عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در برجام لغو تحریم در خرید قطعات هواپیمایی بود، گفت: تحریم‌های آمریکا علیه صنعت هوایی کشور غیر قانی است.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفتگو با مهر با اشاره به مصوبات کنگره آمریکا در حوزه ناوگان حمل‌ونقل هوایی کشور اظهار کرد: طی چند سال گذشته دشمنان این مرز و بوم  برای فروپاشی این نظام، دست به هر اقدامی زدند.

وی ادامه داد: از جمله این اقدامات، تحریم در بحث ناوگان هوایی ایران بود که دشمنان با بندهای ظالمانه از هر گونه خرید هواپیما و قطعات آن برای نوسازی و بازسازی ناوگان حمل‌ونقل هوایی ایران جلوگیری کردند.

سبحانی‌فر با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در برجام، بحث لغو تحریم در خرید قطعات هواپیمایی بود، گفت: با اینکه این موضوع مورد توافق اعضا قرار گرفته اما امروز شاهد هستیم که کنگره آمریکا برای خرید قطعات جهت نوسازی ناوگان هواپیمایی مانع ایجاد می‌کند که غیر قانونی و خلاف برجام است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: این مسئله یک موضوع اجتماعی است و  ربطی به مسائل هسته‌ای ندارد اما متاسفانه چنین تحریمی را علیه کشور به راه انداختند.

سبحانی‌فر خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تقاضای مردم، افزایش تعداد پروازهای هوایی است که امیدواریم با نوسازی و تعمیراتی که در ناوگان رخ خواهد داد بتوانیم تعداد پروازها را افزایش دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که  برای افزایش طول باند فرودگاه سبزوار برنامه‌ای وجود دارد یا خیر، گفت: یکی از درخواست‌های بنده از مدیر کل فرودگاه‌های خراسان رضوی افزایش طول باند فرودگاه سبزوار است، منطقه شرق کشور فاقد فرودگاه پشتیبان برای فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد است و روزانه حدود ۲۰۰ پرواز در این فرودگاه  انجام می‌شود بنابراین ضرورت دارد فرودگاه پشتیبانی برای مشهد پیش‌بینی شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  اگر هواپیمایی به دلیل شرایط نامساعد جوی قادر به  فرود در باند فرودگاه هاشمی‌نژاد نباشد به ناچار باید  از فرودگاه‌های تهران و اصفهان استفاده کند.

سبحانی‌فر افزود: طبق مصوبه هیات دولت، فرودگاه سبزوار، پشتیبان فرودگاه مشهد است، در صورتی که عملا این موضوع اتفاق بیفتد رضایتمندی مردم نیز افزایش می‌یابد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: