ترور سفیر یک کشور قدرتمند همچون روسیه در خواب غفلت نیروهای تُرک تعجب همگان را برانگیخت. شواهد موضوع نشان می دهد که هدف عاملین این ترور، مسائلی همچون تروریسم و از این دست دلایل ابتدایی نبوده است؛

به گزارش ثامن پرس، اخیراً حادثه ای عجیب در آنکارا پایتخت کشور ترکیه اتفاق افتاد. ترور سفیر یک کشور قدرتمند همچون روسیه در خواب غفلت نیروهای تُرک تعجب همگان را برانگیخت. شواهد موضوع نشان می دهد که هدف عاملین این ترور، مسائلی همچون تروریسم و از این دست دلایل ابتدایی نبوده است؛ بلکه مقصود از این قتل، شاید پاسخی بوده است به شکست حلب و شاید هم جوابی به روابط دوستانه روسیه و ترکیه.

در این زمینه مهر نوشت: از سویی؛ اتفاق رخ داده به ویژه با رجزخوانی که عامل ترور در صحنه قتل انجام داد نشان می دهد که جبهه رسانه ای غرب و حامیان تروریسم تکفیری تا چه حد وظیفه خود را در وارونه نمایی بحران موجود در منطقه به درستی انجام داده اند، به گونه ای که یک جوان بیست و چند ساله با اعتقادی راسخ، این حرکت خود را مجاهده ای در راستای مبارزه با مخالفین امت پیامبر اسلام(ص) عنوان می کند.

 در این خصوص ثوابت  نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت:

۱ ـ  عامل ترور، پس از شلیک گلوله به سفیر روسیه و قبل از آنکه خود توسط نیروهای امنیتی کشته شود انگیزه اش از این اقدام را «انتقام حلب» عنوان کرد. بنابراین عامل ترور سفیر روسیه نسبت به شکست تروریست های تکفیری و خصوصا اعضای جبهه النصره در حلب به شدت خشمگین بوده و این خشم تا اندازه ای تبلور پیدا کرده که منتج به تصمیم عامل ترور برای قتل سفیر روسیه شده است.

۲ ـ  آنچه مسلم است اینکه ایالات متحده آمریکا، فرانسه، انگلیس، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی نیز طی روزهای اخیر بابت شکست در حلب بسیار خشمگین هستند. به عبارت بهتر، حداقلی ترین وجه مشترک عامل ترور سفیر روسیه و حامیان گروه های تروریستی و تکفیری در منطقه، نارضایتی آنها از شکست مفتضحانه در حلب است. این همان وجه اشتراکی است که نباید در محاسبات ما درباره ترور سفیر روسیه در آنکارا نادیده گرفته شود.

415656

۳ ـ  ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در قبال حادثه ترور سفیر کشورش در ترکیه واکنشی هوشمندانه نشان داد و در این خصوص عنوان کرد: «این قتل، آشکارا اقدامی تحریک‌آمیز با هدف تضعیف فرآیند بهبود و عادی‌سازی روابط روسیه و ترکیه و همچنین تضعیف فرآیند صلح در سوریه است. تنها پاسخ ما به این حمله، شدت بخشیدن به مبارزه با تروریسم است و قاتلان، طعم این پاسخ را خواهند چشید.»

واقعیت امر این است که وقوع حادثه ترور سفیر روسیه در آنکارا، آن هم در حالی که حلب به تازگی از شر تروریست های تکفیری رهایی یافته، با هدف انتقال پیامی آشکار از سوی واشنگتن و متحدانش به مسکو صورت گرفته است. پیامی که این بار در بسته ای آغشته به چاشنی خشونت به کرملین مخابره شد. با این حال واکنش هوشمندانه ولادیمیر پوتین و تاکید وی بر ادامه مبارزه با تروریسم، این نقشه را بر هم زد.

۴ ـ  ولادیمیر پوتین از رجب طیب اردوغان خواسته است تا دقیقا مشخص شود چه کسانی فرمان ترور سفیر روسیه در آنکارا را صادر کرده اند. کلیت این درخواست نشان می دهد که رئیس جمهور روسیه نیز فرضیه بسیار ضعیف و اساسا غیر قابل قبول «اقدام انفرادی» عامل ترور سفیر روسیه در آنکارا را قبول ندارد.

بر این اساس قرار است هیاتی از نیروهای امنیتی و کارشناسی روسی برای تحقیق در مورد ترور «آندری کارلوف» به زودی راهی آنکارا شود. بدون شک در آینده ای نزدیک سرنخ های جدیدی در خصوص ترور سفیر روسیه در آنکارا به دست خواهد آمد.

۵ ـ دو روز پیش اعلام شده بود که امروز سه شنبه قرار است نشست سه جانبه مهمی میان ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار شود.  این نشست مهم که با هدف هماهنگی بیشتر در جهت حل مسئله حلب برنامه ریزی شده بود و حضور ترکیه به عنوان یکی از حامیان گروه های مسلح در سوریه می توانست بازی غرب را به هم بزند، حتما می بایست از سوی جبهه مقابل ـ حامیان غربی تروریست ها ـ به هم می خورد. لذا به نظر می رسد که برنامه ریزی این سناریو با هدف بر هم زدن این نشست بوده باشد، چرا که همه مردم دنیا فیلم ترور، شعار و تکبیرهای یک جوان ترک برای حلب را بالای جنازه آقای سفیر دیدند.

بر این اساس؛ این اتفاق هم در تقویت روحیه تروریست های فراری از حلب بسیار موثر خواهد بود و هم در به هم زدن مناسبات حداقلی ایجاد در این سوی جبهه بین محور ایران و روسیه با ترکیه نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

۶ ـ از سویی حدود یک ماه بعد، قرار است کنفرانس سوریه با دعوت «استفان دی میستورا» نماینده سازمان ملل متحد برگزار شود. بر این اساس؛ بدون شک این اقدام تروریستی در ترکیه، بی ارتباط با برگزاری این کنفرانس نبوده است و علی القاعده با هدف افزایش ضریب احتیاط مسکو در معادلات سوریه و وادارسازی کرملین به امتیازدهی بیشتر پای میز مذاکرات در این باره صورت گرفته است.

۷ ـ نکته آخر اما؛ ضعف مفرط سیستم اطلاعاتی و امنیتی ترکیه است که به ویژه در ماه های اخیر توانایی حداقلی خود را در انجام وظایفش از دست داده است، مسئله ای که باعث گسترش عملیات های تروریستی در خاک ترکیه شده و بیش از هر زمان دیگری احتمال نفوذ در این سیستم را هشدار می دهد.

به هر حال به نظر می رسد؛ شرایط در روزهای آتی عادی نخواهد بود و دولت های خبیث حامی تروریسم تکفیری به ازای آنچه در حلب از دست داده اند دست به اقدامات گسترده تری خواهند زد، اگرچه به ظاهر پز حقوق بشری گرفته و خود را نگران جان مردم نشان دهند!

آیا می توان به راحتی ترکیه را تبرئه نمود؟

alalam_636178226421404389_25f_4x3

مهدی محمدی نوشت: تمام تلاش دولت اردوغان از دیروز این است که ترور سفیر روسیه در آنکارا را اقدامی خودسرانه نشان بدهد. دولت ترکیه دیروز گفته موضوع را به طور جدی پیگیری خواهد کرد. سوال این است: کسی که حین چکاندن ماشه فریاد می زده "انتقام حلب را خواهیم گرفت" در دولت فردی مانند اردوغان، چقدر می تواند "خودسر" باشد؟ و فی المثل، خود اردوغان، تا چه حد عقیده ای متفاوت دارد؟

وقتی در ویرانه های حلب از جنگیدن عاجز شده باشند، و در بیابان های فوعه زورشان فقط به راننده اتوبوس برسد، عجیب نیست که وسط آنکارا دیپلمات ها را به گلوله ببندند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: