سردرد و…

مصرف خوراکی: تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش، سر درد، تشنج و کما است و مرگ بعد از ۴ روز یا حداکثر ۲ هفته با نارسایی قلبی حادث می‌شود.

 

درمان:

 اقدامات اولیه : بعد از مشاهده علائم، بیمار را به هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری و در صورت مصرف خوراکی با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی از معده می نماییم .

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: