من همیشه آقای رفسنجانی را از پشت شیشه تلویزیون و در رسانه‌ها دیدم. ماه‌های آخر ریاست جمهوری ایشان،تازه، کار روزنامه‌نگاری من بالا گرفته بود.

من همیشه آقای رفسنجانی را از پشت شیشه تلویزیون و در رسانه‌ها دیدم. ماه‌های آخر ریاست جمهوری ایشان،تازه، کار روزنامه‌نگاری من بالا گرفته بود.

اواسط دهه هفتاد بود و ستون‌نویسی‌های مرتبط با موضوعات روز بار دیگر باب شده بود. سرعت سیاست‌های اقتصادی ایشان انتقاداتی را برانگیخته بود. در همین مشهد خودمان بلوایی به پا شد که بیا و ببین! در یکی از ستون‌های روزنامه‌ام درباره افراط و تفریط اجرای سیاست سدسازی در مملکت نوشته بودم؛ این که برای ساخت برخی از این‌ها کارشناسی مناسب انجام نمی‌شود.

این را هم بگویم: همان ایام تازه سومین کتاب شعر من منتشر شده بود و هی در صداو سیما و این طرف و آن‌طرف به‌عنوان شاعر اجرای شعرخوانی داشتم. کلام را طولانی نکنم. روز جمعه شد و من تصادفی خطبه‌ها را در تلویزیون می‌شنیدم. مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خطبه خواندند و بحث درباره سیاست‌های روز مملکت بود. ناگهان ایشان رشته کلام را برد سمت فواید سدسازی و تأثیرات آن بر اقتصاد و کشاورزی کشور و درنهایت هم چیزی با این مضمون گفت که عده‌ای که کارشان شعر و شاعری است منکر مزایای این سدها می‌شوند و.... من پای تلویزیون و در عالم جوانی کلی هیجان‌زده شدم که حضرت آیت‌الله مستقیما در خطبه‌ها به مطلب منتشرشده در ستونم پاسخ داده بودند.

حالا حدود دو دهه از آن روزها گذشته و روزنامه‌نگاری چون من درس‌های زیادی از این فراز و فرود گرفته است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها قضاوت‌نکردن سیاه و سفید درباره مردان سیاست است. با کمال تأسف شاهد بودم در فضای مجازی بعضی‌ها بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی دست از دعواهای حیدری و نعمتی خود برنداشته و ول‌کن ماجرا نیستند.

با کمال تأسف، بیشتر منتقدان سیاسی و سیاست‌مداران در این دیار هنوز به این درک نرسیده‌اند که نقد و انتقاد سیاسی و کینه و دشمنی دو چیز مجزاست. وقتی فضای کلی کشور و توده‌های مردم بر محور وفاق است، و رهبر انقلاب هم همین خط را پیش می‌برند و تمام جامعه در سوگ یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های دلسوز و زحمت‌کش انقلاب عزادار است، دامن‌زدن به افتراق‌ها کمال بدسلیقگی و درک‌نکردن صحیح موقعیت است. چنان‌که در آغاز مطلب آوردم، من خود سال‌هایی در نقد سیاست‌های اقتصادی آن مرحوم بسیار نوشتم، اما چطور می‌توانم آثار عمیق زحمات او را در تداوم حیات انقلاب نبینم؟

خوب است در چنین مواردی هر کسی حد خود را بداند. به گمان من مرحوم هاشمی‌رفسنجانی، حتی برای آن‌ها که مخالف ایشان بودند، یک پشتوانه بود. چهره‌هایی چون او از برکات انقلاب بوده و به تعبیر دقیق رهبر انقلاب«او نمونه کم‌نظیری از نسل اول مبارزان ضدستم‌شاهی و از رنج‌دیدگان این راه پرخطر و پرافتخار بود...». باری مراقب باشیم از فرصت‌های چنین برای یادآوری برادری‌ها و احیای همدلی‌ها بهره ببریم و اگر در وحدت‌آفرینی‌ها نقشی نداریم، مسبب اختلاف‌افکنی‌ها نشویم؛ و باز تأکید می‌کنم، مرز اختلاف نظر سیاسی را با کینه‌ورزی و دشمنی بشناسیم و قدردان یاران حقیقی انقلاب باشیم. ان‌شاءالله .

شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: