سخنرانی سفیر فرانسه، مهم ترین برنامه امروز دانشگاه فردوسی مشهد است. قطعاً حضور این شخص، حاشیه هایی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ثامن پرس، امروز قرار است سفیر فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد درباره برجام، ایراد سخنرانی کند. همه مؤلفه های برنامه امروز مشهد حاشیه دار است. سفیر فرانسه، برجام، دانشگاه فردوسی. با همین سه کلید واژه می توان برنامه را به چالش کشید.

کلید واژه اول: سفیر فرانسه

فرانسه، کشوری ست واقع در اروپای غربی. از سال های دور جزو قدرت های برتر جهانی بوده و امروز نیز به لطف بمب های هسته ای، هنوز از قدرت های بزرگ دنیاست و در شورای امنیت سازمان ملل متحد حق وتو دارد. از معرفی فرانسه که بگذریم، بعد از گذشت سال ها، در مهر سال قبل، هیئتی فرانسوی وارد مشهد شد. در همان زمان گفته شد که این هیئت قرار است در سرفصل‌های ساختمانی، سازه‌های پیش‌ساخته، معماری شهری، پروژه‌های پلی و فولادی و نیز مهندسی زیرساخت از پروژه‌های شهری مشهد بازدید کند و حتی قرار شد به‌خاطر همان «روابط تاریخی» که دیپلمات‌ها خیلی از آن خوششان می‌آید! مذاکره‌ و انعقاد تفاهم‌نامه‌ای هم صورت بگیرد؛ البته طبق معمول به تصریح مسئولین ذیربط، طرف فرانسوی به هیچ یک از تعهدات پایبند نبوده و همه چیز در همان آمد و شد طرفین خلاصه شد.

شاید حضور یک هیئت بی خاصیت در مشهد اهمیت چندانی نداشته باشد. اما حضور «فرانسوا سنمو»به عنوان بالاترین مقام رسمی موسیوها در ایران، می تواند حائز اهمیت باشد. «فرانسوا» سوابق مهمی همچون ریاست بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه را در پرونده کاری خود دارد.  فعلاً به سوابق درخشان!  جناب «فرانسوا» و ازآن‌طرف هشدارهای مختلف درباره بازشدن باب نفوذ در کشور، کاری نداریم. سیاهه جنایات فرانسه علیه جمهوری اسلامی ایران بسیار زیاد است. حمایت های تسلیحاتی و مالی صدام در جنگ تحمیلی، پرونده خون های آلوده به ویروس اچ آی وی و موارد بسیار دیگر. البته باید میزبانی از رجوی به عنوان قاتل 17 هزار ایرانی را به این سیاهه افزود. علی ای حال اگر به اساتید مؤمن و انقلابی دانشگاه فردوسی اجازه صحبت داده شود، رفتارهای جنایت آمیز فرانسه در قبال ایران را به آقای سفیر یادآوری خواهند نمود. اما ظاهراً چنین اجازه ای داده نشده است تا مباد خاطر مبارک جناب فرانسوا مکدر گردد!

کلید واژه دوم: برجام

بخش جالب برنامه اینجاست که موضوع سخنرانی جناب فرانسوا برای اساتید دانشگاه فردوسی مشهد، برجام است. یعنی قرار است نماینده کشوری برایمان از برجام بگوید که در مذاکرات هسته ای در نقش پلیس بد به زیبایی ایفای نقش کرد. اما با وجود این همه ابراز خصومت از سوی فرانسه، دولت محترم تمایل فراوانی به سمت فرانسوی ها دارد. معامله با ایرباس و تسخیر بازار خودروی ایران توسط شرکت دست‌چندم ماشین ساز اروپا یعنی پژو و قراردادهای نفتی با توتال، از مهم ترین نشانه های این تمایل است. قطعاً امروز او از کارشکنی های فرانسه در روند اجرای برجام سخنی نخواهد گفت و چه بسا توپ ثمر بخش نبودن برجام را هم در زمین ایران بیندازد.

117f81b7-a83a-42a1-926a-6cd3794b959b

کلید واژه سوم: دانشگاه فردوسی مشهد

در سال گذشته، اتفاقی تلخ برای یکی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد رخ داد. سفارت فرانسه به استاد تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد که بنا بود برای ارائه یک مقاله علمی به یکی از دانشگاه‌های این کشور سفر کند پاسخ داد: «شما برای روابط بین‌الملل و امنیت اروپا خطرناک هستید و به شما ویزای ورود به فرانسه داده نمی‌شود». اینک چند روزی است که میزبان رئیس همان سفارت‌خانه در مشهد هستیم؛ در همان دانشگاهی که آن استاد خطرناک برای عرصه بین‌الملل! به تدریس اشتغال دارد.

حال با توجه به سابقه فرانسه، هر قدر هم که خوشبین باشید، نمی توانید فرانسه را در مجموعه نفوذ نادیده بگیرید. امیدواریم این حضور سفیر فرانسه، صرفاً برای یک سخنرانی باشد.

وقتی که به اساتید دانشگاه فردوسی اجازه صحبت داده نمی شود، مطلب فوق شاید سوغاتی باشد از سوی مجموعه انقلابی کشور برای جناب فرانسوا.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: