وزیر کشور با بیان اینکه از زمان استقرار ناتو در افغانستان میزان تولید موادمخدر در این کشور افزایش یافته است، گفت: بیگانگان به هیچ وجه با دخالت نمی‌توانند مشکلات منطقه‌ را حل کنند.

به گزارش ثامن پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، عبدالرضا رحمانی‌فضلی صبح امروز در نشست استانداران مرزی ایران و افغانستان اظهار داشت: بیگانگان به هیچ وجه با دخالت نمی‌توانند مشکلات منطقه‌ را حل کنند و باید از طریق خود ملتها این مشکلات برطرف شود.

وی تصریح کرد: خوشحال هستم که با همت 2 دولت جمهوری اسلامی  و افغانستان توفیق ثبت این واقعه تاریخی در این مکان مقدس یعنی حریم ملکوتی بارگاه حرم امام رضا(ع) برای پیشرفت و توسعه صلح در 2 کشور رقم می‌زنیم. وزارت خارجه ایران و افغانستان با برگزاری جلسات متعدد توانست برنامه‌های مربوط به برگزاری این جلسه را هماهنگ کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: این واقعه برای نسل‌های بعد به‌عنوان بخشی از تاریخ در کشور ثبت شده و کسانی که زمینه‌های آن را فراهم کرده‌اند در یاد نسل‌های بعد می‌مانند.

رحمانی‌فضلی با اشاره به وضعیت کنونی که در دنیای اسلام و منطقه خاورمیانه وجود دارد تصریح کرد: دخالت نیروهای بیگانه و نبود خیرخواهی در نیات آن‌ها برای دولت‌های اسلامی مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بیگانگان تنها قصد دارند از ظرفیت‌های منطقه‌ای برای حفظ منافع خود استفاده کنند، تأکید کرد: آنها اسلام‌هراسی را با طرح جنبه‌های افراطی و خشونت‌گرایی و غارت و چپاول در دنیا نشان می‌دهند در صورتی که اسلام، دین محبت است.

وزیر کشور ادامه داد: در واقع دشمن با حوزه‌های مختلف دین اسلام مخالفت دارد چراکه این دین منطبق با عقل انسان‌هاست و اگر توفیق به وجود آمدن اسلام واقعی دست بدهد، همه افراد به آن میل پیدا می‌کنند.

وی با تاکید براینکه دولت‌های غرب سعی دارند از ظرفیت‌های اسلام برای استحکام پایه‌های قدرت خود استفاده کنند، بیان کرد: ما ملت‌های مسلمان باید بدانیم که مشکلات ما به هیچ‌وجه با دخالت نیروهای بیگانه قابل حل نیست چراکه آن‌ها در هیچ صورتی خیر ما را نمی‌خواهند. بنابراین کشورهای مسلمان منطقه باید دست به دست هم دهند تا صلح را ایجاد کنند.

رحمانی‌فضلی با اشاره به ظرفیت‌های مشترک موجود بین ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: با استفاده از این نقاط قوت ایران و افغانستان می‌توانند پیشتاز برقراری صلح در منطقه باشند و حاکمین این 2 کشور باید دقت کنند که مردم آن‌ها را انتخاب کرده‌اند تا زندگی همراه با صلح داشته باشند، بنابراین مسئولان در این حوزه تعهد دارند کشور را در مسیر صلح، توسعه و پیشرفت پیش ببرند.

وی افزود: اگر بخواهیم در این مسیر پیش برویم باید با هم کمک کنیم که این مهم به وقوع بپیوندد چراکه در این مسیر چالش‌هایی بین این 2 کشور موجود است که نیاز به حل‌شدن دارند.

وزیر کشور با تأکید براینکه امنیت به‌معنی کلی سال‌هاست که با به‌وجود آمدن وضعیت بی‌ثباتی در منطقه دچار اخلال شده است، بیان کرد: ملت افغانستان سال‌هاست هزینه ناامنی را پرداخت می‌کنند که علت عمده آن دخالت نیروهای بیگانه در کشورشان بوده که تخم افتراق را در این کشور کاشته و سبب به وجود آمدن جریان‌های انحرافی شده است.

رحمانی‌فضلی با اشاره به جریان‌های انحرافی خاطرنشان کرد: کشته شدن بیش از 300 نفر قلب همه مسلمانان را در منطقه شکسته است.

وی با اشاره به دیگر چالش‌های موجود برای ارتباط میان ایران و افغانستان بیان کرد: قاچاق موادمخدر یکی از مهمترین این موضوعات است. کشورهای بیگانه برای حل این مسئله هیچ کمکی به ما نکرده‌اند و بنابراین 2 کشور باید با هم تلاش کنند تا مشکل برطرف شود.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: باید امنیت مشترک تعریف کرده و به جای کشت خشخاش جایگزینی را تعریف کنیم که بتواند سود اقتصادی این موضوع را تأمین کند.

وی با بیان اینکه از زمان استقرار ناتو در افغانستان میزان تولید موادمخدر در این کشور افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: بارها این موضوع را در مجالس بین‌المللی مطرح کرده‌ایم که حاضر هستیم با همکاری با افغانستان در یک یا 2 استان کار کشت جایگزین را انجام داده، تجارت را تقویت کرده و زیرساخت‌های مربوط به ترانزیت را فراهم آوریم.

وزیر کشور در توضیح منافع مشترک اقتصادی میان ایران و افغانستان تصریح کرد: وجود تجار، سرمایه‌گذاران، کشاورزان، آب فراوان و زمین مرغوب در افغانستان، بازار بزرگ تولیدات کشاورزی و مسیر ترانزیت ایران از جمله مواردی است که می‌تواند سود اقتصادی بیشتری را نسبت به تولید موادمخدر به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه جریانات تکفیری از دیگر مشکلات موجود منطقه است، خاطرنشان کرد: این جریانات انحراف از اسلام داشته و فرقه‌های دست‌سازی شده هستند که به هیچ چیزی رحم نداشته، هدفشان مشخص نیست و همه را مورد هجمه قرار می‌دهند. هیچ نگرش و مذهبی از دین اسلام توصیه به چنین رفتاری نمی‌کنند و این همان تأثیری است که عوامل استبدادی در اسلام ایجاد کرده‌اند.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: ما باید همه با هم کمک کنیم تا این جریانات را از منطقه بیرون ببریم تا دیگر آن چیزی که در جای جای کشورهای اسلامی اتفاق می‌افتد، مانند ظلم، اضطراب، آوارگی و ترس، همگی وابسته به جریاناتی است که باید حل شود.

وی افزود: نیروهای بیگانه از کوچکترین فرصت استفاده می‌کنند تا در منطقه حضور یابند و علت این امر هم بازار بزرگ مصرف برای تأمین پایه‌های تجاری آنهاست. از سوئی دیگر بیگانگان سعی دارند اسلام را دینی خرافی معرفی کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه سوریه یک جنگ بین‌المللی بر مقیاس کوچک است چراکه همه یا به صورت مستقیم یا به واسطه اهداف در آن ورود پیدا کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اصل احترام به حاکمیت ملی یک موضوع پذیرفته شده در سازمان ملل است، اما هم‌اکنون می‌بینیم که دشمنان به راحتی در این امر دخالت می‌کنند.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی در هنگام تعیین حاکمیت برای خود دم از دموکراسی و مردم می‌زنند، تصریح کرد: زمانی که نوبت به منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی می‌رسد، آن‌ها برای مشخص کردن آن دخالت می‌کنند.  در واقع باید گفت رژیم صهیونیستی تمام مداخلات بین‌المللی را هدایت می‌کند و باید به جد با آن برخورد شود.

رحمانی‌فضلی با اشاره به ظرفیت‌های منطقه برای همکاری بین کشورها خاطرنشان کرد: همه ما مسلمان بوده و قرآن را قبول داریم و به اصول دین معتقدیم و این مشترکات می‌تواند سبب وحدت دنیای اسلام باشد. اختلافات بین مذاهب در سطحی است که طلبه‌ها، مراجع تقلید و فقها باید با هم بحث کنند و نباید سبب ایجاد افتراق شده تا دشمن بتواند از آن استفاده کند.

وزیر کشور وضعیت اقتصادی کشورهای منطقه را مکمل یکدیگر دانست و بیان کرد: همانطور که ایران نفت دارد، افغانستان از آب و زمین حاصل‌خیز و پاکستان از بندر و اتصال به آب‌های آزاد بهره برده است. خداوند به همه ملت‌ها ظرفیتی داده و ما باید با به اشتراک گذاشتن این مزیت‌ها مسائل اقتصادی خود را حل کرده و این موضوع می‌تواند سبب بروز امنیت نیز شود.

وی تأکید کرد: همه کشورها نیاز به امنیت دارند و این موضوع بدون هماهنگی به نتیجه نمی‌رسد. هم‌اکنون شاهد این هستیم که 8 سال است که در سوریه مشکل وجود دارد که به‌علت نبود هماهنگی حل نشده و اگر تنها کشورهای مسلمان در این موضوع دخیل بودند به سادگی این معضل را برطرف می‌کردند.

وزیر کشور با یادآوری قرابت‌های ایران و افغانستان تصریح کرد: ارتباط بین این 2 کشور می‌تواند الگویی برای سایر کشورها است، همچنین وزارت خارجه ایران و افغانستان بنای‌شان بر تقویت روابط است. در این راستا 2 اجلاس با 15 کشور همسایه داشته‌ایم تا ارتباطات و تعاملات به‌صورت منطقه به منطقه تحکیم شده و امیدواریم همه کشورها بتوانند با هم مشترکاتی را تحکیم کنند.

وی ورود به بازار کشورهای غربی را امری دور از دسترس دانست و تصریح کرد: کشورهای غربی فقط قصد دارند نفت و منابع معدنی ما را به قیمت مفت از ما خریده و بازارهای ما را در اختیار بگیرند.

وزیر کشور تصریح کرد: کشورهای منطقه باید بتوانند بازار خود را مدیریت کرده و تجارت خود را گسترش دهند چراکه این کشورها سلایق یکدیگر را دانسته و می‌توانند ورود مناسبی به اقتصاد هم داشته باشند.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه به‌هیچ عنوان نباید در مسائل اقتصادی همدیگر را رقیب بدانیم، خاطرنشان کرد: بازارهای آسیای میانه، چین و دیگر کشورهای آسیایی بسیار بزرگ است و می‌توان از منافع آن به‌صورت مشترک برای ایران، افغانستان و پاکستان استفاده کرد.

وی بیان کرد: توافق‌هایی انجام شده و موضوع راه‌آهن جنوب به شمال، توسعه صنایع مربوط به گاز در مناطق مرزی و استقرار پتروشیمی‌ها در مناطق مشترک در دستور کار قرار بگیرد. برای ایجاد امنیت در کشور باید توسعه اقتصادی وجود داشته باشد. در این راستا آمادگی سرمایه‌گذاری و تأمین نیروی انسانی از طرف ایران وجود داشته و افغانستان نیز می‌تواند با تأمین منابع بانکی در این حوزه همکاری داشته باشد.

رحمانی‌فضلی ترانزیت کالا از مسائل بسیار مهم در رشد اقتصادی برشمرد و بیان کرد: افغانستان باید از محدودیت و انزوا بیرون آورده شود و مسیر ایران راحت‌ترین شرایط را برای این کشور ایجاد می‌کند.

وزیر کشور شرط تحقق تصمیمات گرفته شده را از 2 طریق دانست و تصریح کرد: نخستین موضوع جدیت و اراده برای اجرای تصمیمات و دومی اعتماد متقابل است. هر 2 کشور به‌دنبال صلح و آرامش هستند؛ اگر این انتخاب را نداشته باشیم باید تابع خشونت و افراطی‌گری شویم، اما اگر اراده و اعتماد وجود داشته باشد می‌توان خشونت و افراطی‌گری را مهار کرد.

وی با تأکید براینکه پیگیری انجام تصمیمات بسیار مهم هستند، خاطرنشان کرد: باید برای انجام شدن تصمیمات برنامه اجرایی تدوین و زمان‌بندی آن نیز تعیین شده و همه آن‌ها مورد پیگیری قرار بگیرد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه دولت‌ها نمی‌توانند به معنای واقعی امور اقتصادی را در دست بگیرند، تصریح کرد: دولت‌ها باید بسترها را ایجاد کرده، زمینه‌ها را فراهم و قوانین را اصلاح کنند و سایر امور باید به بخش خصوصی واگذار شود؛ اگر قصد این باشد که در دنیای آینده وارد رقابت اقتصادی شویم باید بحث خصوصی متخصص، باتجربه و اهل ریسک در آن ورود داشته باشد و استانداران در هیچ اقدام تجاری نباید داخل شوند.

وی در ادامه سخنانش خطاب به استانداران با بیان اینکه باید تجار استان‌های خود را فعال کنند، تصریح کرد:‌ افغانستان نیز باید بازرگانان و اقتصاددانان را به این میدان وارد کند چراکه این افراد قواعد بازار را می‌دانند و توانایی درآمدزایی دارند.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه دولتمردان در امور تجاری موفق نمی‌شوند، همانطور که تجار نمی‌توانند مسائل امنیتی کشور را پیگیری کنند، موضوع حرفه‌آموزی را یکی از راهبردهای اصلی نظام آموزشی ایران دانست و بیان کرد: هم‌اکنون بیش از 11 هزار دانشجو و 400 هزار دانش‌آموز افغانستانی در ایران درحال تحصیل هستند و آمادگی وجود دارد مهارت‌های فنی و آموزشی به آن‌ها ارائه شده و علاوه بر این مراکز فنی و حرفه‌ای نیز در کشور افغانستان راه‌اندازی شود.

وزیر کشور ادامه داد: همچنین آمادگی برای همکاری در راه‌اندازی شعبه‌های دانشگاهی در افغانستان در قالب ارسال موقت استاد و یا دیگر مواردی از این دست در ایران وجود دارد.

رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنانش معدن را یکی دیگر از ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی برشمرد و بیان کرد: هم‌اکنون ایران با گذراندن مراحل سخت در این حوزه صاحب‌نظر شده و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر پیشگیری از خام‌فروشی، می‌توان انجام اقدامات در این حوزه را در دستور کار قرار داد.

وی تأکید کرد: اگر بتوان در مناطق مرزی امکان بهره‌برداری از صنایع و معادن را فراهم کرد، تمام کسانی که در امر قاچاق فعالیت دارند به‌کار گمارده شده و از فعالیت در آن حوزه دست می‌کشند.

وزیر کشور همچنین با اشاره به توقعات ایران از افغانستان تأکید کرد: این کشور باید امنیت را برای رانندگان و تجار ایرانی فراهم کرده و برای نقل و انتقال پول، مسیرهای امنی را در نظر بگیرد. همچنین انتظار می‌رود روند آزادسازی گروگان‌ها تسریع شده و با توجه به قراردادهای تبادل زندانیان در این حوزه‌ها همکاری لازم به‌عمل آید.

وی بیان کرد: در این زمینه جمهوری اسلامی ایران حاضر به انجام اقدامات امنیتی مشترک با افغانستان است و می‌تواند کمیته‌های فنی، مرزداری و سایر موارد از این دست را برای این موضوع فعال کند.

وزیر کشور تأکید کرد: البته این موضوع به این معنی نیست که ایران برای تأمین امنیت افغانستان مستقیماً وارد عمل می‌شود اما اگر بتوان اشرار، قاچاقچیان و تروریست‌ها را از استان‌های مرزی افغانستان دور کرد، در واقع خطر از ایران دور می‌شود و در این حوزه این آمادگی وجود دارد که یک استان به‌صورت نمونه وارد اقدامات امنیتی مشترک شود.

رحمانی‌فضلی مسائل زیست‌محیطی را از دیگر موضوعات مهم در ارتباطات بین ایران و افغانستان برشمرد و خاطرنشان کرد: مشکلات زیست‌‌محیطی خاورمیانه اکثراً با محوریت آب هستند‌. به‌عنوان مثال کم‌شدن آب دجله و فرات بر اثر سدسازی بی‌رویه در ترکیه سبب خشک شدن نهرها در عراق و بروز ریزگردهایی شده که با هم به مرکز ایران و یا حتی تهران نفوذ می‌کنند. باید برای احیای اکوسیستم‌های مختلف از جمله تالاب‌ها اقداماتی در دستور کار قرار گیرد.

وزیر کشور با اشاره به موضوع نمایشگاه‌های دائمی بیان کرد: باید تلاش کرد که در این زمینه بخش خصوصی، اصناف و دیگر ارکان اقتصاد با یکدیگر مرتبط شوند و در این حوزه باید اقدامات اجرایی مدنظر قرار بگیرد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک ایران و افغانستان در تهران تصریح کرد: مصوباتی در حوزه حقوق امنیت تجارت و دیگر مواردی از این دست آمده که تفاهم‌نامه آن‌ها باید امضاء شود. از اینکه اراده افغانستان برای گام‌برداشتن در مسیر صلح است، خوشحال هستیم و امیدواریم که در این مسیر موفقیت نصیب هر دو کشور شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: