پس از مذاکرات هسته‌ای از سازمان سنجش سؤال کردم که متقاضیان به حضور در رشته‌های مرتبط به صنعت هسته‌ای چه میزان هستند که اعلام کردند کمتر از یک هشتم شده است، در شرایطی که کسانی علاقه داشتند در صنعت هسته‌ای کشور تحصیل بکنند کاری کردیم که به کمتر از یک هشتم برسند این یعنی نتوانستیم در برابر القای ناامیدی بایستیم و القای ناامیدی هم همین گونه اتفاق می‌افتد.

به گزارش ثامن پرس، مهرداد بذرپاش روز گذشته در مراسم اختتامیه جشنواره رسانه‌ای ابوذر در سالن روزنامه قدس، درباره مدعیانی که ادعای وطن پرستی می‌کنند، اظهار داشت: وطن‌پرستی شاخصه‌هایی دارد.

وی ادامه داد: اولین ویژگی وطن پرستی نگهبانی و نگهداری از خاک کشور است، البته ویژگی‌های دیگری نیز باید وجود داشته باشد اما حداقل ادعایی که می‌تواند داشته باشد این است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: چه زمانی وطن‌پرستان وقتی خاک کشور به خطر افتاد در عرصه حاضر شده‌اند؟

وی خاطر نشان کرد: اینجا ابتدا چند نفر از این وطن پرستان را نام ببریم که مرتب ادعای وطن پرستی می‌کنند و حالا که خاک و میهن به خطر افتاده و فکر حمله نظامی به ذهنشان خطور نمی‌کرد باید ببینیم چه اقداماتی می‌کنند.

بذرپاش افزود: تعدادی مجاهد باموالهم و انفسهم و هزار شهید مدافع حرم و شهدای دفاع مقدس کاری کردند که الان ما اینجا رجزخوانی می‌کنیم، یعنی خون ریختند و مجاهدت کردند و رجزش را ما امروز می‌خوانیم، لذا رجز بی‌پشتوانه معنا ندارد یعنی حکومت اسلامی در جاهایی آن‌قدر محکم و مقتدر ایستاده که ما اینجا رجزخوانی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه امروز عالم هستی به اسباب آن محقق می‌شود، تصریح کرد: کسی که می‌خواهد حمله کند تعارف ندارد، آن‌هم قسی‌القلبی مثل داعش که خون شیعه را مباح و حلال می‌داند و حال باید ببینیم که الان شهید چراغی و جهانی می‌توانند ادعای وطن پرستی کنند یا کسانی که در هوای بارانی لندن هر روز به ملت خود توهین می‌کنند و برای مردم کشور خود نسخه ملی‌گرایی می‌پیچند؟

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در داخل هم عده‌ای روشنفکر در تریبون‌ها هم سخنان این چنینی مطرح می‌کنند ولی به محض آن‌که فرزند آن‌ها برای خدمت سربازی در سر مرز کرمانشاه باید خدمت کند همه را می‌بینند که یا فرزند خود را معاف و یا حداقل خدمتش را به تهران منتقل کنند و می گویند مرز کرمانشاه داعش دارد و خطرناک است.

وی خاطر نشان کرد: عیار ملی گرایی و وطن پرستی در استودیو بی‌بی‌سی رقم نمی‌خورد بلکه در سرزمین حلب و شام برای دفاع از ملت و در گذشته در دوران دفاع مقدس رقم خورده است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر خواستید ادعای وطن پرستی کنید ابتدا چند نفر از شهدا و جانبازان و زمانی که خون دادید و هزینه برای انقلاب و نظام دادید را برای مردم بگوئید بعد ادعای ملی گرایی و وطن پرستی کنید.

وی افزود: برخی‌ها دائم فریاد ناامیدی سر می‌دهند حتی در جریان‌های به‌ظاهر انقلابی که اگر با هدف از میدان بیرون کردن رقیب سیاسی از میدان باشد کار بد و خیانت محسوب می‌شود.

بذرپاش تصریح کرد: مهم‌تر از این شعارهای ناامیدانه، القای ناامیدی بر اساس تصمیماتی است که این القا را عملیاتی می‌کند، اگر عامل مهمی بتواند جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد جلوه دهد همین القای ناامیدی است و اینکه شعار ما نمی‌توانیم را در بین مردم رواج دهند.

وی گفت: این مقوله با حرف و عمل اتفاق می‌افتد، برخی ممکن است در داخل شعار دهند ولی برخی عناصر با تصمیمات و رفتارهای خود اقدامی می‌کنند که برداشت مردم در پیام «ما نمی‌توانیم» را در پی دارد.

وی با بیان اینکه هیچ‌کس مخالف نوآوری و تکنولوژی نیست و اگر باشد خلاف آرمان‌های امام و انقلاب در حرکت است، گفت: اما گاهی قراردادهایی منعقد می‌شود که در یک بازه زمانی 10 ساله در تمام صنایع هوافضای کشور در دانشگاه‌های شریف، تهران و سایر دانشگاه‌های فنی مهندسی طوری القا می‌شود که کار آن‌ها در این 10 سال بیهوده بوده، زیرا پول را پیش‌خور خرید هواپیما از خارج کردند، لذا کارشناسان و مهندسان هوا و فضا رغبتی برای تولید صنایع نخواهند داشت.

عضو سابق هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: پس از مذاکرات هسته‌ای از سازمان سنجش سؤال کردم که متقاضیان به حضور در رشته‌های مرتبط به صنعت هسته‌ای چه میزان هستند که اعلام کردند کمتر از یک هشتم شده است، در شرایطی که کسانی علاقه داشتند در صنعت هسته‌ای کشور تحصیل بکنند کاری کردیم که به کمتر از یک هشتم برسند این یعنی نتوانستیم در برابر القای ناامیدی بایستیم و القای ناامیدی هم همین گونه اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: برخی ممکن است با سخنرانی و حرف و شعار این رویه را دنبال کنند و البته تأثیر گذار است اما در عمل تصمیماتی است که عده‌ای عناصر در داخل کشور این ما نمی‌توانیم را به مردم و دانشجویان القا می‌کنند.

بذرپاش خاطر نشان کرد: کسی که زمانی در این کشور بالاترین مقام‌ها را داشته، وقتی برای مشاوره دانشجویی سراغ او می‌رود به دانشجو و والدینش توصیه می‌کند که او را بفرستید خارج تا سریع سر کار برود، این یعنی ما نمی‌توانیم.

وی تأکید کرد: امروز مهم‌ترین مأموریت ما در مسیر انبیا و شهدا همین القای «ما می‌توانیم» در سطح جامعه است، یعنی مجاهدت باموالهم و انفسهم که رزمندگان در شامات رقم زدند، امروز در داخل نخبگان و رسانه‌ها باید رویکرد شعار ما می‌توانیم را دنبال کنند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: امروز یکی از رسالت‌های رسانه‌ها و فرهیختگان رسوایی طعنه زنانی است که شعار «ما نمی‌توانیم» را از روی کم‌حوصلگی و خستگی سر می‌دهند و سعی می‌کنند آن را به نسل جوان منتقل کنند، لذا باید بتوانیم تا شعار ما می‌توانیم را در جامعه القا کنیم این رمز موفقیت و پیشرفت در مسیر آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه یکی از جاهایی که کشور همیشه صدمه می‌بیند و باعث القای همان روحیه باور پذیری در جامعه می‌شود ناکارآمدی مدیریت است، گفت: صدمه ای که کشور از دشمن نمی‌خورد از این ناکارآمدی مدیران می‌بیند.

بذرپاش ادامه داد: بسیاری از بخش‌های کشور در حوزه مدیریت ناکارآمد شده، و این موضوع از جمله آسیب‌های اجتماعی است که ابعاد مختلف جامعه را درگیر خود کرده است. وی تأکید کرد: اگر قرار است کاری برای شهدا و انقلاب بکنیم، فریاد زدن برای این آسیب‌هاست که امروز به یک خطر جدی تبدیل شده است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: رشد طلاق برای یک جامعه شیعه شبیه یک فاجعه است و حال طلاق به عنوان منفورترین حلال خدا هر روز در جامعه نسبت به ازدواج رشد می‌کند. وی افزود: باید بنگریم که برای نگه داشتن خانواده‌ها و این کیان و ساختمان اصلی هویتی جامعه چه کردیم، تقریباً هیچ، برخی برای عقب نماندن از عرصه سیاست دو تا حرف می‌زنند و طرف مقابل سه تا حرف تحویل می‌دهد، بدون نگاه به اینکه چه اثراتی برای نگهداشت و کیان خانواده‌ها دارد.

بذرپاش گفت: امروز یکی از اصلی‌ترین عوامل به وجود آمدن آسیب‌های اجتماعی نسخه‌هایی است که برخی روشنفکرنماها در جامعه پیچیدند و کسی از آن‌ها نپرسید و پاسخ‌گو هم نیستند که چرا این نسخه‌ها را دنبال می‌کنند.

فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: