پول‌هایی که برای اجرای پروژه‌های مد‌‌نظر مافیا هزینه می‌شوند، برای مدیریت مصرف و تقاضا، اصلاح الگوی مصرف، جلوگیری از هدر‌رفت آب و اصلاح شبکه‌های فرسوده هزینه نمی‌شوند. گویی ذی‌‌نفعان تنها سنگ خود را بر سینه می‌زنند و در لابه‌لای هشدارهای کم‌آبی و بحران‌افزا، به دنبال سودهای کلانی هستند که به جیبشان بزنند.

به گزارش ثامن پرس؛ حتی به آب هم رحم نمی‌کنند، مافیایی که مدت‌هاست در پشت پروژه‌های بزرگ سدسازی و انتقال آب، منافعشان تامین می‌شود، مافیایی که به دنبال اجرای پروژه‌های میلیاردی آب با طرح‌های مطالعاتی منفعت‌طلبانه هستند تا منافع دراز‌مدت آن‌ها برای سال‌های سال تامین شود.

 

اصلاح الگوی مصرف به جای انتقال آب از عمان

 هفته گذشته بود که شیران‌خراسانی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با صراحت، از دست‌های پنهان مافیای آب سخن گفت و بحران این مافیا را نگران‌کننده‌تر از بحران آب دانست.

شیران‌‌‌‌خراسانی در گفتگو با خبرگزاری ملت، بحث مافیای سازمان‌یافته در بخش آب را موضوعی جدی بیان کرد و اعلام کرد: به جای انتقال آب از عمان، الگوی مصرف در کشور باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه پیش از استفاده صحیح از داشته‌های آبی، به فکر سرمایه‌گذاری‌های کلان برای انتقال آب از دوردست‌ها و هزاران کیلومتر دورتر هستیم،

افزود: باید برای انتقال آب از عمان و استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها سرمایه‌گذاری کلان صورت بگیرد تا آب به دست مصرف‌کننده برسد.

به گفته وی، یکی از طرح‌های انتقال آب از دریای عمان، انتقال آب به مشهد است که حدود 150‌میلیون مترمکعب آب به این شهر انتقال داده می‌شود. اعتبار اولیه این طرح 3‌میلیارد دلار است که حتما برآورد بیشتری برای آن می‌شود و بیشتر از 10‌هزار میلیارد تومان برای این طرح انتقال هزینه می‌شود.

رفع مشکل کم‌آبی با جلوگیری از هدر‌رفت

این نماینده مردم مشهد با بیان اینکه طرح دیگری که برای انتقال آب برنامه‌ریزی شده انتقال آب از ارتفاعات هزارمسجد با حداقل هزار و 70میلیارد تومان به مشهد است، یادآور شد: هزینه دو طرح مذکور 12هزار میلیارد تومان می‌شود

که اگر به سمت آموزش کشاورزان و ارتقای سیستم آبیاری رفته و از هدر‌‌رفت آب به میزان 5درصد جلوگیری کنیم، بخش زیادی از مشکل کم‌آبی رفع می‌شود و با 5درصد، حدود 250میلیون مترمکعب صرفه‌جویی انجام

می‌شود.

شیران‌خراسانی ادامه داد: بحث مافیا در بخش آب جدی است. این مافیا یا سازمان‌یافته است یا آثار آن سازمان‌یافته است و امروز در شرق کشور، طرح‌هایی عملیاتی می‌شود که مصداق پمپ و لوله دارد، اما بخش اصلاح الگوی مصرف مصداق عملیاتی ندارد.

بگذارید مطالعات انجام شود!

برای پیگیری این موضوع، در ادامه، به سراغ کارشناسان، استادان دانشگاه و متولیان آب در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رفتیم که هر‌چند از زبان کارشناسان، طرح‌های انتقال آب زیر تیغ انتقاد شدید رفتند، مدیران آب در دفاع تمام‌قد، از این طرح‌ها به عنوان گزینه موجود در تامین آب یاد کردند.

در همین زمینه، مدیر‌‌عامل شرکت آب منطقه‌‌ای خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا می‌گوید: باید حق داد که یک‌سری مطالعات انتقال آب انجام شود، هزینه انتقال آب و هر‌ یک‌لیتر آب تمام‌شده محاسبه گردد، سپس در‌خصوص آن تصمیم‌گیری کرد.

جعفری با اشاره به مباحث رسانه‌ای‌شده در‌خصوص مافیای آب، اظهار می‌کند: مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان و... به این معنی نیست که گزینه انتقال آب قطعی شده‌است. به‌علاوه،‌ بحث انتقال آب از دریای عمان یا تاجیکستان گزینه نهایی تامین آب ما نیست، بلکه یکی از آن گزینه‌هاست که باید درخصوص آن مطالعه شود.

انتقال آب عمان مطالبه دو استان دیگر هم هست

این مقام مسئول با اذعان به اینکه بحث انتقال آب عمان تنها مطالبه استان ما نیست، خاطرنشان می‌کند: این مسئله مطالبه دو استان دیگر خراسان‌جنوبی و سیستان‌‌و‌بلوچستان نیز هست و استاندارانشان درخصوص مطالعات انتقال آب، صورت‌جلسه امضا کرده‌اند.

به گفته جعفری، پس از انجام مطالعات، می‌توان در‌خصوص بحث‌های اقتصادی و گزینه‌های جایگزین آن صحبت کرد.

ما برای مطالعات طرح انتقال آب، موافقت‌‌نامه وزارت نیرو را داریم و امضای سه استاندار و ریاست سازمان مدیریت برنامه‌ریزی سه استان پای این کار مطالعاتی است.

هنوز برای قضاوت زود است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی در ادامه، خاطرنشان می‌کند: بر حسب تکلیف، قرار است مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان را انجام بدهیم. هنوز

برای قضاوت زود است که این پروژه اجرا شود یا خیر. باید مطالعات انجام شود و ببینیم نتیجه آن چه خواهد‌بود.

جعفری با اذعان به اینکه در کنار بحث مطالعات انتقال آب دریای عمان، خواسته‌های امنیتی، سیاسی و پایداری شرق کشور نیز مطرح است که ما وظیفه داریم مطالعاتش را انجام بدهیم، متذکر می‌شود: اگر نتایج مثبت بود، پس ازمصوبه هیئت وز‌یران و بررسی بودجه، مراحل قانونی خود را طی خواهد‌کرد.

وی به بررسی دیگر روش‌ها در حین انجام مطالعات طر‌ح‌های انتقال آب اشاره می‌کند و در این خصوص نیز می‌گوید: ما به دیگر روش‌های جایگزین نیز فکر می‌کنیم و بحث تامین آب از درون خود استان نیز مطرح است.

به گفته این مقام مسئول، گزینه اصلی شرکت آب منطقه‌‌ای خراسان‌رضوی بررسی گزینه‌های مقایسه‌‌ای است که کدام طرح اقتصادی‌تر و پایدارتر خواهد‌بود. هم‌زمان، گزینه‌های جایگزین هم بررسی می‌شود.

«مافیا» کلمه خوبی برای کار تخصصی نیست

این مقام مسئول در ادامه، درخصوص مافیای آب که شیران‌خراسانی بر آن تاکید داشته‌است نیز می‌گوید: ما دستگاهی تخصصی هستیم و باید کار تخصصی خودمان را انجام بدهیم. ایشان کلمه خوبی را به کار نبرده‌است. مافیا تعریف خاص خودش را دارد. تعریفی که ایشان به کار برده مناسب نبوده‌است. به هر حال، نماینده مردم و

محترم است.

وی ادامه می‌دهد: ایشان بالاخره حق صحبت دارد. ما هم حرف تخصصی خودمان را می‌زنیم.

جعفری همچنین متذکر می‌شود: «مافیا» کلمه مناسبی برای یک کار تخصصی نیست. کار تخصصی سلسله‌مراتب دارد و انجام آن باید به تایید سازمان برنامه‌ریزی کشور برسد و مجلس نیز برای اختصاص بودجه، آن را بررسی خواهدکرد. در کل، این پروژه برای اجرا، باید مراحل اداری را طی کند و از فیلترهای لازم بگذرد.

ما نیازمند انتقال بین‌حوزه‌ای آب هستیم

مدیر شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی در ادامه، همچنین درباره روش‌های جایگزین، مطرح می‌کند: همه منابع آب دشت مشهد را اگر به خدمت بگیریم، همه مصارف بخش کشاورزی

را هم اگر به حداقل برسانیم و کشت‌ها را گلخانه‌ای کنیم، باز هم در مشهد به خاطر توسعه‌ای که صورت گرفته‌است، نمی‌توانیم نیاز افق1420 را تامین کنیم.

به گفته جعفری، ما نیازمند انتقال بین‌حوزه‌ای آب هستیم. البته اصل قضیه را بر مدیریت منابع و مصارف گذاشته‌ایم، اما در کنار این اصل، لازم است رویکردهای دیگری نیز برای انتقال آب به مشهد مدنظر قرار بگیرد تا در آینده، با مشکل مواجه نشویم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: