قضیه از انتشار اشتباه یک خبر در شهرستان نجف‌آباد شروع شده است. خبرنگار یک رسانه محلی این شهرستان در فضای مجازی در انتشار یک خبر مربوط به توقیف موتورسیکلت‌های دانش‌آموزان، تعداد این موتورسیکلت‌ها را 35 دستگاه ذکر می‌کند...

به گزارش ثامن پرس، «شلاق خوردن یک خبرنگار در نجف‌آباد»؛ کافی است این عبارت را در یکی از موتورهای جست‌وجوگر مانند گوگل سرچ کنید تا با تیتری که این روزها جای خود را میان رسانه‌ها باز کرده بیشتر آشنا شوید. حادثه‌ای که در یکی از شهرستان‌های استان اصفهان روی داده و حالا پایش به تیتر برخی رسانه‌های معاند مانند بی‌بی‌سی‌فارسی رادیو زمانه و دیگر سایت‌های ریز و درشت حقوق بشری هم باز شده تا حربه دیگری را علیه جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی به کار برند و تیغ تحریف‌شان را تیزتر کنند.

قضیه از انتشار اشتباه یک خبر در شهرستان نجف‌آباد شروع شده است. خبرنگار یک رسانه محلی این شهرستان در فضای مجازی در انتشار یک خبر مربوط به توقیف موتورسیکلت‌های دانش‌آموزان، تعداد این موتورسیکلت‌ها را 35 دستگاه ذکر می‌کند در حالی که تعداد دقیق این موتورسیکلت‌ها برحسب اعلام نیروی انتظامی شهرستان 8 دستگاه بوده است. معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان با ارسال نامه‌ای که به تاریخ 27 اردیبهشت‌ماه سال جاری به این پایگاه ارسال شده، خواستار اصلاح مطلب فوق شده و در عین حال نسبت به شکایت و اقدام قضایی علیه این پایگاه اقدام می‌کند.

254

پایگاه اطلاع‌رسانی نجف‌آبادنیوز به نشانی http://najafabadnews.ir از رسانه‌های محلی استان اصفهان و شهرستان نجف‌آباد است. این رسانه محلی که عنوان «اولین پایگاه اطلاع‌رسانی در شهر نجف‌آباد» را در صدر سایت خود یدک می‌کشد.  تعداد زیادی از کامنت‌های شهروندان نجف‌آبادی را در مطالب خود گزارش داده است. هرچند رنکینگ آن در میان سایت‌های داخل ایران در رتبه 14 هزار قرار دارد. جست‌وجوی نشانی آن در پایگاه ساماندهی سایت‌های اینترنتی وزارت ارشاد هم گویای آن است که «نجف‌آبادنیوز» در سامانه سراسری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به ثبت رسیده است.

بعد از شکایت فرماندهی انتظامی شهرستان علیه این رسانه محلی و به جریان افتادن پرونده قضایی علیه این رسانه محلی، در نهایت برای مدیرمسوول این سایت حکم قضایی 40 ضربه شلاق صادر می‌شود. حکمی که قرار بوده با رایزنی‌های صورت گرفته در میان مسوولان شهرستان و استان، مشمول تخفیف شده و مدیرمسوول سایت برای مرتبه اول به شرط تعهد کتبی برای عدم تکرار این وقایع با برخورد مواجه نشود. با این حال گویا رایزنی‌ها به نتیجه‌ای ختم نشده و حکم مذکور هفته گذشته به اجرا درآمده‌است.

واکنش نماینده‌ای که سابقاً دادستان بوده است

آقای ابوالفضل ابوترابی نماینده شهرستان نجف‌آباد که خود نیز سابقه حضور در مناصب قضایی(دادیار، دادستان و رییس دادگاه) را دراستان اصفهان داشته است در واکنش به این حکم و اجرای آن گفته است: «صرف نظر از صلاحیت دادگاه صادر کننده حکم، به نظر می‌رسد شاکی پرونده می‌توانست سعه صدر بیشتری از خود نشان داده یا حداقل از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند.»

ابوترابی که سابقه دادستانی شهرستان تیران و کرون را نیز در پرونده خود دارد در بخش دیگری از این اظهارات که در پایگاه شخصی وی درج شده آورده است: «این که یک خبرنگار آمار ۸ موتور سیکلت توقیفی را ۳۵ دستگاه اعلام کند با توجه به تفاوت فاحش بسیاری از آمارهای مطرح در صحنه سیاست و مدیریت کشور، چندان مهم به نظر نرسیده و در نظر گرفتن مجازات ۴۰ ضربه شلاق به اتهام نشر اکاذیب را در شأن نظام جمهوری اسلامی نمی‌دانم.»

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی دهمین دوره مجلس در ادامه اشاره‌ای هم به جایگاه خبرنگاران و اصحاب رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی کرده و افزوده است: «انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی گوناگون تحمل بیشتری در برابر انتقادات منطقی و دلسوزانه رسانه‌ها داشته و از چنین برخوردهایی که زمینه سوءاستفاده تبلیغاتی دشمنان را فراهم می‌کند، خودداری کنند.»

صبح نو

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: