«امپراطوری جهنم» ساخته پرویز شیخ طادی را می توان از بزرگ ترین و مهم ترین پروژه های سینمایی کشور دانست که با پرداختن به رویدادهایی که به صورت مخفیانه در خاورمیانه، اروپا و آمریکا و در پس جریانات تکفیری و وهابی در جریان است، به جنگ نرم با دشمن می پردازد.

به گزارش ثامن پرس، «امپراطوری جهنم» ساخته پرویز شیخ طادی را می توان از بزرگ ترین و مهم ترین پروژه های سینمایی کشور دانست که با پرداختن به رویدادهایی که به صورت مخفیانه در خاورمیانه، اروپا و آمریکا و در پس جریانات تکفیری و وهابی در جریان است، به جنگ نرم با دشمن می پردازد.

کارگردان این اثر که فیلم جالب توجه «شکارچی_شنبه» را درکارنامه خود دارد، عنوان نموده «این فیلم به نقد عملکرد حکام آل‌سعود و فلسفه و چگونگی به وجود آمدن گروه داعش و دیگر گروه‌های تندرو و رادیکال اسلامی در اروپا و امریکا می‌پردازد و نگاهی دارد به پشت پرده‌های«پیوند عربی_عبری » و همکاری صهیونیسم بین‌الملل و خاندان آل‌سعود. اثری که به ضرس قاطع می‌توان گفت: نمونه آن را در سینمای منطقه نداریم.»

اما در این زمان و با توجه به حساسیت هایی که این فیلم ایجاد کرده و از طریق رسانه های عربی بازتاب یافته بود، مسئولان جشنواره تسلیم این جریانات شده و این فیلم را نادیده گرفته و اجازه ندادند که در بخش سودای سیمرغ جشنواره شرکت کند.

باتوجه به این موضوع و علی رغم اینکه کارگردان تمام سعی خود را نموده بود که این فیلم را به جشنواره برساند، بر اثر این نوع نگاه و عملکرد، تصمیم به انصراف از شرکت در جشواره را رسماً با نامه ای ابلاغ کرد.

5696259_904

نامه سرگشاده تهیه کننده و کارگردان امپراطور جهنم به ایوبی

فیلم سینمایی «امپراطور جهنم» ساخته پرویز شیخ طادی در میان فیلم های بخش چشم انداز قرار گرفت وهمین امر موجب انصراف تهیه کننده اثر از حضور در جشنواره فیلم فجر شد کارگردان و تهیه کننده فیلم در اعتراض به عدم توجه هیات انتخاب به یک اثر استراتژیک نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس سازمان سینمایی نوشتند. متن نامه به شرح ذیل است:

ریاست محترم سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

جناب آقای حجت اله ایوبی

سلام علیکم

چنانچه استحضار دارید فیلم سینمایی "امپراطور جهنم" از جمله  پروژه‌های  سینمای ایران در سال‌های اخیر به شمار می‌رود که پاسخی به نیازهای منطقه ای و بین‌المللی است.

این فیلم به نقد عملکرد حکام آل‌سعود و فلسفه و چگونگی به وجود آمدن گروه داعش و دیگر گروه‌های تندرو و رادیکال اسلامی در اروپا و امریکا می‌پردازد و نگاهی دارد به پشت پرده‌های«پیوند عربی- عبری» و همکاری صهیونیسم بین‌الملل و خاندان آل‌سعود. اثری که به ضرس قاطع می‌توان گفت: نمونه آن را در سینمای منطقه نداریم.

به حسب ضرورت موضوعی و اهمیت استراتژیک این اثر؛ و نیز، فقدان آثار استراتژیک پیرامون موضوعات منطقه‌ای در سبد سینمای ایران، گروه سازنده با تشویق و استقبال دبیرمحترم جشنواره و حضرتعالی بنا را براین گذاشت تا با تلاش‌های های شبانه روزی و با تمام انرژی فیلم را به جشنواره برساند تا سبد جشنواره خالی از این موضوع مهم نباشد.

متاسفانه، با کج سلیقگی و بر اثر ناتوانی درک ضرورت های فرهنگی و اجتماعی و عدم تشخیص درست اولویت های مضمونی و موضوعی آثار، فیلم "امپراطور جهنم" نادیده گرفته شد.

این رویه غلط بی سابقه هم، نیست و بارها شاهد بوده ایم که آثار ارزشمند و مهمی همچون "بادیگارد"، "شیار 143" و نمونه‌های دیگری از این طیف نادیده گرفته شده و رندانه و مهندسی شده، در مهجوریت، محاق و تحقیر قرار داده شده اند.

از این رو، بدین وسیله، مراتب اعتراض خویش را به این‌گونه رویکردهای غلط، ناشیانه و ناپخته اعلام می‌داریم و معتقدیم فیلم"امپراطور جهنم" نه به اقتضای استانداردهای سینمایی که به خاطر عدم درک درست از اتفاقات منطقه، ناتوانی در انطباق هوشمندانه ضرورت‌ها با مضامین آثار سینمایی؛ و نیز، به دلیل محافظه کاری، ترسویی و ضعف در تصمیم گیرهای شجاعانه و جسورانه، غفلت از افق کلان فرهنگی و اجتماعی، عدم آگاهی از سینمای استراتژیک مبتنی بر بنیان‌های فرهنگ دفاعی کشور مورد بی مهری قرار گرفته و قربانی شده است.

به نظر می رسد با اتمسفر شکل گرفته جای فیلم "امپراطور جهنم" و آثاری از این دست در جشنواره نبوده و نیست و بدیهی است زمان شایستگی و ارزش های فیلم را نشان خواهد داد.

پس ترجیح می‌دهیم به صورت رسمی انصراف خود را از حضور در این رویداد سینمایی اعلام  داریم و از حضرتعالی و دبیر محترم جشنواره به خاطر حمایت های لازم برای تولید اثر علیرغم همه سنگ اندازی ها تقدیر و تشکر می نماییم و معتقدیم بهترین قضاوت در مورد فیلم "امپراطور جهنم" و ویژگی های شاخص آن درنمایش اثر در مقابل مخاطبین مشخص خواهد شد و مورد نقد و کنکاش قرار خواهد گرفت که زیاد به طول نخواهد انجامید که اگر آن زمان شما بودید و در مسند سازمان سینمایی حضور داشتید در مورد فیلم قضاوت خواهید کرد. ساخت این فیلم یک وظیفه ملی و بین المللی بود که به ما رسید و هیچ منتی بر کسی نیست چون انتخاب این چنین مضامینی همیشه با مشکلات، سنگلاخ ها و زخم ها همراه بوده و خواهد بود و هرچقدر راه مشکل تر ارج و قرب آن بیشتر خواهد شد.

در پایان از همه همکاران که خالصانه و صادقانه در این مسیر ما را یاری نمودند تشکر و قدردانی می کنم و برایشان آرزوی موفقیت  دارم.

محمد خزاعی تهیه کننده

پرویز شیخ طادی کارگردان

پاسخ عجیب حجت الله ایوبی به نامه عوامل امپراطور جهنم

ایوبی در متنی که در کانال تلگرامی او منتشر شده، آورده است: «نامه‌ای را دریافت کردم که از من می‌خواهد که باور کنم که هفت شخصیت فرهیخته و نام آشنا یعنی دکتر حسین کرمی، دکتر طه مرقاتی، دکتر عماد افروغ، آقای جمال امید، آقای سیدضیا هاشمی، خانم نرگس آبیار، دکترمحمدعلی حسین نژاد ( باپوزش فراوان و عرض ادب و احترام به این عزیزان): «کج سلیقه»،« ناتوان از درک ضروت های فرهنگی و اجتماعی»، «ناپخته»، «ترسو»، «ضعیف»، «غافل» و «محافظه کارند».

امپراطور جهنم هم باور نمی‌کند…»

2027566_779

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: