قالیباف و جلیلی دو گزینه احتمالی اصولگرایان در انتخابات 96 هستند که حاشیه سازی ها برای این دو گزینه از ماه ها پیش شروع شده است.

به گزارش ثامن پرس، انتخابات! واژه ای که همواره سوژه رسانه های خبری بوده است. این تب و تاب خبری از قبل از انتخابات تا مدت ها بعد از آن ادامه دارد. یکی از مسائلی که به شدت مورد علاقه رسانه هاست، بررسی کاندیداهای احتمالی جریان رفیق و جریان رقیب است. فارغ از نیات سیاسی پشت پرده این امر، موضوع اقبال هر کاندیدا در انتخابات پیش رو همیشه جذاب بوده است.

امروز در پایگاه خبری - تحلیلی انتخاب، موضوع بخت و اقبال کاندیداهای اصول گرا با متنی تحت عنوان " کدام کاندیدای اصول گرایان امکان رأی آوری بیشتری دارد؟ "،  مورد بررسی قرار گرفته بود. مطلبی که در آن نسبت آرای آقایان غلامعلی حداد عادل، محمد باقر قالیباف و سعید جلیلی در شهرستان تهران مورد تأمل بود.

456

 

در بخشی از تحلیل آمده است «محمدباقر قالیباف، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در دوره های اخیر است که البته همواره شکستی سنگین خورده است. او در انتخابات سال ۸۴ُ و در آخرین روزهای صدارت خود بر ناجا، یکباره کاندیدای انتخابات شد. گرچه تصور می کرد کاندیدای مطمئنی برای اصولگرایان است، اما او رای مناسبی نیاورد. قالیباف با  ۴ میلیون رای در کل کشور و ۵۲۴ هزار رای در تهران، نفر چهارم انتخابات سال ۸۴ شد.
قالیباف سال ۸۸ نیز ستادهای انتخاباتی خود را فعال کرد، اما در آخرین لحظات احساس کرد که تجربه شکست سنگین ۸۴ برای او تکرار می شود،‌ برای همین از حضور در این انتخابات کناره گرفت. او اما سال ۹۲، بار دیگر ستادهای انتخاباتی خود را فعال کرد اما وقتی آیت الله هاشمی کاندیدای انتخابات شد، مطمئن بود که بار دیگر شکست خواهد خورد. البته با رد صلاحیت هاشمی، قالیباف خود را پیروز قطعی انتخابات می دانست، اما با اقدام به موقع سران جریان اعتدال و اصلاحات، شکست دیگری در کارنامه اش ثبت شد و با شش میلیون و 77 هزار و 292 رای در کل کشور و ۷۲۵ هزار رای در تهران، با فاصله ای عمیق نسبت به نفر اول، شکست سنگین دیگری خورد.
گزینه دیگر جریان اصولگرا در این روزها، سعید جلیلی است. فردی که تنها در یک انتخابات، آنهم انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ کاندیدا شد و توانست با چهار میلیون و 168 هزار رای در کل کشور و ۳۲۱ هزار رای در تهران، نفر سوم شود.

1

اما در میان نفرات اصلی جریان اصولگرا، غلامعلی حدادعادل فردی است که در ۵ انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، کاندیدا بوده و همواره رای آورترین کاندیدای این جریان بوده است. او در انتخابات مجلس ششم، ۵۵۶ هزار رای، در انتخابات مجلس هفتم ۸۸۸ هزار رای، در انتخابات مجلس هشتم ۸۴۴ هزار رای، و در انتخابات مجلس نهم یک میلیون و ۱۳۳ هزار رای و در انتخابات مجلس دهم ۹۰۰ هزار رای در تهران کسب کرده است.»

نتیجه تحلیل این بود که به دلیل میزان رأی بالاتر حداد عادل، بهتر است اصول گرایان با حمایت از وی، انتخاباتی آبرومندانه را رقم بزنند. حال باید پرسید که چه شده است که یک سایت وابسته به آقای هاشمی رفسنجانی، سعی دارد بخت دو نفر از اعضای جبهه اصول گرا را، کمتر بداند. در صورتی که این دو نفر، اصلی ترین رقبای آقای روحانی در سال 92 بودند. پاسخی به ذهن نمی رسد جز اینکه یاران هاشمی از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات آینده، هراس دارند. قالیباف و جلیلی دو گزینه احتمالی اصول گرایان در انتخابات 96 هستند که حاشیه سازی ها برای این دو گزینه از ماه ها پیش شروع شده است.

برای دریافت علت این واهمه، کافی ست نگاهی به سابقه این دو شخصیت برجسته سیاسی بیندازید.

محمد باقر قالیباف

از سرداران جبهه های حق علیه باطل بوده است. کارنامه نسبتاً  موفق در فرماندهی نیروی انتظامی و شهرداری تهران. غائله املاک نجومی هم، غوغایی بود با دو هدف: یکی منحرف کردن حواس مردم از موضوع حقوق های نجومی و دوم کاهش اقبال قالیباف برای انتخابات آینده. البته ناگفته نماند که ویدئوی حمایت سردار سلیمانی از آقای قالیباف، در محبوبیت شهردار فعلی تهران بسیار مؤثر واقع شد.

سعید جلیلی

یکی از گزینه های جدی جبهه اصول گرایان با کارنامه موفق در دوران مذاکرات عزت مندانه هسته ای. شاید بتوان وی را جدی ترین رقیب آقای روحانی دانست. البته به دو دلیل: یکی اینکه کارنامه فعالیت جلیلی و روحانی در موضوع هسته ای دارای دو راهبرد کاملاً متفاوت است. دوم اینکه گفتمان جلیلی و روحانی، کاملاً متقابل است.

حال، رسانه های اصلاح طلب در تلاش هستند که با تفرقه و تشتت آرا بین اصول گرایان، انتخابات 96 را مدیریت کرده و مانند 92 پیروز شوند، اما ندایی که امروز از اردوگاه اصول گرایان بر می خیزد این است که تجربه سال 92 را نصب العین قرار دهید و از رقابت با هم بپرهیزید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: