امام‌جمعه قوچان با اشاره به اینکه ایران اسلامی هر جریانی که در آن مردم بی‌گناه کشته شوند را محکوم می‌کند از بی‌توجهی مدعیان حقوق بشر نسبت به جنایات رخ‌داده در کشورهایی مثل بحرین و یمن انتقاد کرد.

به گزارش ثامن پرس به نقل از خبرگزاری فارس ، حجت‌الاسلام سید کاظم طباطبایی در خطبه‌های نماز جمعه قوچان در مصلای قبای این شهرستان با اشاره به اتفاقات گوشه و کنار جهان مثل کشتار مردم بی‌گناه با کامیون در فرانسه، اظهار داشت: ملت ایران هر جریانی که در آن تروریست دست داشته و به کشتار مردم بی‌گناه و بی‌دفاع بپردازد را محکوم می‌کند.

وی با بیان اینکه این اتفاقات برای مردم ایران ناراحت‌کننده است، گفت: چرا جنایت‌های آل خلیفه در بحرین علیه مردم بی‌دفاع و علما یا حملات عربستان به یمن توسط مدعیان حقوق بشر محکوم نمی‌شود و به‌جای این کار افراد و گروه‌ها را کمک و تربیت می‌کنند؟

خطیب جمعه قوچان با تأکید بر اینکه ملت فهیم ایران اسلامی و نظام حاکم بر آن دنبال عدالت، صلح، آرامش و ثبات منطقه بوده و خواهان واقعی این موضوعات در جهان هستند، بیان کرد: ایران اسلامی هر حرکتی را که خلاف شؤون اسلامی رخ بدهد محکوم می‌کند.

طباطبایی با اشاره به پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه در تهران توسط آیت‌الله طالقانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تصریح کرد: هر زمان که نماز جمعه تهران به امامت مقام معظم رهبری اقامه می‌شود موضوعات خطبه‌ها در صدر اخبار جهان قرار می‌گیرد و معنویت ویژه‌ای هنگام اقامه نماز بر فضای نماز جمعه تهران حاکم می‌شود.

وی نماز جمعه را محلی برای خنثی کردن توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمن و موجب عقب‌نشینی آنان از مواضع خود دانست و افزود: نماز جمعه پس از اجتماع عظیم حج نشان عظمت و اقتدار امت اسلامی بوده و محلی برای معرفت زایی و نزدیکی به خدا است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی قوچان عنصر تقوا را نیرو و اهرمی برای بازدارندگی از گناه برشمرد و تأکید کرد: فلسفه طاعات و عبادات مردم این است که عبادت نیروی ایمان و تقوا را در وجود انسان تقویت می‌کند و بر اساس فرمایش قرآن کریم نماز به‌عنوان جوهره تقوا انسان را از زشتی‌ها و پلیدی‌ها باز می‌دارد.

طباطبایی با اشاره به اینکه آیات و روایات فراوانی درباره تقوا آمده که انسان را از لغزش‌ها و زشتی‌ها نگه می‌دارد، گفت: کسی که تقوا پیشه کند از بن‌بست‌ها و تنگناها نجات پیداکرده و خداوند هنگام گرفتاری راه نجات را برای او فراهم می‌کند.

وی تقوا را قوه‌ای برای تشخیص حق از باطل دانست و یادآور شد: در بسیاری از اختلافات خانوادگی نیز زن و شوهر به بن‌بست رسیده و موجب جدایی آن‌ها می‌شود اما تنها راه نجات از این گرفتاری بر اساس توصیه قرآنی تقوا است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: