لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم در پاسخ به درخواست نوبخت مبنی‌ بر اصلاح برخی از بندهای این لایحه در کمیسیون تلفیق، گفت: متاسفانه دولت لایحه برنامه ششم را به مجلس نداد، اگر این لایحه را ارائه می‌داد، ما این وضع را نداشتیم.

به گزارش ثامن پرس، یکی از شاهکارهای دولت یازدهم که در نوع خود بی نظیر است را باید عدم ارائه لایحه برنامه ششم به مجلس دانست. موضوعی که پس از کش و قوس های فراوان بین دولت و مجلس، به مقام معظم رهبری ارجاع شد و طبیعتاً مجلس اقدام به تدوین برنامه نمود.

در این زمینه شهر آرا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته خانه ملت، پس از استماع اظهارات مخالفان و موافقان، کلیات لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور را با ١۵۴ رأی موافق، ٧۶ رأی مخالف و ٨ رأی ممتنع به تصویب رساندند.

نخستین روز بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کشور در خانه ملت با حاشیه‌هایی نیز همراه بود؛ لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم در پاسخ به درخواست نوبخت مبنی‌ بر اصلاح برخی از بندهای این لایحه در کمیسیون تلفیق، گفت: متاسفانه دولت لایحه برنامه ششم را به مجلس نداد، اگر این لایحه را ارائه می‌داد، ما این وضع را نداشتیم.

گوشه‌چشمی مجلس به زیارت در برنامه ششم

در لایحه برنامه ششم توسعه که کلیات آن روز گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، موضوع زیارت و ضرورت تامین زیرساخت‌های آن توسط دولت در قالب یک بند جداگانه در لایحه مورد توجه قرار گرفته است.براساس بند ١١٢ لایحه برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است به‌منظور تعمیق ارزش‌ها، باورها و فرهنگ مبتنی‌بر هویت اسلامی و ترویج سیره و سنت اهل‌بیت(ع) و استفاده بهینه از ظرفیت معنوی اماکن زیارتی به‌ویژه در شهرهای مقدس مشهد، قم و شیراز و برگزاری و تمهید امکانات لازم، مراسم سالانه پیاده‌روی اربعین حسینی، شناسایی دقیق نیازها و مشکلات زائران، برنامه‌ریزی و تدوین ساز‌وکارهای لازم جهت سامان‌دهی امور زائران و تامین زیرساخت‌های لازم از طریق حمایت از شهرداری‌ها و بخش‌های غیردولتی اقدام کند.

همچنین دولت مکلف می‌شود که علاوه‌بر توسعه امکانات، فعالیت‌های فرهنگی و خدمات زیارتی در قطب‌های زیارتی و گردشگری‌مذهبی، زمینه زیارت مطلوب را فراهم کرده و نسبت به اجرای پروژه‌های زیربنایی این بخش درقالب بودجه‌های سنواتی اقدام کند.

درصورت تصویب این بند در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم در مجلس، دولت مکلف به تامین اعتبارات مورد‌نیاز برای اجرای پروژه‌های زیربنایی حوزه زیارت می‌شود؛ درحالی‌که دولت در لایحه بودجه سال٩۶ که همین ٢ هفته پیش آن را تقدیم مجلس کرد، هیچ بودجه‌ای برای موضوع زیارت پیش‌بینی نکرده است.

توجه به درآمد پایدار، مدیریت واحد شهری و حاشیه‌نشینی

در لایحه برنامه ششم توسعه به موضوعات دیگری همچون درآمد پایدار شهرداری‌ها، مدیریت واحد شهری و سامان‌دهی حاشیه‌نشینی که مشهد با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کند نیز توجه و برای دولت تکالیفی تعیین شده است.

براین‌اساس، دولت مجاز شده است در طول برنامه ششم توسعه، نسبت به تهیه برنامه جامع مدیریت شهری به‌منظور دستیابی به ساختار مناسب و مدیریت هماهنگ و یکپارچه شهری در محدوده و حریم شهرها، با رویکرد تحقق توسعه پایدار شهرها، تمرکز مدیریت از طریق واگذاری وظایف و تصدی‌های دستگاه‌های دولتی به بخش‌های خصوصی و تعاونی و شهرداری‌ها اقدام کند.

از‌سوی‌دیگر، لایحه برنامه ششم توسعه، شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها و سایر مراجع ذی‌صلاح را موظف کرده است تا پایان سال اول این برنامه از طریق تدوین نظام درآمدهای پایدار شهرداری‌ها با اعمال سیاست‌هایی اقدام کنند.

در بحث حاشیه‌نشینی نیز لایحه برنامه ششم توسعه، دولت را موظف کرده است که به‌منظور ارتقای شرایط محیطی پایدار و فراگیر ساکنان مناطق حاشیه‌نشین از مزایای شهرنشینی و پیشگیری از ایجاد سکونتگاه‌های غیرمجاز اقداماتی را انجام دهد. ازجمله این اقدامات به برنامه‌ریزی برای مدیریت و توزیع متناسب فعالیت، جمعیت و مهاجرت در کشور و ممانعت از توسعه حاشیه‌نشینی با رویکرد تقویت مبادی مهاجرت اشاره شده است که براساس آن باید سالانه ١٠ درصد نسبت به سامان‌دهی مناطق و کاهش جمعیت حاشیه‌نشینی اقدام شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: