طبق معمول سنوات گذشته، رئیس جمهور در روز 16 آذر مهمان دانشگاه تهران بود. امسال هم نمایندگان تشکل های مختلف دانشجویی نکاتی را مطرح نمودند. بعضی نسبت به عملکرد دولت انتقاد داشتند و گروهی از رفتار دولت دفاع نمودند

به گزارش ثامن پرس، طبق معمول سنوات گذشته، رئیس جمهور در روز 16 آذر مهمان دانشگاه تهران بود. امسال هم نمایندگان تشکل های مختلف دانشجویی نکاتی را مطرح نمودند. بعضی نسبت به عملکرد دولت انتقاد داشتند و گروهی از رفتار دولت دفاع نمودند که در ادامه صحبت های هر یک را به صورت مجزا می بینید. در این مطالب از خبرنامه دانشجویان ایران استفاده شده است.

 

  امین اقرلو، نماینده بسیج دانشجویی

برجام، شد حکایت پادشاه عریانی که کسی جرأت بیان واقعیت هایش را نداشت

636166255846511713_b

حضور شما را در دانشگاه تهران خوش آمد می گویم. نزدیک به سه سال قبل نیز همین جا میزبان شما بودیم؛ آن روز از بیم‌ها و امیدهایمان با شما سخن گفتیم؛ امید به دلبستگی جنابعالی به مکتب امام راحل، اعتقادتان به قانون و ایستادگی‌تان در برابر قانون شکنان؛ همان موقع بود که نسبت به وابستگی کامل دولتتان به دیپلماسی هشدار دادیم و از بی توجهی به توان داخلی ابراز نگرانی کردیم. آن روز اما از خزانه خالی شکوه کردید و البته «نقد دولت و دولت مردان را نعمت بزرگی دانستید که باید در برابر آن با کمال تواضع، سر فرود آورد»!

امروز شرایط تغییر کرده است! دیگر نه ما دانشجویانی هستیم که چشم امید به آینده‌ای موهوم دوخته باشیم و نه شما آن نوسفری که قرار است پای در راهی دراز بگذارد. امروز ما و شما از راه رفته با یکدیگر سخن می‌گوییم؛ از سه سال گره زدن همه چیز به تحریم ها  (از آب خوردن تا آب و هوای شهرهای کشور)؛ از بی سواد، بی شناسنامه، تندرو، افراطی و عصر هجری خواندن منتقدان؛ از وعده خروج از رکود و جذب سرمایه خارجی و در عوض ریختن سرمایه ملت به پای طیاره‌هایی که صرفا برای پرواز به لندن و برلین و پاریس به کار می‌آیند؛ از سه سال فرافکنی و نسبت دادن همه ناکارآمدی‌ها و سوءمدیریت‌ها به منتقدان و دولت های پیشین؛ از سه سال فرار دولتمردان از حضور در اجتماعات دانشگاهیان و در عوض برخوردهای گازانبری با انتقادات نخبگان دانشگاهی؛ از سپردن حتی پذیرایی قطارها به شرکت‌های خارجی؛ از به راه انداختن جنجال‌های رسانه‌ای گاه و بیگاه تا سکوت مرگبار در قبال خون 47 هم وطن کشته شده در حادثه قطار و چندین شهید مظلوم حادثه حله ...

ماجرا زمانی آغاز شد که هر چه داشتید و نداشتید را در سبد مذاکره گذاشتید؛ درست در همین مدت، نقدینگی در کشور افزایش یافت و همزمان هزینه‌های دولتی به 2.5 برابر آغاز دولت یازدهم رسید؛ خام‌فروشی شدت یافت و قراردادی جدید نفتی با پنهان‌کاری و قلدری ژنرال نفتی دولت شما در روند معاملات حوزه انرژی حقنه شد؛ اجرای ناقص و غلط طرح موسوم به سلامت موجب تحمیل هزینه‌هایی گزاف بر کشور و تعمیق نابرابری اجتماعی در جامعه شد؛

توافق حاصل شد! در داخل قلب راکتور سیمان ریختید، چرخ سانتریفیوژها را متوقف کردید و منتظر ماندید تا بیگانگان چرخ زندگی مردم ایران را بچرخانند! چرا؟ چون «باید» توافق حاصل می شد؛ چون شما تمام حیثیت دولتتان را در قمار برجام نهاده بودید... از آن روز بود که دستاوردهای نداشته‌ی برجام را به رخ مردم کشاندید. «برجام»، شد حکایت پادشاه عریانی که کسی جرات بیان واقعیت هایش را نداشت! همه باید «شکر نعمت» می‌کردند! و لابد انتظار داشتید خداوند را شکر کنیم که در پاییز دولت تدبیر و امید هم باغ برجام، سیب و گلابی می‌داد!

بله آقای رئیس! سخن بسیار است و مجال اندک؛ پس تعارف را کنار بگذاریم: امروز دیگر مانند سه سال قبل، امیدوارانه پیگیر اصلاح رفتار شما و دولت متبوعتان نیستیم، بلکه دغدغه‌ی امروز ما، ثبت تجارب تلخ و شیرین دوران حاکمیت دولت شیخ حسن روحانی است و ملتی که باید تجارب خویش را مایه عبرت قرار دهد.

شما رئیس جمهور خوبی نبودید. رئیس جمهور خوبی نبودید، چون انقلابی نبودید. انقلابی نبودید، چون به مذاکره با آمریکا خوشبین بودید. چون حفظ منافع دولتتان را بر صداقت با مردم ترجیح دادید! و چون جنجال‌های رسانه‌ای را بر حل مشکلات مردم تقدم دادید! آری! انقلابی نبودید و از همین رو، کشور را با خسارات سنگین و گسترده مواجه ساختید.

همان طور که سه سال پیش گفتیم، تا زمانی که رئیس جمهور قانونی کشور هستید، مورد حمایت بسیج دانشجویی نیز هستید! اما اجازه دهید صادقانه، نه از باب نصیحت که به عنوان وصیت، شما را توصیه کنیم که از این پس بیشتر به آخرت خویش مشغول باشید! سودای ریاست دولت دوازدهم را از سر خارج کنید و از چند ماهِ پایانی مسئولیت خویش برای جبران مافات حداکثر استفاده را بنمایید.

 

پیام مرادی، نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

در حل مشکلات اساسی کشور ناتوان بودید

57396142

با سلام خدمت حضار محترم و جناب آقای روحانی ضمن تشکر بابت فرصتی که در این روز در اختیار دانشجویان قرار داده اید متناسب  با روز دانشجو نکاتی را عرض می نمایم .

پاییز آخر دولت یازدهم است و طبیعتا مجالی برای طرح موضوعات تازه فراهم نیست، چرا که انبوهی از وعده های عمل نشده و شعار های بر زمین مانده جنابتان هنوز در گوش مردم است و این روزها مردم از خود سوال می کنند، سرنوشت تدبیری که وعده داده شده بود چه شد ؟

سه سال از بهترین سال هایی که می توانستید برای حل مشکلات کشور تلاش کنید، با تمام توان برای انعقاد قراردادی صرف کردید، که اکنون مانند آب خوردن نقض شده است. همان آب خوردنی که آن را هم به رفع تحریم ها گره زده بودید. برجام جوان‌مرگ شد و ما به خاطر هزینه های سنگین و غیر قابل بازگشتی تحمیل شده بر ملت ایران، از نقض این معاهده ناراحتیم، اما آنچه بیشتر مایه ناراحتی است؛ سیاست شخص شما در پیوند زدن همه ی موضوعات به مذاکرات هسته ای بود.

شما بر آن بودید تا با دستور و بخشنامه  برجام را آفتابی تابان و موهبت الهی توصیف کنید. دستور دادید برجام  در مدارس تدریس شود! به نماد انرژی هسته ای پشت اسکناس پنج هزار تومانی هم رحم نکردید، غافل از اینکه کارآمدی برجام به این ها نبود. به جیب مردم بود، به سفره ی خانواده ها بود، به چرخیدن چرخ زندگی ملت بود، به ارج و آزمایش و 12هزار واحد تولیدی بود، که در دولت حضرتعالی تعطیل شد، آن هم به واسطه ی واردات افسار گسیخته  و بی سابقه در تاریخ جمهوری اسلامی از توپ بدمینتون تا سنگ قبر!

متاسفانه شواهد روشنی  بر عادی شدن فساد در دولت حضرتعالی وجود دارد. مدیری که در دولت شما خائنانه ماهانه 57 میلیون تومان دریافت می کرد، توسط سخنگوی دولت ذخیره نظام معرفی شد. مردم نمی خواهند رئیس جمهور در مقام دفاع از مفسدان اقتصادی توجیه بتراشد و با تغییر ادبیات،  دزدی   8000  میلیاردی از صندوق ذخیره فرهنگیان را، معوقه بانکی بنامد، در حالیکه می داند، هستند  فرهنگیان، کارمندان و کارگرانی  که با حقوق‌هایی ناچیز روزگار می گذارانند.

شب پرداخت یارانه ی 45500 تومانی برای دولتی مصیبت عظمی است که در فیش نجومی مدیرانش حق اوقات فراغت فرزندان وجود دارد. در کشوری که میلیون ها نفر از حداقل ها محروم اند، وزرای هزار میلیاردی شما با درد مردم بیگانه اند. وزیری که تمام کارنامه اش در حوزه ی راه و مسکن با واژه ی آشنای تقریبا هیچ قابل توصیف است، با یادآوری (( بیمه بودن قربانیان حادثه ی قطار)) به زخم مردم نمک می پاشد. وزیر دیگری  که شما او را پدر صنعت خواندید الاحق و الانصاف به خوبی پدر صنعت را در آورده است.

قرار بود صد روزه مشکلات مردم را حل کنید، قرار بود گشایش اقتصادی ایجاد شود، قرار بود در نخستین قدم بیکاری کاهش پیدا کند اما؛ دولت در فساد اقتصادی رکورد شکنی کرد، در ثبت بالاترین نرخ بیکاری پس از انقلاب رکورد شکست، در تعطیلی هزاران بنگاه تولیدی رکورد شکست، در واردات بنزین و سنگ پا هم رکورد شکست. با این همه ریاست محترم جمهور، مانند شعارهای شب انتخابات 92 به جای اقدام و عمل هنوز هم در مقام مطالبه و انتقاد و اعتراض از مسائل و مشکلات بر می آیند. گویا این مردم هستند، که باید شرمسار کاستی ها و نواقص باشند.

تمام این اتفاقات در حالی رخ داده است که نظام اسلامی با بیشترین انعطاف به استقبال ایده های دولت برای رفع مشکلات کشور رفت و هر آنچه که برای عمل به وعده های خود نیاز داشتید در اختیار شما قرار داد. به راحتی مذاکره کردید و آنچه می‌خواستید خیلی سریع در داخل مورد تصویب قرار گرفت، حتی از بعضی خط قرمزها عبور کردید، با این وجود در حل مشکلات اساسی کشور ناتوان بودید. بدانید که قطار ناکارآمدی دولت با صدقه ی حکومتی به ریل باز نخواهد گشت.

اکنون که دیگر فاتحه ی برجام را خوانده اند در این فرصت باقی مانده، برای حل مشکلات واقعی مردم فکری بیاندیشید با مردم روراست باشید و به خاطر آنچه وعده دادید و عملی نشد از این ملت شریف عذرخواهی کنید.

 

حسین اخگرپور، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

نگاهی به کلیدتان بیاندازید فکر می‌کنم آن را اشتباه چرخانده‌اید

636166256010730742_b

جناب آقای روحانی! امروز می‌خواهم به عنوان فرزندی از فرزندان همین معلمان، کارگران، معدنچیان، رانندگان و لبو فروشان میهنم که دارای شناسنامه و کارت دانشجویی هستند، با شما سخن بگویم. آقای رئیس جمهور شاید بهتر باشد همین اول ماجرا از دغدغه مردمی بگویم که وقتی اخبار را مشاهده می‌کنند از خود می‌پرسند چه تفاوتی بین آن هایی که پای این انقلاب با 700 هزار تومان حقوق ایستاده‌اند با صاحبان فیش‌های نجومی وجود دارد در حالی که دزد بیت المال را ذخیره انقلاب نامیده و پرداخت یارانه را مصیبت عظمی می‌دانند.

ریاست قوه مجریه! اگر این دزدی‌ها از بیت المال و دست درازی‌ها به صندوق‌های ذخیره ملت نبود شاید و تکرار می‌کنم شاید پول آن صرف مداوای ریز علی خواجوی می‌شد که باز پیراهن خود را آتش زده و قطاری که روی ریل بی تدبیری در حال حرکت بود را متوقف سازد، تا چند نفر انسان بی گناه کشته نشده  و پیکر سوخته‌شان تشییع نمی‌شد، راستی شنیده‌اید آقای وزیر هم گفته‌اند که مسافران قطار بیمه هستند و جای هیچ نگرانی نیست؟ جناب روحانی می‌شود ما به مردم بگوییم پول بیمه را به شما بازگردانند، ولی شما یک عذر خواهی خشک و خالی از آن ها بکنید؟؟؟

آقای روحانی کاش با مردم مثل خانواده‌تان برخورد می‌کردید آن وقت به جای بیمه قطار، توجیه شلاق کارگران و صف سبد کالا، اشک شرمساری از چشمانتان سرازیر می‌شد.

حال از این ها گذشته، شاید بهتر باشد از برجام بگوییم که هر چقدر ما درباره آن خون دل خوردیم ولی همچنان به این قضیه پافشاری شد تا اینکه دشمنان خبیث این نظام با تمدید تحریم‌های داماتو عملا آن را نقض کرده ولی ما همچنان منتظریم که قهرمانان دیپلماسی بیایند و مسئله را آشکارتر سازند. البته شما اخیراً گفتید که این تحریم‌ها اثر نخواهد داشت و صد البته ما زودتر از شما گفتیم که هیچ تحریمی هیچ اثری ندارد صادقانه بگویم در این بحبوحه دنبال ایمیل‌تان می‌گشتیم که به شما فشار ایمیلی بیاوریم و اعلام کنیم که سیب و گلابی درختان باغ برجام آفت زده شده است.

با این حال فکر می‌کنم دولت یازدهم اکنون به خانه اولی بازگشته که هیچ مهره‌ای برای بازی ندارد، به نظرم اکنون هر دو متفق‌ القولیم که عاشورا درس مقاومت و ایستادگی بود، نه مذاکره.

بین خودمان بماند این داستان برجام بسیار شبیه داستان‌های قاجار بود.

آقای روحانی! یادتان هست که قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ اقتصاد مردم؟ اما ببینید! امروز قلب راکتور اراک را سیمان گرفته  و چرخ‌های سانترفیوژهای نطنز و فردو مانند چرخ اقتصاد از کار افتاده است. آقای رئیس جمهور! شاید بهتر باشد نگاهی به کلیدتان بیاندازید فکر می‌کنم آن را اشتباه چرخانده‌اید.

به قول خودتان ملاک تورم جیب مردم است ولی وضعیت جیب‌های ملت شعارهای شما را تایید نمی‌کند، به نظرم تا به حال از سر کوچه‌تان خرید نکرده‌اید تا معیار تورم را شخصا بسنجید.

خلاصه اینکه حرف برای گفتن زیاد است، اما بهتر است بدانید که آقای روحانی! سه ماه دیگر نه سال 92 است، نه سال 93، نه سال 94 و نه 95 بلکه  سال 96 است، شاید دیگر رئیس جمهور نباشید!

از شما می‌خواهیم این چند ماه ستاد انتخاباتی پاستور را تعطیل کرده و در برابر دوربین صدا و سیما بنشینید و از ملت شریف ایران عذرخواهی کنید تا حلالتان کنند، آقای روحانی به عنوان یک دانشجو می گویم خواستید بازی کنید اما قاعده را بلد نبودید، به مردم بگویید نتیجه این بازی جفت پوچ بود؛ جفت پوچ.

 

صادق آقاجری، نماینده دفتر تحکیم وحدت

بعد از گذشت 11 صد روز از عمر دولت تدبیر و امید در داخل کشور وضع رکود و بیکاری کمر مردم را شکسته

مراسم+روز+دانشجو+با+حضور+رییس+جمهوری+-+دانشگاه+تهران+

((امروز شعار زیبای مرگ بر آمریکا بیش از هر زمان دیگر در کشور ما وحدت‌آفرین شده است. امروز شعار مرگ بر آمریکا بیش از هر زمان دیگر، راه حرکت ما را روشن‌تر، شفاف‌تر و مشخص‌تر کرده است.)) حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی 1374/2/19

امروز ۱۶ آذر است روزی که به نام همه ی دانشجویان این سرزمین نام گذاری شده است. من از این تریبون می خواهم درباره اولین حقوق دانشجویان یعنی حق بیان آزادانه نظرات خود صحبت کنم. جناب آقای روحانی فضای دانشگاه ها برای بیان نظرات دانشجویان به هیچ وجه مناسب نمی باشد.

شما که داعیه دار دفاع از حقوق بانوان در سطح جامعه هستید  آیا می دانید قریب به سه ماه است که مجوز نشریه سراسری دختران در وزارت علوم شما حتی بررسی هم نشده است!

آقای روحانی وعده های عملی نشده شما در حوزه زنان ، بخش عظیمی از بانوان این سرزمین را نسبت به شما بی اعتماد کرده است.

جناب آقای رییس جمهور از روزی که شما سکان دار دولت جمهوری اسلامی ایران شدید تمام هم و غم شما بحث سیاسیت خارجه و به طور خاص رابطه با امریکا بوده است. امروز می بینیم که بعد از گذشت 11 صد روز از عمر دولت تدبیر و امید در داخل کشور وضع رکود و بیکاری کمر مردم را شکسته  و تنها دستاورد این دولت در سیاست خارجی بوده است و آن هم قراردادی به نام برجام!

جناب آقای روحانی ما برجام را تنها متنی نامتوازن که پر از حفره های حقوقی و امنیتی که به ضرر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران و یا قراردادی که نابود کننده صنعت هسته ای می باشد، نمی دانیم. که اینها همه هست و این همه نیست. ما برجام را اولین قدمی که انقلابیون پشیمان و خسته  برای استحاله ی انقلاب اسلامی در نظام سلطه جهانی برداشته اند، می دانیم.

جناب آقای رییس جمهور! شما قصد داشتید با برجام گام بزرگی را در راستای تحقق رویای پوچ ژاپن و آلمان اسلامی بردارید. اما ما به شما اعلام می کنیم با وادادگی در مقابل مستکبرین و امضای قرار دادهایی نظیر برجام نه تنها به این هدف کوچک دست پیدا نمی کنید بلکه در بهترین حالت ما را تبدیل به کشوری بی اراده و ذلیل مانند عربستان در مقابل آمریکا می کنید.

آقای رئیس جمهور! این اقدامات شما در زمینه سیاست خارجه  باعث بی اعتمادی نخبگان سیاسی کشور به شما شده است.

جناب آقای روحانی! ما دلیل این همه ضعف در مقابل استکبار و خنده های ذلیلانه درمقابل دشمنان خونیِ مظلومین عالم  را می دانیم، چرا که امام روح الله نزدیک به ۴ دهه قبل برای همه فرزندان مکتبی خود در طول تاریخ راه شناخت کسانی که در مقابل بیگانگان سر خم می کنند را مشخص کرده است.

امام روح الله می فرمایند: روزی که مسئولین اشرافی شوند و خوی اشرافی پیدا کنند به درد مردم نمی رسند و در مقابل سفارت خانه های اجنبی سر خم می کنند.

آقای روحانی! این درد را ما مردم به کجا ببریم؟ که سخنگوی محترم دولت شما آقای نوبخت! فردی را که حقوق نجومی ۴۰ تا ۵۰ میلیونی دریافت کرده را از ذخایر نظام می داند؟

آری جناب اقای روحانی وقتی اشرافیت نهادینه شود باید هم صاحبان حقوق های نجومی ذخایر نظام نامیده شوند.

آقای روحانی بزرگترین چالش روز های پایانی این دولت، بحران بی اعتمادی فراگیر مردم نسبت به شما و دولت شماست.

به سبب وعده های عمل نشده شما

 

علیرضا فقیر، نماینده جنبش عدالتخواه

کوشیدید انقلابی‌گری را بر خلاف باورهای پیشین خود افراطی‌گری بنامید

 

139209291111511701769554

سلام آقای رئیس‌جمهور! خدای را شاکریم که این برنامه با مهندسی مدیران دانشگاهی‌تان به جنگ شادی و استندآپ کمدی تبدیل نشد تا آئین‌های روز دانشجو بیش از این مایه شرمساری شما نباشد. اما چرا از حاشیه نشین‌های فراموش شده کارگران غریب، کامیون‌داران بی‌تریبون، کارتن‌خواب‌های بی‌پناه، قربانیان فقر و فساد و تبعیض و در یک کلمه از پابرهنگان مظلوم، احساس شرمساری نمی‌کنید؟

صبر بفرمایید آقای رئیس‌جمهور! ما را به جهنم حواله ندهید، هر چند اگر بدانیم با ورود ما به جهنم صاحبان فیش‌های نجومی ذخایر زیاده‌خوار نظام، غارتگران صندوق فرهنگیان و اصحاب زر و زور و تزویر نیز با ما به جهنم خواهند آمد آتش جهنم را هم به جان می‌خریم.

آقای رئیس‌جمهور! ما از یک راه طی شده با شما سخن می‌گوییم، راه اعتماد و تکیه بر توان داخل، راه شهریاری‌ها، راه طهرانی‌‌مقدم‌ها، راهی که خیلی زود خسته و پشیمان از آن برگشتید، می‌دانید چه زمانی؟ از آن روز که طبل پایان انقلابی‌گری را به بهانه بازگشت به عقلانیت زدید و کوشیدید انقلابی‌گری را بر خلاف باورهای پیشین خود افراطی‌گری بنامید.

میوه این حرکت شتابان به سمت غرب را در برجام بی‌ثمرتان دیدیم، تا جایی که یادمان است قرار بود صدای ترک برداشتن دیوارهای تحریم اقتصادی را بشنویم نه عربده کشی مکرر مستکبران غربی را.

شما برای دلبری از فرنگی‌های پررو حتی فتیله حمایت از مظلومان امیدوار به انقلاب اسلامی را هم در سراسر جهان پایین کشیدید. اما آنچه به دست آوردیم چه بود؟ به قول خزانه‌دارتان تقریبا هیچ.

آقای روحانی!  در این سه سال و نیم می‌شد به جای مزخرف نامیدن مسکن مهر، بر وعده‌هایتان پایبند می‌ماندید و یک میلیون خانوار چشم انتظار مسکن مهر را خانه‌دار می‌کردید؛ می‌شد به جای تزریق پول‌های کلان به جیب بعضی پزشکان کاسب‌کار به هشدارهای کارشناسان نظام سلامت گوش می‌دادید و پیشگیری را مقدم بر درمان می‌دانستید.

می‌شد به جای اعتماد به شرکت‌های بد عهد خارجی و برخورد گازانبری با دانشجویان معترض به قراردادهای آی‌پی‌سی در برابر وزارت نفت به شرکت‌های داخلی اعتماد می‌کردید؛ می‌شد به جای حذف طرح‌هایی همچون شبنم، کارت سوخت و ایران کد به وعده‌هایتان عمل می‌کردید و به شفاف‌سازی اقتصادی در کشور روی می‌آوردید.

جناب آقای رئیس‌جمهور! لازمه مقابله با فساد، سیستم شفاف اطلاعات است نه همایش‌های کلیشه‌ای، راه مقابله با فساد سیستمی آن است که حسن روحانی علی لاریجانی و صادق آملی‌لاریجانی به جای شعار، شفافیت را از خودشان آغاز کنند. لیست اموال و دارایی‌هایتان را به افکار عمومی اعلام کنید، به جای ابلاغیه‌های نمایشی، فیش حقوقی‌تان را منتشر کنید. دانستن حق مردم است.

نگاه‌های تبعیض‌آمیز و جناحی در مقوله مبارزه با فساد، سبک زندگی اشرافی مسئولان ویژه‌خواری و آقازاده پروری زمینه‌ساز انحراف از آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی شده است.

آقای رئیس‌جمهور! شما با شعار امید بر کرسی قدرت نشستید اما کورسوهای امید را هم خاموش کردید. رکود و تعطیلی صنایع و شرمندگی نان آوران خانواده‌ها را می‌بینید؟ نمی‌بینید؛ از سونامی آسیب‌های اجتماعی خبر دارید؟ ندارید؛ از اعتیاد گسترده نوجوانان و جوانان از طوفان سهمگین طلاق اطلاع دارید؟ ندارید.

آقای رئیس‌جمهور! ما ریشه این به هم ریختگی را در یک چیز می‌دانیم. در عقب ماندن خواص از آرمان‌های حضرت روح‌الله، ما به پشتوانه این مکتب عزت و سربلندی را زیستیم. از امام خامنه‌ای آموختیم دل به نقطه‌های خیالی نبندیم و از امام خمینی آموختیم که کدخدا و هم پیاله‌هایش هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند. باید به راه امام خمینی و خلف صالح او برگردیم.

خدایا اگر دستبند تجمل

نمی‌بست دست کمانگیر ما را

کسی تا قیامت نمی‌کرد پیدا

از آن گوشه کهکشان تیر ما را

ولی خسته بودیم و یاران همدل

به نانی گرفتند شمشیر ما را

ولی خسته بودیم و می‌برد طوفان

تمام شکوه اساطیر ما را

طلا را که مس کرد دیگر ندانم

چه خاصیتی بود اکسیر ما را

 

سعید هوشنگ، نماینده تشکل های اصلاح طلب

متاسفانه با عاملین، آمرین و عوامل زمینه ساز مفاسد اقتصادی برخوردی نشده است

photo_2016-12-06_14-52-11

ضمن عرض سلام، امروز که سه سال و چهار ماه از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد، به عنوان جریان دانشجویی بر خود واجب می دانیم به بیان مطالبات و انتقاداتمان بپردازیم. اما کم لطفی است اگر خدمات شایان توجه دولت تدبیر و امید، علی الخصوص در حوزه وزارت خارجه و نفت، گشایش نسبی فضای سیاسی و کنترل تورم را فراموش کنیم.

نیک می دانیم زمانی که دولت را تحویل گرفتید، کشور در حال سقوط بود و پیگیری های حضرتعالی کشور  را از سقوط حتمی نجات داد. اما معتقدیم هم اکنون نیز کشور در لبه پرتگاه است و مطالباتی که بیان می گردد به منظور خروج کشور از بحران می باشد.

سقوط اخلاقی جامعه، رکود اقتصادی، معضل بی کاری و مسکن، عدم پاسخ گویی نهاد های امنیتی و نظامی  به مراجع ذی صلاح و مردم، تبعیض های جنسیتی و قومی، نگاه های امنیتی به اقلیت های مذهبی، بحران های محیط زیستی ، عدم تدوین منشور حقوق شهروندی و تضییع حقوق اولیه شرعی و قانونی شهروندی، مخصوصا برای خدمت گزاران سابق و دلسوزان حقیقی نظام بر خلاف وعده های انتخاباتی تان، از جمله معضلاتی است که می توان به آن اشاره کرد.

مساله دیگر ریشه دوانیدن فساد به خصوص فساد اقتصادی علی رغم فرمان 8 ماده ای مقام معظم رهبری در کلیه سطوح حاکمیت است. متاسفانه نه تنها با عاملین، آمرین و عوامل زمینه ساز مفاسد اقتصادی برخوردی نشده است. بلکه جلوی اطلاع و افشا مفاسد نیز گرفته شده است.

آقای روحانی وعده  دادید افرادی که اتوبوسی امده اند، اتوبوسی هم می روند که تاکنون چنین نشده. چگونه ممکن است وعده های شما توسط نیروهایی اجرا شود که به آن ها اعتقادی ندارند. این امر موجب نا امیدی پایگاه اصلی رای شما یعنی جوانان و دانشجویان شده است.

آقای روحانی مرداد امسال، 92  تشکل دانشجویی در نامه ای به حضرتعالی از مشکلات دانشگاه  اعم از فضای امنیتی و حاکم شدن ارعاب و تهدید تا مشکلاتی که در مسیر برگزاری برنامه های تشکل ها ایجاد می شود، گفتند.

آقای رئیس جمهور شما به نامه 92 تشکل دانشجویی هیچ پاسخی ندادید و  پیگیری مشخصی در این خصوص صورت نگرفت جز جلسه ای بی ثمر با وزرای علوم و بهداشت.

اقای روحانی ورود دادستانی و سایر ارگان های خارجی به برنامه های دانشگاهی بر خلاف نص صریح قانون می باشد.  با چه منطقی وزارت علوم و بهداشت در برابر فشارهای غیرقانونی این گونه سکوت می کنند؟ آقای روحانی قرار بود وزارت علوم راه فرجی داناها را ادامه دهد، اما گویا گوش به فرمان مخالفین دولت در مجلس است.  روسای دانشگاه های علوم پزشکی با محافظه کاری به بهانه بحث بهداشت و درمان- که البته در جای خود مهم است- فضای فرهنگی سیاسی دانشگاه ها را فراموش و واگذار کرده اند.

آقای روحانی، متاسفانه مجری برنامه بنده را ناقص معرفی کردند. اینجانب از طرف درخواست دهندگان تأسیس اتحادیه تشکل های اسلامی دانشجویان ایران خدمتتان رسیده ام. اتحادیه ای که علی رغم داشتن تمامی شرایط و الزامات قانونی بر اساس آیین نامه می بایست ظرف سه ماه مجوز می گرفت ولی با گذشت نزدیک به یک سال از زمان ارائه درخواست تاسیس اتحادیه، علی رغم وعده معاونت فرهنگی وزارت علوم در مصاحبه با ایرنا مورخ 18/9/94 مبنی بر ارائه مجوز در کمتر از یک ماه تاکنون مجوزی برای این اتحادیه صادر نشده است. در دانشگاه آزاد هم در بحث مجوز اتحادیه با وجود ارائه موافقت اصولی اهتمامی توسط مسئولین جهت صدور مجوز نهایی وجود ندارد.

آقای روحانی در مراسم افطاری ماه رمضان در خصوص صدور مجوز اتحادیه قول مساعدت جدی، در سطح هیئت دولت دادید اما نتیجه ای در بر نداشت.

آقای روحانی خواهش می کنم پاسخ دهید چرا تاکنون مجوز اتحادیه صادر نشده است؟

امیدواریم در فرصت باقیمانده، دولت تدبیر و امید  با اتکا  به رأیی که از آحاد ملت گرفته است در پیگیری وعده های خود بکوشد و موجبات پیشرفت و تعالی میهنمان ایران را در سایه ی آزادی و عدالت فراهم آورد .

سه سال هست در پاسخ به مطالبات دانشجویان و مردم می گویید به همه وعده ها پایبندید. اگر نمی توانید اقدام موثری کنید لطفا مطالب را شفاف کنید.

اقای روحانی امسال هم مانند سال قبل فشار ها جهت عدم انتشار پیام روز دانشجو رئیس دولت اصلاحات، سید محمد خاتمی ایجاد شده است. اقای روحانی این فشار ها و محدودیت های ایجاد شده برای ایشان بر اساس کدام قانون است. ایشان از حامیان اصلی شماست و انتظار پیگیری جدی داریم.

 

محمد رهبری، دبیر انجمن دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

نقد دانشجویان به دولت شما، نبود فضای اشتغال و فساد اقتصادی و افزایش نابرابری های اجتماعی است

photo_2016-12-06_14-57-32

نزدیک به چهار سال است که از آغاز دوران ریاست جمهوری شما می گذرد. دولت جنابعالی با تورم بالای چهل درصد و در شرایطی که سایه شوم تحریم و جنگ بالای سر ملت ایران بود آغاز شد و امروز در شرایطی که بسیاری از این تحریم ها معلق شده و تورم به زیر ده درصد رسیده است رو به پایان است. این ها دستاوردهای غیر قابل انکار دولت جنابعالی است.

نقد امروز دانشجویان به دولت شما، نبود فضای اشتغال و فساد اقتصادی و افزایش نابرابری های اجتماعی از یک سو و عدم گشایش گسترده در فضای سیاسی کشور از سوی دیگر است.

دولت جنابعالی به جای مبارزه با فساد سیستماتیک موجود در جامعه با استفاده از ظرفیت افکار عمومی، در برابر این فساد و ریشه سیستماتیک آن در قوه ها و سازمان های مختلف کشور، سکوت کرده، آن چنان که دامن خودش را نیز گرفته است. ما عقیده داریم که فساد موجود در کشور نه نتیجه عملکرد اشتباه افراد که نتیجه رویه های غلط موجود در کشور به خصوص در دستگاه‌های قضایی و نظارتی است و به جای اعدام و برخورد با افراد، باید این رویه ها اصلاح گردد که متاسفانه اراده محکمی برای این موضوع دیده نمی شود.

اما فرای مسائل اقتصادی، آنچه در دانشگاه های کشور می گذرد اسفبار و فاجعه است.وعده های شما در حوزه سیاست داخلی محقق نشده است. نه به جوانان آن گونه که باید اعتماد کردید، نه دانشگاه ها بعد از استیضاح دکتر فرجی دانا نشانی از تدبیرهای وعده شده داشت. به صراحت به شما می گویم، رویه فعلی باعث بی اعتمادی جوانان و دانشجویان  به دولت شده و دیگر گفتار درمانی حضرتعالی و سایر مسئولین در میان آن ها موثر نیست. اگر در سال های گذشته دانشجویان به صبر دعوت می شدند تا مساله برجام حل شود و انتخابات مجلس برگزار گردد، امروز صبرشان لبریز شده است. عدالت آموزشی مانند بورسیه ها در دانشگاه فراموش شده، آموزش رایگان روز به روز محدودتر شده، یه طوری که تنها 13.5 درصد کل آموزش عالی کشور را تشکیل می‌دهد و موضع دولت در باب پولی سازی آموزش در مدارس و دانشگاه ها موضعی غیر قابل دفاع است.

ما نیک می دانیم که جایگزین دولت شما، می تواند دولت های خطرناکی باشد که به کشورمان صدمات جدی وارد کند، به شما پیشنهاد می کنیم ارتباط موثر با اقشار جامعه ایجاد نمایید، تلاش های دولت در قبال اهم خواست های عمومی جامعه را ملموس کرده و نتایج آن را آشکار کنید، پیگیر منطق درست تعامل با دنیا باشید و قاطع و شفاف با فسادهای کلان مالی و اقتصادی مبارزه کنید و در برابر آن ایستادگی کنید.

وظیفه رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی اجرای بدون تنازل قانون اساسی و استفاده از ظرفیت های آن است. وعده گشایش سیاسی و رفع محدودیت از چهره های ملی کشور کمترین خواسته و صریح ترین وعده انتخاباتی ریاست جمهور بود که با گذشت 3 سال به ثمر ننشست. می گویند رفع حصر در حیطه اختیارات رئیس جمهور نیست. می گویند رفع ممنوع التصویری سید محمد خاتمی در حیطه اختیارات شما نیست. حمایت و صیانت از دانشجویانی که در دانشگاه های تحت نظر وزارتخانه های شما تحصیل می کنند هم در حیطه اختیارات شما نیست؟ دفاع از استقلال دانشگاه و ممانعت از دخالت نهادهای امنیتی در دانشگاه نیز در حیطه اختیارات شما نیست؟ خبر دارید در فضای دانشجویی چه اتفاقاتی دارد می افتد؟ مطلع هستید که قوه قضائیه و دادستانی با دانشجویان مختلف در تهران، در قزوین، در سیستان و در سایر استان ها مستقیما برخورد می کند؟ شما را در جریان می گذارند که برنامه های مجوزدار دانشگاه ها با نامه های دادستانی یکی پس از دیگری لغو می شود؟ می دانید ساز و کارهای قانونی دور زده شده و برای دانشجویان پرونده سازی می شود؟ برای این که در جریان باشید می گویم، همین امروز به علت فشارهای نهادهای امنیتی به دانشگاه، سخنران مجوز دار برنامه 16 آذر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران توجیه شده است که به مصلحت نیست تا در دانشگاه حضور یابد و بنده نیز بابت بیان این حرف ها نیز از آینده خود بیمناکم!! آیا با این روند، آن گونه که امام خمینی خواسته بود، دانشگاه مبدا تحولات می ماند؟

 از دست رفتن اعتماد جوانان و دانشجویان بخش مهمی از سرمایه برجام و تورم زیر ده درصد را هم با خود از بین خواهد برد. پس به مسائل دانشگاه توجه کنید. در برابر فضای امنیتی دانشگاه و پولی سازی گسترده آموزش بایستید و آزادی و عدالت را به فضای دانشگاه باز گردانید وگرنه بدون اتکای به دانشگاه در 1400 یا شاید همین 1396 کشور را به افراطیون واگذار خواهید کرد و آنگاه افکار عمومی شما را نخواهد بخشید.


دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور

در مسئله تحریم جز در مسئله بانکی بقیه تحریم ها به طور کامل و صد درصد برداشته شده است

636166256244168700_b

روحانی در این برنامه گفت:  بسیار خوشحالم که برای چهارمین بار خداوند به من توفیق داد، تا در روز ۱۶ آذر روز دانشجو، روز دانشگاه، روز حرکت عظیم ضد استبدادی و ضد استعماری حضور دارم که از همین دانشگاه توسط عزیزترین دانشجویان شریعت رضوی، قندچی و  بزرگ نیا توانست پرچم ایستادگی و مقاومت را در دانشگاه تهران به اهتزاز در بیاید.

وی تصریح کرد: درود و سلام بر آن پیر سرزمین ما امام عزیز و بزرگوار ما درود و سلام بر مرحوم آیت الله طالقانی، بر شهید عزیزمان شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم مهندس بازرگان، دکتر علی شریعتی و همه بزرگانی چون شهید باهنر، شهید مفتح و آن هایی که از همین دانشگاه ها به جبهه مبارزه در برابر متجاوزین شتافتند. شهید همت ها، شهید باکری ها و همه عزیزان ما شهید باکری ها و شهید زین الدینی ها و ستاری و بابایی ها و صیاد شیرازی ها و همه آن ها و همه شهیدانی که از دانشگاه و دانشگاه تهران در جبهه های مبارزه ایستادگی و مقاومت کردند. درود و سلام من بر همه دانشگاهیان و دانشجویان و اساتیدی که در این سه سال و نیم از دولت تدبیر و امید حمایت کردند.

رئیس جمهور کشورمان افزود: از همه ملت بزرگ ایران از مقام معظم رهبری، از حوزه های علمیه و همه مردم تشکر می کنیم، دستاورد ما زمانی رخ داد که همه با هم، دست به دست هم دادیم، اجماع همواره کارساز بود و گره ها را از پیش روی ما باز کرد.

وی با بیان اینکه از همه سخنان امروز طیف های مختلف دانشجویی استفاده کردم و زیبا بود، تاکید کرد:  از دانشگاه همین توقع وجود دارد، زیبایی دانشگاه به تلقت زبان و زبان باز و گویا و زبان نقاد است. ما هم روزی مثل شما دانشجوی همین دانشگاه بودیم. آن روزهایی که معمولا حرکت انقلابی از دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع و در مرحله بعد دانشکده حقوق پیش قدم بود، ما در صف دوم قرار داشتیم و بعد بقیه دانشکده ها این مسیر را ادامه می دادند. آن روزی که سراسر دانشگاه تهران تبدیل به شعار علیه استبداد و استعمار می شد، چه قدر زیبا و با عظمت بود. دانشگاه پیشران و پیشتاز بوده همانند حوزه های علمیه هم فیضیه هم دانشگاه و هم همه مردم حق بزرگی به گردن ما دارند.

روحانی گفت: انقلاب عظیم و بزرگ ما به سادگی به دست نیامده،افرادی از سال ۴۱ در کنار هم ایستادند، پشت سر امام مبارزه کرده و انقلاب را به پیروزی رساندند این افراد در برابر تجاوز بیگانگان ایستادگی و مقاومت کردند من انقلابی پشیمان را نمی شناسم. انقلاب، انقلاب اسلامی فخر و افتخار ما است همان طور که ایران عزیز و سربلندمان افتخار می کنیم. من می خواهم از این نکته بحثم را آغاز کنم و به برخی از مسائلی که در اینجا شما دانشجویان عزیز بیان فرمودید اشاره ای داشته باشم هیچ ضرورتی در عصر و مقطع فعلی برای ما مهم تر از امید در میان مردم و اعتماد نیست.

وی افزود: شما بدانید اگر امید به آینده از بین رفت ما دیگر سرمایه ای نخواهیم داشت، هر چه کشور ما خوب باشد، هر چه موفقیت به دست آورده باشیم تا نقطه مطلوب فاصله داریم. ما از یک فرهنگ استبدادی استعماری گذر کردیم می خواهیم به یک فرهنگ محمدی و علوی برسیم ، بخش بزرگی از مسیر راه را پیمودیم، بخشی هم باقی مانده، این که رهبر معظم انقلاب بر انقلابی ماندن بر انقلابی بودن  تاکید می کنند؛ معنیش این است که کار تمام نشده، اگر کار تمام شده بود برای چه انقلابی باشیم ما به هدف و مقصود رسیدیم.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه به خیلی چیزها رسیدیم،گفت: ما همین که شما در دانشگاه تهران همه می آیید، هر چه نظر شماست پشت این بلندگو می گویید، این آثار انقلاب اسلامی است، کی این آزادی بود؟ که یک دانشجو بیاید در برابر رئیس اجرایی کشور صحبت کند؟ امیرالمومنین فرمود که انسان بتواند سخنش را غیرمتتع بدون این که دغدغه  و لکنت زبانی داشته باشد صریح و آزاد بیان کند.

وی ادامه داد: من فکر نمی کنم استقلال سیاسی که امروز ایران دارد شما نظیرش را نه تنها در منطقه ما در کل دنیا شما ببینید، در انتخابات آمریکا آقایی انتخاب شده، ببینید چه سر و صدا در ذهن سیاست مداران در اروپا و شرق دنیا و در آسیا  در بخش هایی از قاره امریکا پدیده آمده است؟  مقام معظم رهبری تاکید داشتند که نه ما خوشحالیم نه غم زده ایم. هر برنامه ای دارد بعدها معلوم می شود ما راه خودمان را خواهیم رفت و ادامه می دهیم، خیلی چیزها ممکن است دلش بخواهد، که حتی برجام را تضعیف و پاره کند مگر ما می گذاریم؟

روحانی گفت: آمریکا نمی تواند در اراده ما تاثیرگذار باشد،آ مریکا نمی تواند در استقامت و ایستادگی این ملت تاثیر بگذارد، مگر در جنک تحمیلی توانستند؟ در جنگ تحمیلی همه آمدند. شرق و غرب و اروپا و شروی سابق و کشورهای مرتجع منطقه آمدند، مگر وسط جنگ به صدام افلقی مین ۲۵ و هواپیماهای مختلف غربی و شرقی مگر ندادند؟ میراژ اف ۱ مگر در داخل جنگ وسط جنگ به عراق ندادند؟ مگر موشک زمین به زمین به صدام  ندادند؟ تمام ابزار سلاح شیمایی از همین اروپا در اختیار صدام قرار گرفت، دنیایی در برابر ما ایستاد چه طور ما موفق شدیم؟ دست به دست هم دادیم  در برابر توطئه های عظیم و بزرگ به پیروزی رسیدیم.

وی با بیان اینکه همین دانشگاه شریف و تهران، متخصصین و افسران لایق همچون شهید ستاری ها و بابایی ها دلاوری کردند، تاکید کرد:  حدود دو ماه تا سه ماه هر شب جلسه داشتیم که در برابر این موشک ضد تشعشع راداری باید چه کنیم؟ سه ماه کار کردیم، همه به یک نتیجه ای رسیدیم، مطمئن نبودیم آیا این راهکار نتیجه می دهد یا نه این راهکار را در عملیات والفحر ۸ امتحان کردیم، می دانید در عملیات والفحر ۸ بیشترین هواپیمای عراقی را ساقط کردیم؟ ۷۳ فروند هواپیمای عراقی را زدیم و هیچ یک از موشک های ضد تشعشع راداری کارساز نشد، تا جایی که امریکایی ها اعلام کردند، کشور خارجی به کمک ایران آمده در حالی که هیچ کشوری به ما کمک نکرد. کی به ما کمک کرد؟ دانشجویان مان و اساتید و متخصصین و صاحب نظران و تلاش و استقامت و ایستادگی کردند امید ما به آینده بود، همه دست به دست هم دادیم توانستیم در جنگ موفق شویم.

رئیس جمهور کشورمان افزود: بسیج قهرمان سپاه دلاور ارتش قدرتمند نیروی انتظامی عشایر مردم و همه در کنار هم آمدند، از دانش آموز گرفته تا دانشجو و کارگر همه مردم در کنار هم آمدند و ما توانستیم پیروزی به دست آوریم ما امروز با امید از همه مشکلات به حول قوه الهی عبور خواهیم کرد. روزهای بسیار سختی را در این سه سال گذراندیم و به حول قوه الهی ملت ما با هدایت رهبری با وحدت و اجماع نظر بقیه مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی گفت: به اعتراف همه کشورها حتی آن هایی که دشمن سرسخت ما هستند، هیچ کشوری نبوده که بتواند در عرض دو سه سال در برابر قدرت های بزرگ جهانی از حقوق ملت خودش به خوبی دفاع کند. پرونده را از شورای امنیت سازمان ملل خارج کند، این که برای جناح و حزب نیست ،  بعضی امور ممکن است برای دولت خاصی باشد ، اما موفقیت های ما برای دولت نیست بلکه به ملت و رهبر ایران تعلق دارد. ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم. نامه های مکتوبش وجود دارد،  هیچ نامه ای نبوده ایشان بنویسد که دستور قاطع ندهم! ممکن است صدی که مد نظر ما بوده جایی کم و کسر آوردیم، اما مبنا بر این بوده که دستوراتشان اجرا شود.

روحانی با بیان اینکه مقام معظم روحانی روزی دستور دادند و تاکید کردند که توکل کنید، افزود: تیم  ما خارج از ایران بود، آن ها را خواستم به تهران آمدند، برایشان توضیح دادم باید این گونه عمل کنیم، این ها هم نظر رهبری است، ما صحبت کردیم شاید دو سه ساعت بود وقتی بلند شدم به آنان گفتم مطمئن باشید،آقا هم به من گفت  که توکلتان به خدا باشد ، ما از این مشکل عبور خواهیم کرد، شما تردید نکنید با این ایمان قوی ادامه دهید. شما می دانید تصمیماتی در مورد مسائل مذاکراتی برخی موارد ساعت ها در خدمت رهبری اتخاذ می شد.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها و صهیونیست ها می خواستند ایران هراسی را در دنیا جا بیندازند، گفت: آن ها خواستند که به همه دنیا بگویند ایران خطر منطقه و خطر امنیت و ثبات و برای کشورهای همسایه،  برای اروپا ، برای صلح جهانی، خطر ناک است،  پرونده ما را در ذیل فصل هفت در شورای امنیت برده بودند، برمبنای این که ایران صلح و امنیت جهانی را به خطر انداخته هدف این بود که به دنیا بگوییم آمریکا و صهیونیست دروغ می گویند، اگر خطری امروز برای دنیا وجود دارد از طرف خود امریکا و صهیونیست است و دنبال روان آن هاست.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه  ایران برای کسی خطرناک نیست،گفت: زمانی که شوروی تجزیه شد، کسی می خواست منفعت جویانه فکر کند ولی فرصت نبود که ما بر کشورهای کوچک تازه ایجاد شده مسلط شویم، آن زمان که عراق به هم ریخت، عراق با ما دشمنی کرد، فرصت نبود ما حمله کنیم و به اصطلاح سواستفاده کنیم، ملت، کشور، حکومت ما یک حکومت متجاوز نیست، البته از حق خودش دفاع می کند، البته اگر کشی چشم طمع داشته با قاطعیت کل ملت ما می ایستد، اگر روزی خطر باشد، ما بسیجی هستیم،بسیج یک گروه خاص نیست.

وی افزود: بسیج برمبنای اصل 151 قانون اساسی است می گوید دولت موظف است همه افراد ملت را بهشون آموزش نظامی و برای دفاع از کشور آماده کند همه ملت ما بسیجی هستند اگر روزی خطر بخواهد این کشور را تهدید کند همه جوان های ما اون وقت جناح و حزب نمی شناسیم این دانشگاه و آن دانشگاه ندارد این قوم و آن قوم ندارد با هم هستیم بحث ملی است بحث جناحی است از کشورمان دفاع می کنیم تمام افتخارات و پیروزی و موفقیت ما برای یکپارچگی بوده هر جا از هم جدا شویم رودروی هم باشیم قدرتمان را تضعیف کردیم.

روحانی با بیان اینکه ما باید تحملمان را بالا ببریم، گفت: از بنده ای که به عنوان خادم و منتخب مردم هستم تا همه حضار این جلسه تا همه دانشجویان و جوانان سلیقه های ما یکی نیست، اما در آرمان های بلند یکی هستیم، در حفط انقلاب و نظام در تبعیت از رهبری در حفظ از تمامیت ارضی کشور همه نظر واحد داریم، مگر می شود کسی ایرانی و انقلابی باشد و انقلاب را دیده باشد این همه خون شهدا و فداکاری را دیده باشد و از کشورش دفاع نکند؟ ما باید از انقلاب و کشور دفاع کنیم و باید انقلابی باشیم.

وی ادامه داد: انقلابی به این معناست که مسیری را که از 41 شروع و انتخاب کردیم و در 22 بهمن ملت ما همه با هم به موفقیت رسید و در 12 فروردین 58 به آن رای دادیم، ما آن راه را ادامه می دهیم، البته اخلاق، ایستادگی، یکپارچه بودن و انسجام جزو انقلاب ماست ؛ همه باید بایستیم و امید به آینده داشته باشیم. ما گفتیم ایران هراسی دروغ است، گفتیم قطع نامه های سازمان ملل ظلم به ملت و کشور ما بوده و برخلاف حتی منشور است.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه ما ثابت کردیم که ایران تهدید نیست،گفت: در سازمان ملل همان شورای امنیتی که گفته بود ایران تهدید است، همان شورای امنیت گفت که  باید در زمینه صلح امیز هسته ای و فعالیت های هسته ای همه کشورها به ایران کمک نکنید، تبدیل به این شد که ایران در مسیر صلح امیز باید حرکت کند، این کار همه ملت بود، در صورت عدم ایستادگی مگر وزارت خارجه می توانست؟ اگر رهبر هدایت و حمایت نمی کرد، اگر مجلس رای نداده بود، نمی توانستیم موفق شویم.

وی گفت: قدرت ما در مذاکره با دیگر از ملت نشات می گیرد، اگر دنیا بداند این رئیس جمهوری که صحبت می کند، با آن ها نماینده کل ملت است، از او حمایت می کند، با قدرت می تواند صحبت کند اگر بداند حامی ندارد ناتوان خواهد بود، ما در این حرکت ملی و بزرگ که مسئله جناحی نبود، کاری کردیم که فعالیت هسته ای ما در ایران که آن ها می گفتند خلاف قانون است، امروز به جایی رساندیم که ما به راحتی کیک زرد از خارج وارد کشور می کنیم. ما بعد از انقلاب یک گرم کیک زرد نتوانستیم وارد کشور کنیم، در داخل هم البته معادنی داریم، می توانیم کیک زرد تولید کنیم، اما تلاش کردیم از خارج بیاوریم نشد، الان توافقی که در هفته پیش صورت گرفت قرار هست که 900 تن کیک زرد وارد کنیم.

وی گفت: این موفقیت بزرگ برای انرژی هسته ای ما است، به ما گفتند آب سنگین تولید می کنید که خلاف و غلط است، امروز ما آب سنگین را به دنیا می فروشیم، محموله اول به امریکا و دوم به روسیه فروختیم، این کار بزرگ و عظیمی که انجام شده است، هنوز ما در مسیر راه هستیم، چارچوب راکتور آینده اراک مورد توافق قرار گرفته و اجرایی و عملیاتی می شود، ما چیزی را از دست ندادیم، غرب می گفت ۱۰ تا ۲۰ سانتریفیوژ بیشتر نداشته باشید، تحقیق و توسعه را ممنوع کنید. ولی امروز آی آر 8 ما کار می کند و فعال است و ما مراحل بعدی را طی می کنیم، الان در شرایطی که هستیم که می توانیم نفت مان را بفروشیم؟

روحانی با بیان اینکه  وزیر نفت کار بزرگی را در اجلاس اپک کرد، افزود: در واقع ما حقمان را پس گرفتیم، امروز قبل از اجرایی شدن برجام آخر دی پارسال 970 هزار و در روزهای پایانی یک میلیون و خرده ای نفت خام صادر کردیم، امروز 2 میلیون و 300 هزار صادر کرده ایم،  کشور قادر است طبق اراده خودش هر مقدار نفت تولید کند و به هر کشوری صادر کند، ما آزاد هستیم به همه بفروشیم این خوب است یا بد؟

وی ادامه داد: هر که به ما می رسد از برجام خوشحال است، به دلیل اینکه می تواند با ما صادرات و واردات داشته باشد، در مسئله تحریم جز در مسئله بانکی بقیه تحریم ها به طور کامل و صد درصد برداشته شده است. در مسئله بانک ها ما امروز با بانک های کوچک دنیا کار می کنیم، چیزی صادر و یا وارد می کنیم، در زمان تحریم ناچار بودیم هزینه بالایی هم پرداخت می کردیم،  یک تعداد بانک ها هستند که از معامله با ما می ترسند، طرف ما شش کشور است ، بعضی از آنان  با ما دوست و برخی رابطه نسبتا خوبی با آنان داریم. آمریکا جزو 5+1 است، دشمن ما بوده و در این مسئله تردید نداریم، آمریکایی ها تا جایی که بتوانند می خواهند فشار بیاورند باید ایستادگی کنیم.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه آمریکا ممکن است تخلف کند، گفت: همین قانون داماتو  تخلفی است که برخلاف برجام بوده و دو حالت دارد، اگر اجرایی شود یا در کنگره تصویب شود، این نقض فاحش و سریع برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد. ما در مسئله برخورد با نقض برجام بدانید نظر واحد در کشور  است، هیچ اختلافی نظری بین دولت و مجلس و نظرات مقام معظم رهبری نیست، اما همین مقدار اگر رئیس جمهور امریکا این را امضا کند و بعد تعلیق کند؛ حتی این مقدار هم ما تخلف از برجام می دانیم از برابر همین مقدار هم عکس العمل نشان خواهیم داد.

وی تاکید کرد: ما فردا جلسه هیئت نظارت بر برجام را همه را دعوت کردیم و بحث ما همین است که عکس العمل را مشخص می کنیم اعلام می کنیم شما تردید نکنید، من به دوستان خوب و انقلابیم عرض می کنم که نگران نباشید دلواپس نباشید.

روحانی با بیان اینکه حتما از حقوق ملت دفاع خواهیم کرد،گفت: حتما برای آرمان های آینده مان با همه توان ایستادگی می کنیم، اصل نقد خوب است، نقد و انتقاد کنید، اما دقت کنیم جملاتی که به کار می بریم درست و دقیق باشد، همه مسلمان و ایرانی هستیم، همه می دانیم دروغ حرام است، چیزی نباید غیرواقعی باشد، این که گفته می شود دولت امیدش به برجام بود، من از شما می پرسم در سال 92 که هنوز برجامی نبود، ما نتوانستیم تورم را یک قدم پایین بیاوریم یا توانستیم؟

وی بیان داشت: آمارها را نگاه کنید، من می گویم که پایان 92 اول 93 تورم 45، 35 شد یا نه؟ بعد در سال بعد قول دادیم که 35 را 25 می کنیم که به جای 25 شد 15. بعد به مردم قول دادیم گفتیم ما تلاش می کنیم که تا سال  96 تورم را تک رقمی کنیم، که بعضی دوستان دانشجویی به من نامه نوشتند، این شدنی نیست گفتم محاسبات و تلاش ما این است؛ اگر نشد از مردم عذرخواهی می کنیم از خرداد امسال تورم را تک رقمی کردیم . می خواهم بگویم این روندی است که از ابتدای دولت شروع کردیم، نباید کار همدیگر را تخطئه کنیم، اگر دیگری هم کار خوب کرد، انصاف اساسش این است بگوییم کار خوب است، ما برای اولین بار در 60 سال گذشته صادرات غیرنفتی بر واردات پیشه گرفت.

رئیس جمهور کشورمان گفت: شما می گویید رکود و بیکاری؛ این حرف درست است، ما از یک رکود عمیقی رنج می بریم این حرف صحیح است، اما من از شما می پرسم در سال 91-92 رشد ما منفی بوده در سال 93 رشد ما سه بود، پس ما از رکود عبور کردیم، در 94 به خاطر کاهش قیمت نفت دچار تنگنای زیادی شدیم این را یک بار دیگر در سخنرانی گفتم.  تمام کشورهای تولید کننده نفت در سال 94 و 95  از ذخایرشان استفاده کردند، از روسیه و قطر و کویت و عراق همه از ذخیره استفاده کردند، ما هم 94 هم 95 پارسال 20 درصد امسال هم 20 درصد از درآمد نفتی را در صندوق توسعه ریختیم.

وی ادامه داد: اصلا اقتصاد مقاومتی معنایش همین است، اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه  اقتصاد را فرمی بسازیم که در شرایط فشار و سخت بتوانیم راه اقتصادی مان را پیش ببریم،  کشورهای دیگر را ببینید که چه تورم سختی دارند، به خاطر همین قیمت نفت است، ما در این شرایط تورم را کاهش دادیم، نباید کار صحیح و خوب را فراموش کنیم، می خواهم بگویم امید به آینده اصل است، شما اگر این امید را از بین ببرید بدبختی مان ادامه می یابد، این که خلاف انقلاب است، بله ما مشکل داریم، قبول دارم شما می گویید بیکاری حق با شماست، اما دولت در این سال ها بیش  از 700 هزار شعل جدید درست کردیم، البته ورودی به کار خیلی بیش تر است 1200 نفر آمار داریم.

روحانی با یبان اینکه ما در این سه سال هر سالی 700 هزار شغل درست کردیم، گفت: در سال های قبل ما اشتغال خالص مان تقریبا صفر بوده است. جویای کار ما که یک میلیون و 200 هزار است، 65 درصد خانم ها هستند، درست است بار سنگینی بر دوش داریم باید چه کنیم؟ خواهش می کنم از همه دانشجویان و اساتید و محققین شما قطع بدانید دولت به تنهایی نمی تواند، چون امکانات ما محدود است، کل بودجه ما 320 هزار میلیارد تومان است، رقمی نیست بودجه عمرانی امسال ما خیلی نسبت به قبل کم است، سال 91 ده هزار یازده هزار میلیارد بوده امسال 62 هزار میلیارد تومان است، در برابر این کشور عظیم و بزرگ چیزی نیست، دولت از این به بعد نمی تواند دولت سرمایه گذار باشد.

وی افزود: برای حل مشکلات، دانشگاه باید نقاد باشد، از رئیس جمهور انتقاد کند، با بیان احسنت، با بهترین بیان انتقاد کنید از بقیه قوا هم از نظر من انتقاد کنید، نقد حق شماست، دانشجو باید نقاد باشد، من هم حال و هوای دانشجویی را می دانم دوره بسیار خوبی است، یکی از ویژگی هایش بیان کردن و نقد کردن است، از آن طرف راه حل و کمک بدهید، علم و دانش و فناوری هم بارش بر دوش شماست.

روحانی با بیان اینکه در علم و فناوری وضع ما خوب است و قدم های خوبی هم در این چند سال برداشته شده است، بیان داشت: آماری که داشتیم از شرکت های دانش بنیان درآمدشان 500 هزار میلیارد تومان بوده است. امسال 20 هزار میلیارد تومان خواهد شد، صادرات به خارج در سال 91 یک میلیون دلار و امسال 52 میلیون دلار است، علم و دانش فقط با مقاله نیست. این که ما می گوییم رشد با مقاله درست نمی شود، ما باید بیاییم در قدم های بعدی اختراعاتی که انجام دهیم و تجاری سازی کنیم، وقتی صادرات ما از یک میلیون می شود 52 میلیون این یکی از شاخص های رشد است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما باید در این زمینه حرکت کنیم و بیشترین کمک را دانشگاه ها دارند، خواهش می کنم که وحدت و اتحاد را بیشتر کرده، لحن ها را آرام تر و اخلاقی تر کنیم، در عین حال نقد کنید، از رئیس جمهور هم نقد کنید، بدون نقد پیش نمی رویم، بار سنگینی بر دوش ماست، برای پیشرفت کشور یک آرمان بزرگ برای ما ایران توسعه یافته است، همان که در چشم انداز 20 ساله وجود دارد، ایران باید کشوری توسعه یافته شود، در این راه باید همه تلاش و کوشش کنیم، نکاتی که بیان کردید به وزرا و دوستان تاکید می کنم و دنبال می کنیم امیدواریم روز به روز بتوانیم برای پیشرفت ایران موفق و پیروز باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: