در پی درگذشت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام شخصیت مختلف استان واکنش های مختلفی را نشان دادند.

به گزارش ثامن پرس، مسئولین و نخبگان و فعالان عرصه های مختلف استان خراسان رضوی و شهرمشهد  در پی درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی واکنش های مختلفی نشان دادند.

روایت تولیت آستان قدس از سخن آیت‌الله هاشمی درباره رهبرانقلاب در جلسات خصوصی

آیت‌الله رییس در پخش زنده تلویزیونی رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته و تاکید کردند:

حقیقتا در دوران مبارزات انقلابی پیش از انقلاب در کنار امام و پس از انقلاب در کنار امام و سپس در خبرگان رهبری در تعیین رهبری نقشی اساسی داشتند که نطقشان در این مجلس فراموش نشدنی است.

وی افزود: از زبان ایشان در جلسات خصوصی و عمومی بارها شنیدم که می‌گفت من در زیر این آسمان کبود هیچ کسی را به لیاقت رهبری برای اداره انقلاب نمی‌شناسم.

امیدوارم تشییع پیکر ایشان تشییعی وحدت‌بخش برای انقلاب باشد.

رشیدیان:آیت الله هاشمی به صف بزرگان فقیدی همچون آیت الله طبسی پیوست

استاندارخراسان رضوی نیز در پیامی فوت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.در بخشی از این پیام آمده است:

رحلت جانگذار حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار صدیق امام (ره)و رهبری ، انقلاب و مردم را به محضر حضرت صاحب العصر (عج )و مقام معظم رهبری مد ظله العالی وبیت محترم ایشان تسلیت عرض می کنم .

آیت الله هاشمی رفسنجانی مردی از سلاله مجاهدان نستوه و متفکران دینی و روحانی خدوم و عالم بود که مبارزات طولانی ایشان با رژیم ستم شاهی، استکبار و صهیونیزم مثال زدنی بود.

این مجاهد خستگی ناپذیر که قلبش از عشق به اهل بیت طاهرین خاصه امام رئوف ع سرشار بود اینک به صف بزرگان فقید انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) و یاران بزرگ ایشان همچون شهیدان بهشتی ، مطهری ، مفتح و عزیزان سفرکرده ای چون آیت الله طبسی و آیه الله موسوی اردبیلی پیوست

وحید جلیلی: امیدواریم خدا ایشان را با اعمال خیرشان محشور فرماید

وحید جلیلی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد که در میان سخنرانی شب گذشته ی وی در برنامه همایش سرودهای فیروزه ای خبردرگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی راشنیده بود به شکل زیر به آن واکنش نشان داد.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان رضوی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

متن پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمى رفسنجانى از یاران دیرین حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه اى در نهضت انقلاب اسلامى، که داراى خدمات متعددى در طول عمر درخشان انقلاب اسلامى و بخصوص ابتداى این نهضت موجب تاثر و تالم گشت.

ایشان بدون شک یکی از اصلی ترین افراد و مبارزان در قبل و بعد از انقلاب بوده اند . تلاش ایشان در راستاى بازگشت فلسطین اشغالى به دامان جهان اسلام و مبارزات دوران ستمشاهى ایشان برگى از برگ هاى افتخارات ایشان مى باشد .

 شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های استان خراسان رضوی ضمن تسلیت به مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران از خداوند منان غفران و رحمت الهی را برای حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی مسالت دارد.

 شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های  استان خراسان رضوی

یادداشت سردبیر روزنامه خراسان

سعید احدیان مدیرمسئول موسسه هنری خراسان و سردبیر روزنامه خراسان نیز در یادداشت امروز این روزنامه نسبت به فوت هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

وی در این یادداشت آورده است:

من به عنوان کسی که باورمند به انقلاب اسلامی هستم، همیشه خود را مدیون آیت ا... هاشمی رفسنجانی می دانستم و می دانم. روشن است که مقصود از این حرف این نیست که ایشان را بری از خطا می دانم یا حتی منظورم این نیست که  نقدهایی گاه جدی به برخی نگرش ها، عملکرد و به ویژه اطرافیان ایشان ندارم، بلکه منظور این است که نمی توان به انقلاب اسلامی احساس دین کرد و خود را به شخصیتی که در ایجاد، تثبیت و گذر از برخی گردنه های بسیار حساس آن نقشی اساسی داشته است، مدیون ندانست.

آیت ا... هاشمی رفسنجانی شخصی بود که نه تنها با رهبر انقلاب بلکه بر اساس تصریحات خود ایشان، حتی با حضرت امام(ره) اختلاف سلیقه های مهمی مثلا در سیاست خارجی داشت، اما هیچ گاه نشد که «دستوری حکومتی» از سوی امام یا رهبری  خطاب به ایشان صادر شود و ایشان از آن تمکین نکند و این تفاوت بسیار مهم ایشان با برخی دیگر از یاران قدیمی انقلاب بود که بر مسیر سقوط قرار گرفتند.

خلاف تصور بسیاری از مفهوم ولایتمداری، بر اساس فتوای رهبر انقلاب همین تمکین از دستور حکومتی ولی فقیه است که معیار  ولایتمداری شخص محسوب می شود و رعایت همین مسئله مبنایی بود که باعث شد  باوجود دیدگاه هایی که می توان نقدهایی بر آن وارد دانست، حتی در زمانی که در این سال های آخر فاصله دیدگاه های آیت ا... هاشمی  با رهبری به بیشترین اندازه خود رسید، مسیری متفاوت را طی کند.  خوب به یاد دارم زمانی که در جریان حوادث 88 شعار "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران" مطرح شد، آقای هاشمی به مناسبت راهپیمایی روز قدس بیانیه ای صادر و بر وجهه انقلابی خود تاکید کرد و پس از آن که شبهه افکنی ضد انقلاب مطرح شد مبنی بر این که چرا علی رغم روال سال های گذشته آقای هاشمی خطبه های نمازجمعه در روز قدس را نمی خواند، ایشان همان شب در گفتگوی تلویزیونی با العالم  جلوی سوءاستفاده ها را گرفت.

آیت ا... هاشمی رفسنجانی هم مثل همه افراد ترکیبی ازمجموعه  نقاط قوت و ضعف و عملکردهای درست و نادرست است و مشابه دیگران آنچه در ارزیابی شخصیت و عملکرد ایشان  باید ملاک قرار گیرد، برآیند قوت ها و ضعف های شخصیتی و عملکردی است. ارائه برآیند از این کارنامه نیاز به توصیف کامل قوت ها و ضعف ها در دوره های مختلف دارد که مجال آن در این مقال نیست، اما مهم این است که کارنامه ایشان به این مدال مفتخر شد که رهبر انقلاب به عنوان آشناترین فرد به شخصیت و عملکرد ایشان، آن را  «پرونده ای  مشحون از تلاش و فعالیت های گوناگون» در «پیشگاه الهی» برای «مبارزی کهنسال» دانستند.

محمد باقرقالیباف شهردار خراسانی شهر تهران

در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران پیام تسلیتی به شرح زیر صادر کرد:

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و یار دیرین امام و رهبری را به همه آحاد ملت به ویژه محضر رهبر معظم انقلاب، خانواده گرامی، بازماندگان و علاقمندان ایشان تسلیت عرض می کنم.

خدمات ارزنده ایشان در طول دوران مبارزه و پس از انقلاب از خاطره ها محو نخواهد شد. ایشان در خط مقدم مبارزه با رژیم ستم شاهی طاغوت و یاور بنیانگذار کبیر انقلاب در روزهای دشوار پیروزی انقلاب اسلامی بودند.

در دوران دفاع مقدس نیز چنانکه بنده از نزدیک شاهد بودم در جایگاه فرماندهی نقش کلیدی داشتند و پس از آن در دوران سازندگی که بنده توفیق همراهی در قرارگاه خاتم الانبیاء را داشتم، تلاش مجدانه ای برای پیشرفت کشور به خرج دادند. آن مرحوم در سالیان متمادی بعد از انقلاب نیز مشاوری امین برای رهبری و دلسوز نظام بودند.

هیچ گاه نقش محوری ایشان در این سی و هفت سال بعد از انقلاب فراموش نخواهد شد. علو درجات آن مرحوم و صبر و اجر برای بازماندگان را از درگاه ایزد منان خواستارم.

پیام تسلیت رئیس دانشگاه فردوسی مشهدبه مناسبت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

کل نفس ذائقه الموت

رحلت نابهنگام و جانکاه بزرگمرد انقلاب ، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، یاردیرین امام و رهبری که عمر پر برکت خویش را مصروف حفظ و اعتلای آرمانهای انقلاب کبیر اسلامی و ایران عزیز نمود، مایه بهت و اندوه عموم ایرانیان شد. آن نستوه مبارز و مجاهد اسلام و انقلاب هماره در بزنگاه های بحران خیز معاصر، نقش بی بدیلی در عبور از بحران و ایجاد اطمینان در میان ملت داشت و با درک دقیق و نگاه عمیق خود ، حافظ انقلاب و میراث آن بود.

دانشگاه فردوسی مشهد این ضایعه دردناک را به عموم مردم شریف ایران و بیت محترم ایشان، به ویژه دانشگاهیان تسلیت عرض نموده و از آستان احدیت برای روح بلندش ، علو درجات مسئلت می نماید. یاد ، راه و مرامش گرامی باد.

محمد کافی

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

20 دی

 

پیام تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت ارتحال جانگداز آیت الله هاشمی رفسنجانی(قدّس الله نفسه الزکیه)

خبر ارتحال ناگهانی یار دیرین حضرت امام خمینی ( ره)ومقام معظم رهبری، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی قلب ملت شریف ایران را متأثر واندوهگین ساخت. این مجاهد نستوه که سالهای متمادی از عمرخویش را صرف مبارزات سیاسی با رژیم منحوس پهلوی نمود، پس از پیروزی انقلاب نیز با قبول مسئولیت های خطیری همچون ریاست جمهوری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، در راه استقرار وتثبیت نظام اسلامی تلاش وافر نمود و منشا خدمات فراوانی گردید.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی این ضایعه جانکاه را محضر مقام معظم رهبری ، ملت شریف ایران،حوزه های علمیه و جامعه دانشگاهیان، به ویژه اساتید، دانشجویان وکارکنان دانشگاه آزاداسلامی تسلیت عرض نموده و غفران و رحمت الهی را برای ایشان مسألت دارد.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی

انجمن اسلامی دانشگاه خیام نیز در پیامی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ضایعه فوت یار دیرین انقلاب و مبارز نستوه ، آیت اللّه هاشمی رفسنجانی یقینا زخم عمیقی ست که بر پیکر این نظام و انقلاب اسلامی ، وارد شد. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت ایشان ، از خداوند منان ،  غفران و رحمت الهی برای روح آن مرحوم را از خداوند منان مسئلت دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: