طبیعتا محیط های مجازی از کمبود حوصله مخاطب رنج می برند و این عدم حوصله باعث خواهد شد تا محیط گوگل الو در مدت کوتاهی تبدیل بشود به ملقمه ای از کلیپ های کوتاه صوتی و تصویری.

گروه فضای مجازی ثامن پرس ـ علی کرد: حضور جوانان حزب اللهی در شبکه های اجتماعی توانسته توجه جریانات مخالف نظام را به خود جلب کند. به عبارتی شاید اگر در ابتدای ورود تلگرام به عرصه فضای مجازی جمهوری اسلامی کارکرد خبری آن در سطحی ضعیف بود اما امروز عدد بالایی از کانال ها و گروههای پر مخاطب را جریان حزب اللهی به خود اختصاص داده است. البته در این بین مشخص کردن کفه دقیق ترازو به سمت یکی از گروه های اصولگرا و یا اصلاح طلب کار آسانی نیست اما مساله در آنجاست که اقلا هر دو گروه می توانند با به راه انداختن موج رسانه ای چند روزی رقیب خود در عرصه سیاسی را دچار زحمت و بعضا انفعال کنند.

امروز جریان منتقد دولت به راحتی با استفاده از ظرفیت تلگرام خبرهای منتقدانه نسبت به عملکرد دولت را منتشر می کند و توانسته جریان سازی های زیادی را در این حوزه انجام دهد.

البته خبرهایی که از جریانات اصلاح طلب و نزدیک به دولت می رسد نیز به نوعی موید این دید در دل جریان غرب گرا است. برای مثال روزنامه وقایع اتفاقیه در یکی از سرمقالات خود در هفته های گذشته به همین رشد قدرتمندانه جریان حزب اللهی اشاره می کند و با یاد کردن از جریان حقوق های نجومی آن خط را یکی از عملیات های موفق جریان حزب اللهی دانسته و به کارکرد موفق آن برای جریان منتقد دولت اشاره می کند.

به عبارتی می توان مدعی شد که امروز تلگرام به محیطی رقابتی تبدیل شده است که بعید است بتوان عملکرد آن را در روزهای منتهی به انتخابات 96 جمهوری اسلامی به نفع مطلق جریانی خاص دانست. به واقع چه کسی می تواند در مدعی باشد که دولت در نبرد تلگرامی منتهی به روزهای پایانی انتخابات 96 پیروز قطعی است؟

حال اما بحث اصلی در آنجاست که حضور افزاری جدید به نام گوگل الو در چه نقطه ای از پازل انتخابات 96 قابل تعریف است؟

شاید مهمترین ویژگی نرم افزار گوگل الو را بتوان اصالت صدا در این نرم افزار دانست. به عبارتی قرار است مکالمات صوتی و البته تصویری در این نرم افزار به اصل ارتباطی تبدیل شود. طبیعتا محیط های مجازی از کمبود حوصله مخاطب رنج می برند و این عدم حوصله باعث خواهد شد تا محیط گوگل الو در مدت کوتاهی تبدیل بشود به ملقمه ای از کلیپ های کوتاه صوتی و تصویری. که البته در این حجم کوتاه نمی توان انتظار ارائه پیام داشت مگر به صورت پیام های هماهنگی  وتبلیغاتی و دعوت به تجمع و امثالهم و یا ایجاد شبهه. گرچه این عدم انتظار عدم انتظار مطلق نیست بلکه طبیعت قضیه اینگونه خواهد بود که در چنین محیطی امکان دفاع از ارزش ها و ایجاد مباحث عقلانی به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

تحلیل ویژگی ها نرم افزار گوگل الو پیام مشخصی دارد و آن اینکه نهادهای جاسوسی غربی حتی عقلانیت اندک موجود در شبکه هایی مانند تلگرام را نیز بر نمی تابند و بنا دارند تا جو را بیش از پیش قشری کنند.

حال باید منتظر بود و دید شبکه جدید آیا خواهد توانست تا مخاطبان عام را از تلگرام بیرون بکشد و به سمت گوگل الو سوق بدهد یا خیر؟ فضایی تهی از عقلانیت و بیشتر قابل مدیریت برای جوهای اجتماعی و پویش های مردمی و اجتماعی.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: