چند صباحی ست که هر روز از سمت دستگاه دیپلماسی کشور و مسئولین دولت، موضع گیری های مختلفی درباره نقض برجام شنیده می شود. اما در این بین جای خالی آقای عراقچی، شدیداً احساس می شود. شاید مدافع تمام قد برجام، این بار کاری از دستش بر نمی آید.

به گزارش ثامن پرس، تصویب طرح «ایسا» در مجلسین آمریکا چنان شوکی به روند اجرای برجام وارد کرد که این روزها این اقدام ضد برجامی آمریکا نقل محافل سیاسی است. به طوری که مهم ترین محور سخنرانی شخصیت های سیاسی از جمله رئیس جمهور در مراسم روز دانشجو به این مهم اختصاص داشت.

 در این زمینه صبح نو نوشت، ماجرای تمدید تحریم های 10 ساله داماتو در کنگره و سنای آمریکا که دستاوردهای برجام را با چالش روبرو کرده است، موجب واکنش شخصیت های سیاسی کشور از جمله دولت مردان و اعضای تیم مذاکره کننده شده است. اولین شخصیت آقای علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی بود که در مقابل این بدعهدی واکنش نشان داد. به دنبال آن آقای مجید تخت روانچی از اعضای ارشد تیم هسته ای، در چهارم آذر ماه یعنی یک هفته پیش از تصویب طرح تمدید 10 ساله تحریم ایران در سنای آمریکا، گفته بود که هر نوع تمدید تحریم خلاف برجام است و معنی ندارد فقط یک طرف به تعهدات خود پایبند بماند.

آقای عراقچی! منتظر معجزه نباشید و در مقابل نقض برجام واکنش نشان دهید

بعد از آنکه این طرح با رأی حداکثری سناتورهای آمریکایی به امضا رسید، دیگر دولت مردان ما نیز از انفعال خارج شده و با موضع گیری قاطعانه در برابر این اقدام آمریکا واکنش نشان دادند. اما در میان این واکنش ها جای یک نفر خالی است. فردی که بیشترین سابقه حضور در مذاکرات هسته ای را دارد. صحبت از آقای عباس عراقچی است. او که همواره یک پای مدافع سرسخت برجام بود و هرگاه که روند اجرای برجام با مشکل روبرو می شد اولین نفر که برای توجیه اقدامات طرف مقابل سخن می گفت، امروز در برابر تمدید قانون «ایسا» موضع سکوت در پیش گرفته است. اتفاقاً عراقچی به عنوان سرپرست تیم مذاکره کننده و همچنین نماینده ایران در کمیسیون حل اختلافات ناشی از برجام در 1+5 از نقش ویژه ای در این باره برخوردار است.

بعد از  توافق برجام، حتی بین رسانه های نزدیک به دولت از عراقچی به عنوان شخصیتی که همواره از برجام دفاع تمام قد می کند، یاد می شد. اما این فارغ التحصیل دانشگاه کنت انگلیس این روزها در سکوت محض به سر می برد. در حالی که در یک سال گذشته هر جا شائبه ای از سوی رسانه ها درباره نقض برجام مطرح می شد. بلافاصله به موضع گیری اقدام و تا حدودی نیز فضا را به نفع دولت آرام می کرد.

به عنوان مثال، در یک برهه تأکید می کرد: «اگر برجام نبود فروش نفت ایران به صفر می رسید» و در یک زمان دیگر می گفت: «برجام معجزه می کند». یادمان نرفته است که از لزوم تصمیم نظام برای لغو تحریم های غیر هسته ای سخن گفت اما در 15 اسفند ماه 1393 در گفتگو با شبکه خبری پرس تی وی تأکید کرده بود که لغو یکباره تحریم ها پیش شرط توافق هسته ای با گروه 1+5 است. هیچ تحریمی نباید پابرجا باقی بماند. کشورهای عضو گروه 1+5 بین رسیدن به توافق و ادامه فشار به ایران از راه تحریم ها، تصمیم گیری کنند. از اعضای اصلی تیم مذاکره کننده ایران فقط دو نفر به موضع گیری سلبی یا ایجابی نسبت به تصمیم اخیر کنگره و سنای آمریکا اقدام نکرده اند. یکی عباس عراقچی و دیگری آقای حسین فریدون، برادر و فرد مورد اعتماد رئیس جمهور در تیم مذاکره کننده که این روزها او هم در سکوت خبری محض به سر می برد.  

شاید آقای عراقچی فقط برای دفاع از برجام کارکرد داشته و یا شاید هم این بار به قدری آشکارا برجام نقض شده است که دیگر جای حمایتی نمانده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: