درباره علت استعفای هر یک از سه وزیر، ظن و گمان هایی مطرح گردیده. اما بیشترین حواشی پیرامون علی جنتی، وزیر مستعفی فرهنگ و ارشاد اسلامی ست

جواد عابدی - مدتی ست که بحث استعفای وزرای کابینه دولت یازدهم و حواشی پیرامون آن، تیتر اول رسانه های خبری شده است. درباره علت استعفای هر یک از سه وزیر، ظن و گمان هایی مطرح گردیده. اما بیشترین حواشی پیرامون علی جنتی، وزیر مستعفی فرهنگ و ارشاد اسلامی ست. رسانه های حامی دولت یا منتقد دولت، احتمالاتی را عنوان کرده اند. در لحن پنهان رسانه های حامی دولت، یک فرار از واقعیت و در لحن رسانه های منتقد دولت، یک پنهان کاری مصلحتی دیده می شود.

اگر به مطلبی که چند روز پیش توسط سایت مشرق منتشر شد نگاهی بیندازید. متوجه می شوید که به نظر نمی رسد دلیل این استعفا چیزی جز مسائل کاملا شخصی علی جنتی باشد. تیتر مشرق: علی جنتی: شرمنده ام، مسئولیت آنچه در ارشاد رخ داد به عهده بنده است.

 لاپوشانی و فرافکنی رسانه ای برای توجیه عملکرد ضعیف وزیر/به میان کشیدن پدر وزیر در ماجرایی کاملا شخصی

اما رسانه های حامی دولت به فرافکنی و شانتاژ خبری روی آوردند.

دیروز روزنامه شرق که از سردمداران رسانه های حامی دولت می باشد، در مورد علی جنتی مطلبی را بیان نمود.

شرق

 امروز روزنامه آفتاب یزد که عملا رسانه خاندان هاشمی می باشد در صفحه روی جلد خود مطلبی را در خصوص کناره گیری علی جنتی منتشر کرد.

افتاب یزد

تیتر دو روزنامه گویای سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف وزیر مستعفی ارشاد است. در پی استدلال تراشی و فرار از واقعیت هستند.
 
در اینجا بد نیست به بخشی از عملکرد آقای جنتی که صدای منتقدان را در آورده توجه کنیم. این لیست بلند بالا را یکی از رسانه های منتقد دولت (خبرگزاری فارس) تدوین نموده است که در اینجا به مختصری از آن اشاره می شود:

ماجرای سگ‌ های زرد: دفن دو نفر در قطعه هنرمندان بهشت زهرا. این دو از فعالان موسیقی زیرزمینی در ایران بودند که سابقه حضور در فیلم «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره» به کارگردانی «بهمن قبادی» را داشتند. این تصمیم هجمه سنگینی را علیه وزارت ارشاد جنتی روانه کرد.

تک‌خوانی: وزیر فرهنگ پس از تک خوانی خانم خانی گفت: من اشکالی در تک خوانی بانوان نمی‌بینم!» همین چند جمله کافی بود تا بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست این موضوع را بچرخانند و بار دیگر وزارت ارشاد را در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دهد.

لغو کنسرت‌ ها:لغو کنسرت ها یکی از مهم‌ترین چالش‌های علی جنتی در وزارت ارشاد بود.  صدور مجوزهای فکر نشده در برخی از شهرستان‌های حساس بدون آماده کردن پیش زمینه و بسترسازی لازم قطعا نتیجه‌ای جز برانگیخته شده حساسیت‌ها در پی نداشت.

اپرای پرسر و صدای عاشورا:اجرای اپرای عاشورا توسط ارکستر سمفونیک تهران یکی دیگر از حواشی مهم وزارت ارشاد را رقم زد. اپرایی که گفته شد در آن تکخوانی صورت گرفت. بعد از این اجرا موجی از اعتراضات دوباره دامان وزارت ارشاد را گرفت و وزیر را چندباره به پاسخ گفتن به نمایندگان و مراجع عظام نقلید و ... وادار کرد.

استعفاهای زنجیر وار: یک سال و نیم از فعالیت‌های وزارت ارشاد نگذشته بود که سه مدیر کل از چهار مدیرکل اصلی معاونت هنری یعنی دفتر موسیقی، مرکز نمایشی و روابط عمومی استعفاهای خود را نوشتند و با مجموعه معاونت هنری ارشاد خداحافظی کردند.

خانه موسیقی:خانه موسیقی طی دو سال گذشته آبستن حوادث بسیاری بوده است. انتقادات به این مجموعه تا آنجایی پیش رفت که بیش از 700 تن از اهالی موسیقی از جمله بزرگانی چون حسین علیزاده، کیهان کلهر،‌ داریوش طلایی و ... در محکومیت این نهاد نامه نوشتند. این اقدام باعث شد تا بسیاری از اهالی موسیقی از دولت فاصله بگیرند.

خروج تابلوها: خروج بخش مهمی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر از کشور و نمایش‌ آن در کشورهای آلمان و ایتالیا، ‌موج جدیدی از نگرانی‌ها را در اهالی هنری ایجاد کرده است و جمع کثیری از این هنرمندان نگران این آثار و بازگشتشان به کشور هستند. هر روز هم انجمن و تشکلی واکنش نشان می‌دهد و به تازگی هم که نمایندگان محترم مجلس اعلام کرده‌اند که این موضوع را پیگیری می‌کنند.

در پایان باید گفت که عدم افشای اسراری که در پشت پرده استعفای آقای جنتی وجود دارد، نباید دستاویزی شود برای فرافکنی رسانه های خاص.

همان طور که در پس پرده استعفای فانی، وزیر آموزش و پرورش، بحث فساد صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح بود. در پس پرده استعفای جنتی هم حقایقی نهفته است که به دلیل مصالحی، فعلاً باید از بیان آن ها اجتناب کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: