پیروزی ترامپ می تواند با توجه به فاصله احتمالی که از کشورهای اروپایی خواهد گرفت، برای ما فرصتی ایجاد کند.

دکتر گوهری استاد روبط بین الملل دانشگاه امام صادق در گفتگو با ثامن پرس به ابعاد مختلف پیروزی ترامپ پرداخت.

به گزارش ثامن پرس، دکتر گوهری در باره ی پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا گفت: آنچه که در انتخابات آمریکا رخ داد و آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، یک نوع شگفتی اتفاق افتاد و نظر سنجی ها عمدتا به نفع خانم کلینتون بود اما پس از انتخابات و اتمام رای گیری آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد و از این جهت خود این بحث به عنوان یک بحث جامعه شناختی و فضای رصد علمی خود جای تحلیل دارد و باید به آن به شکل مجزایی پرداخته شود.

سوال مهم آنست که نتیجه این انتخابات چه تاثیری بر جمهوری اسلامی دارد؟

وی افزود: که ابتدا همه ی نظرسنجی ها را نباید دید و هر دوطرف باید ارزیابی نشود و اینکه از همان ابتدا فط خانم کلینتون را برنده انتخابات بدانیم، تحلیل خطرناکی بود و تذکراتی نیز از قبل داده می شد و در واقع به رقیب وی نیز توجه می شد که نهایتا  ترامپ نیز در این کار پیروز شد.

انتقادات ترامپ به وضع موجود آمریکا سبب توجه مردم شد

گوهری تصری کرد: به هر حال چون ترامپ شعارهایی ضد ساختاری و همچنین انتقاداتی به سیستم آموزشی و مشکلات اقتصادی مطرح کرد و حتی به سیستم درمانی آمریکا و افزایش فقر ایرادات جدی وارد کرد، همین سبب تمایل بیشتر مردم به وی شد. ضمن اینکه مشکلات اقتصادی سال های اخیر آمریکا باعث این شد که سران کشور و مردم آمریکا بخواهند تغییر ایجاد کنند و دموکرات ها که کاخ سفید را در اختیار داشتند، را کنار بگذارند و به یک فردی که ذاتا تاجر هست اعتماد کردند تا  با توجه به پیشینیه ی اقتصادی ترامپ، اوضاع اقتصادی کشور را بهبود ببخشد. این دلایل به طور قطع در نوع انتخاب و نگاه مردم موثر بوده و این مشخص شد که مردم به مردم به دنبال چه گزینه هایی هستن و به نظرم تصمیم جدی در نوع رای دهی مردم آمریکا گذاشت.

پس از انتخابات روسای جمهور آمریکا تحت تاثیر جایگاه شان قرار می گیرد

این استاد دانشگاه بیان داشت: اما درباره اینکه پیروزی ترامپ چه تاثیری بر روابط ایالات متحده با جمهوری اسلامی دارد باید به این نکته توجه کرد که هر دو حزب دمکرات و جمهوری خواه در یک قاعده کلی تبدیل می شوند به رقیب و دشمن جمهوری اسلامی و این دعوا یک دعوای ماهیتی است و ارتباطی به احزاب سیاسی آمریکا ندارد  اساسا ساختار آمریکا با جهوری اسلامی مشکل دارد و این رقابت و دشمنی تا زمانی که ماهیت جمهوری اسلامی همین باشد، وجود دارد زیرا نهایتا آمریکا دشمن انقلاب اسلامی است.

ترامپ در مورد سیاست خارجه خودش در قبال با جمهوری اسلامی شعارهایی مطرح کرده، اما این نکته هم باید به آن توجه کرد که پس از انتخابات روسای جمهور آمریکا تحت تاثیر جایگاه و ساختار و نقش خودشان قرار می گیرند، شعارها و حرفهایی که در زمان انتخابات زده اند، نمی توانند لزوما و به شکل کامل اجرا کنند و این ساختار ممکن است در فرد تاثیر بگذارد و و لزوما نمی تواند قول ها و شعارهای خود را عملی کند.

نقض واضح تر برجام در صورت عمل ترامپ به شعارهایش

گوهری در باره ی آینده سیاست های آمریکا در منطقه گفت: پیروزی ترامپ می تواند با توجه به فاصله احتمالی که از کشورهای اروپایی خواهد گرفت، برای ما فرصتی ایجاد کند. از سوی دیگر ترامپ تلاش می کند که با توجه به حرفهایی که مکرر زده به روسیه نزدیک شود به طور مثال در مسائل منطقه ای مخصوصا مسئله  سوریه و نزدیکی روسیه و آمریکا ممکن است فضایی بهتر از زمانی باشد که خانم کلینتون می توانست رئیس جمهور باشد و فشار را افزایش دهد.

وی خاطر نشان کرد: توجه آقای ترامپ به بحث برجام کمتر از خانم کلینتون است و بارها اشاره کرده باید مذاکره مجدد انجام پذیرد، البته امتیاز آمریکایی ها در برجام کسب کرده آن قدر مهم بوده که ترامپ تغییرش ندهد اما بخش هایی از آن را قبول نخواهد داشت. در مواردی با توجه به اینکه برجام خلل ها و ضعف هایی دارد به نفع ما هم باشد و بی توجهی آمریکا و نقض واضح تر آمریکا، بتواند فضای مانور بیشتری برای جمهوری اسلامی در بحث برجام ایجاد کند.

کارشناس ارشد روابط بین الملل ادامه داد: ترامپ طبق وعده های انتخاباتی که داده در مسائل منطقه ای نسبت به خانم کلینتون و بحث ارتباط با کشورهایی همچون عربستان و اعراب توجه جدی تری نخواهد داشت و یک مقداری فاصله خواهد گرفت و این سبب می شود یک مقدار در این حوزه، کشور ما فضا و مجال بیشتری برای اقدام داشته باشد.

بین شعارها و عمل ترامپ باید دید چه مقدار سازگاری وجود دارد

گوهری در پایان گفت: در مجموع باید ببینیم که ترامپ در عمل چه خواهد کرد و با توجه به شعارهای انتخاباتی نمی توان از سیاست های انتخاباتی ترامپ پیش بینی و تحلیل دقیق داشت. سیاست خارجی ترامپ یک مقدار تناقض ها و ابهاماتی بر اساس شعارهایش دیده می شود.

ترامپ از یک طرف به دنبال این است که تعهدات خود را در خارج کاهش دهد و از طرفی به دنبال آزادسازی پتانسیل در شرق آسیا و خاورمیانه بوده است و همچنین یک نوع انزوایی در سیاست خارجی خود تبلیغ کرده و اینکه در همه ی مسائل لازم نیست که خود آمریکا اقدام کند و متحدان آمریکا باید سهم خود را از روابط با آمریکا بدهند و این متحدین هم باید هزینه هایی متحمل شوند.

 این رویکرد سبب می شود که برخی متحدین آمریکا به خصوص شرق آسیا مانند کشورهای کره جنوبی و ژاپن یک رابطه ی خوبی نداشته باشند و این می تواند یک تهدید برای آمریکا تلقی شود.

وی ادامه داد: در حوزه داخلی نیز مشکلاتی وجود خواهد داشت بحث های نژادی مانند ساخت دیوار میان آمریکا و مکزیک سبب ایجاد مشکل در روابط خود با همسایگان آمریکا کند و به به طور مثال موضع سختی در قبال مهاجران آمریکا دارد و به طور قطع این ها سبب ایجاد تنش هایی خواهد شد و در مجموع باید توجه داشته باشید که آمریکایی ها در واقع پس از حضور رسمی ترامپ در کاخ سفید و زمانی که مناصب و پستها مشخص خواهد شد باید دید چه روی می دهد با این وجود عدم تجربه ترامپ در عرصه سیاست داخلی و خارجی از چالشهایی است که در سیاست آمریکا به چشم خواهد آمد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: