انتقاد همزمان جهانگیری، قاضی‌زاده‌ هاشمی، آخوندی و نوبخت به صدا و سیما و پوشش هماهنگ و برجسته آن در روزنامه‌های زنجیره‌ای، نشانه‌های روشنی از آغاز یک پروژه عملیات روانی است که کارکرد انتخاباتی دارد.

به گزارش ثامن پرس، این روزها از بلندگوهای دولت یازدهم، بمباران انتقاد علیه رسانه ملی به گوش می رسد. از وزرای کابینه گرفته تا رسانه های زنجیره ای. همه به خط شده اند و علیه صدا و سیما، دست به یک حمله دسته جمعی زده اند. یقیناً این هم بخشی از پروژه جدید دولت تدبیر و امید است تا کمی از فشارهای روانی ناشی از مشکلات کشور کاسته شود، آن هم بعد از افشا شدن افتضاح برجام. ابتدا ابعادی از این هجمه سراسری را بررسی کرده و سپس جمع بندی خواهیم نمود.

1- اعضای کابینه

معاون اول رئیس جمهور،جهانگیری (27 آذر در مراسم افتتاح بیمارستان عرفان نیایش)

IMG17275898

«... وزیر کاردان، دلسوز، مهربان و پرتلاشی همچون آقای هاشمی این کار را بر عهده گرفت که چند شب گذشته در صدا و سیما ایشان را عصبانی کردند و من تعجب کردم چون این هنر آن‌ها بود که توانستند ایشان را عصبانی کنند.»

وزیر بهداشت، قاضی زاده هاشمی (24 آذر در برنامه ثریا)

5568271_551-1

«وی با اشاره به اینکه «مردم حرف‌های رسانه ی ملی را اصلا قبول ندارند و نمی‌پذیرند» در واکنش به اعلام نتایج نظر سنجی برنامه «ثریا» در مورد طرح «تحول سلامت» هم گفت که «آن نظرسنجی‌هایتان هم مثل فیش‌هایی هست که نشان می‌دهید.»

آخوندی (25 آذر در نامه به رئیس رسانه ملی)

636160231016489654

«... در تمام بسته‌های خبری صدا و سیما و در زیرنویس‌های خبری و مشخصا شبکه خبر اخبار دروغ، تحریف شده و جریان‌سازی علیه وزارت راه و شهرسازی جریان داشت. وقتی رسانه ملی یک خبر رسمی را که ناظر بر رابطه قانونی بین مجلس و دولت است این‌گونه تحریف می‌کند، چگونه می‌توان انتظار داشت که مردم به سایر خبرهای شما اعتماد کنند.»

2- روزنامه های زنجیره ای

روزنامه آفتاب یزد ( 29 آذر 95 )

آفتاب

روزنامه اعتماد ( 28 آذر 95 )

اعتماد

روزنامه شرق ( 28 آذر 95 )

شرق

البته در اینجا از ذکر ابعاد گسترده حمله علیه رسانه ملی توسط پایگاه های اینترنتی مربوط به دولت صرفنظر می شود. 

چرا دولت به این امر روی آورده است؟

شهرآرا نوشت: انتقاد همزمان جهانگیری، قاضی‌زاده‌ هاشمی، آخوندی و نوبخت به صدا و سیما و پوشش هماهنگ و برجسته آن در روزنامه‌های زنجیره‌ای، نشانه‌های روشنی از آغاز یک پروژه عملیات روانی است که کارکرد انتخاباتی دارد. از اهداف این پروژه خاص می‌توان به «سنگین و پرهزینه‌ کردن فضای نقد منطقی و شفاف نسبت به دولت»، «قرار گرفتن در جایگاه مدعی به جای پاسخ‌گویی» و «خارج‌کردن دولت از موضع انفعال با اتخاذ رویکرد تهاجمی و اتهام‌زنی به منتقدان و قراردادن آن‌ها در وضعیت انفعال و پاسخ‌گویی» نام برد.

این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، رویکرد سازمان صدا و سیما با روی کار آمدن دکتر علی‌ عسگری در مقایسه با دوره قبل متمایل‌تر به دولت گشته‌ است. شاید تعبیر دکتر سرافراز، رئیس سابق سازمان صدا و سیما که در آستانه انتخابات سال قبل گفته شده‌ بود گوشه‌ای از ابعاد این پروژه را روشن کند. وی در مصاحبه با روزنامه جام‌جم در پاسخ به سوالی در خصوص ریشه‌ها و علل عملیات روانی علیه رسانه ملی گفته‌ بود: یکی از علل عملیات روانی علیه رسانه ملی موضوع انتخابات است. با توجه به جایگاه تاثیرگذار و منحصر به‌فرد رسانه ملی در این رویداد مهم، برخی از تاثیرگذاری زیاد صدا و سیما نگران هستند. از این رو، با طراحی عملیات روانی و تخریب سازمان، سعی می‌کنند ضریب اثرگذاری صدا و سیما را کاهش دهند. حال، باید دید صدا و سیما و جریان انقلابی رسانه متاثر از ایجاد این «پروژه عملیات روانی» برنامه‌های انتقادی خود را تعطیل می‌کنند یا اینکه در بیان حقایق کوتاهی نخواهندکرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: