امام جمعه مشهد با اشاره به شرایط امروز جامعه با بیان اینکه امروز زرق‌وبرق فناوری غربی برخی مردم ما را دلداده غرب کرده است، گفت: برخی طوری رفتار می‌کنند که انگار رازقشان اروپا و آمریکاست.

به گزارش ثامن پرس به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با اشاره به سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) گفت: فردا به مناسبت سالروز این شهادت تجمع بزرگی در میدان شهدای مشهد برگزار می‌شود و ان‌شاءالله مردم سعی کنند در این مراسم پرشکوه حضور یابند.

وی با بیان اینکه شخصیت امام صادق(ع) یک شخصیت چندبعدی است، گفت: ما ائمه (ع) را هرکدام با یک نشانه تشخیص می‌دهیم، امام صادق(ع) و امام باقر(ع) را با علمشان می‌شناسیم اما خیال می‌کنیم این بزرگواران فقط یک‌گوشه‌ای مسئله می‌گفتند و حلال و حرامی را بیان می‌کردند و به سیاست و حکومت کاری نداشتند، این تفکر غلط است، امام صادق در خط مقدم اقدام علیه نحله‌های سیاسی و علوم وارداتی حضور داشتند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: در موقعیتی که امام بودند نیز چاره‌ای جز این نبود، علوم و فنونی از شرق و غرب عالم به جامعه اسلامی وارد شده بود و مسلمانان می‌پنداشتند که اسلام چیزی ندارد.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به شرایط امروز جامعه با بیان اینکه امروز زرق‌وبرق فناوری غربی برخی مردم ما را دلداده غرب کرده است، گفت: برخی طوری رفتار می‌کنند که انگار رازقشان اروپا و آمریکاست، در زمان امام صادق(ع) هم همین مشکل وجود داشت و مردم فقط می‌دیدند که یک خلیفه آدم‌کش و ناپاک و جنایتکار به‌عنوان جانشین پیغمبر در رأس قدرت است و اسلام را نیز به این جنایت‌ها و مظالم ربط می‌دادند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: امام هم باید با حاکمیت مبارزه می‌کردند هم در حوزه سیاسی دنبال دگرگونی سیاسی بودند لذا امام صادق(ع) در چند جبهه وارد میدان شده بودند.

وی در ادامه گفت: امام همچنین در عرصه سیاسی مبارزه‌ای را شروع کردند که در نتیحه آن حکومت وقت با یک خلأ روبرو شد، در نتیجه این مبارزه امام صادق(ع) تمام عناصر و عواملی که به امام علاقه‌مند بودند و در نهادهای حکومتی فعالیت مهمی داشتند را از درون این دستگاه‌های حکومتی بیرون کشیدند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به نقش یکی از یاران وفادار امام صادق(ع) در این مبارزه، خاطرنشان کرد: صفوان جمال از شیعیان امام صادق (ع) بود که در آن زمان بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل را داشت، او وقتی به خدمت امام آمد حضرت به او محل نگذاشتند، وقتی دلیل را پرسید حضرت گفتند کدام خلاف بالاتر از این‌که تو شترانت را به منصور دوانیقی اجاره داده‌ای؟

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: صفوان جمال گفت که سفر دوانیقی برای عبادت بوده است، حضرت گفتند آیا دلت می‌خواهد منصور سالم به بغداد بیاید و مال‌الاجاره تو را بدهد؟ وقتی صفوان گفت بله امام صادق(ع) خطاب به او فرمودند به همان اندازه که تو راضی هستی او سالم برگردددر همه مظالم منصور دوانیقی شریک هستی.

وی ادامه داد: امام صادق (ع) می‌خواستند جریان حاکم از نیروهای اقتصادی خالی شود و کار به جایی برسد تا شیعیان بر در ابعاد مختلف کشور تکیه بزنند تا حکومت سقوط ‌کند، این دقیقا همان راهبردی است که امروز ولی امر مسلمین، مقام معظم رهبری ارائه داده‌اند.

امام جمعه مشهد افزود: رهنمودهای رهبری صرفا یک نظریه سیاسی نیست، فقیه، مبانی را در عرصه‌های مختلف از معارف اهل‌بیت استنباط می‌کند.

علم‌الهدی ادامه داد: اگر مقام معظم رهبری یک دستور راهبردی می‌دهند مثل اقتصاد مقاومتی یا تولید علم تا مثلا در چند سال دیگر ایران به‌عنوان مرجعیت علمی جهان یا مرجع علمی منطقه باید این کشور شناخته شود، این راهبرد را از سیره امام صادق(ع) گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: به همین خاطر هست که دشمن ولایت را هدف قرار داده است و به نهادهای دیگر نظام کاری ندارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: