ساعت 16 و 45 دقیقه عصر روز گذشته (دوشنبه) صدای مستمر شلیک در حوالی مناطق ولیعصر (عج) و پارک دانشجو شنیده شد. به گونه ای که مردم ساکن حوالی این منطقه برای اطلاع از موضوع و دلیل صدای شلیک ها، روی بام ها رفتند.

به گزارش ثامن پرس، ساعت 16 و 45 دقیقه عصر روز گذشته (دوشنبه) صدای مستمر شلیک در حوالی مناطق ولیعصر (عج) و پارک دانشجو شنیده شد. به گونه ای که مردم ساکن حوالی این منطقه برای اطلاع از موضوع و دلیل صدای شلیک ها، روی بام ها رفتند. بلافاصله این خبر از سوی رسانه ها مخابره شد اما پیگیری خبرنگاران برای اطلاع از هدف اصلی شلیک ها نتیجه ای به همراه نداشت اما فضاهای مجازی در همان دقایق اولیه گمانه زنی حضور یک پهپاد در آسمان را گزارش دادند.

آقای محمد حسین مقیمی، قائم مقام وزارت کشور در همان دقایق اولیه درباره شلیک ضد هوایی گفت: من هم فقط صدای شلیک تیر را شنیدم و اطلاعی از جریان ندارم و خبری هم به دستم نرسیده است؛ در حال پیگیری منشأ و دلیل صدا هستیم.

بعد از آن، آقای عیسی فرهادی فرماندار تهران واکنش نشان داد و با اشاره به شلیک تیر توسط پدافند در مرکز تهران به تسنیم گفت: شلیک ها به سمت یک پهپاد در آسمان در منطقه پرواز ممنوع تهرانصورت گرفته و جای نگرانی نیست. مشخص نیست که این پهپاد متعلق به کجا بوده است.

«هلی شات» مظنون اصلی

آقای علی اصغر ناصر بخت، معاون سیاسی انتظامی فرماندار تهران اما با اعلام خبری مبنی بر اینکه هلی شات (ریز پرنده) که در مناطق مرکزی تهران در حال پرواز بود توسط پدافند هوایی مورد هدف قرار گرفت.، به ایسنا گفت: پس از رؤیت این ریز پرنده، پدافند هوایی بیت ودانشگاه به سمت این شئ شلیک کردند. هنوز معلوم نیست این ریز پرنده متعلق به کدام نهاد وسازمان بود که با پیدا کردن لاشه آن تحقیقات آغاز می شود. اکنون تحقیقات در حال انجام شدن است البته تنها یک هلی شات بود که آن هم ساقط شد.

فرار ریز پرنده از منطقه پرواز ممنوع

سرانجام خبر موثق و کامل درباره علت شلیک های پیاپی در پایتخت از سوی یک مقام پدافند هوایی اعلام شد. امیر سرتیپ دوم علیرضا الهامی معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در گفت و گوی تلفنی با یکی از بخش های خبری شبکه خبر در خصوص شنیده شدن صدای ضد هوایی در تهران، اظهار کرد: یک فروند هلی شات از نوع پرنده هاب بدون سرنشین وارد منطقه پرواز ممنوع شده بود و پدافند هوایی کار خودش را انجام داد. صدایی که شنیده شد صدای هوشیاری و امنیت کامل است و آنچه مردم شنیدند اطمینان خاطر به آن هاست که فرزندان آن ها در پدافند هوایی آماده اند.

وی افزود: بعد از رگبار ضد هوایی، این پرنده بلافاصله از محدوده خارج شد و چون لازم است که ایمنی مناطق مرکزی و مسکونی مرکز شهر حفظ شود، همکاران از ادامه تیراندازی دست کشیدند و اکنون جای هیج مورد نگران کننده ای نیست.

بر اساس اخبار، این پرنده بدون سرنشین با اقدام سریع پدافند و توپ های 23 میلی متری ضد هوایی این منطقه را ترک کرده است.

عملیاتی برای یافتن «هلی شات»

آقای محسن همدانی معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران کامل ترین خبر را کوآد کوپتر اعلام کرد و به ایلنا گفت: به احتمال زیاد ریز پرنده مورد نظر به بخش خصوصی متعلق است زیرا دستگاه های دولتی با محدودیت های پروازی محدوده مرکزی شهر تهران و لزوم داشتن مجوزهای لازم آشنایی کامل دارند.

290139_630

پرنده مشکوک سوم دی

ساعت 10 روز سوم دی امسال نیز یک فروند پهپاد که در اطراف خیابان کارگر در حال پرواز و فیلم برداری هوایی از مناطق ممنوعه تهران بود توسط پدافند هوایی مورد هدف قرار گرفت. در ابتدا اعلام شد که این پرنده متعلق به صدا و سیما بوده ولی صدا و سیما انتساب پهپاد مورد اشاره به خود را تکذیب کرد. اما در همین رابطه روابط عمومی قرارگاه پدافند خاتم الانبیاء (ص) ارتش پس از بررسی های به عمل آمده اعلام کرد که این پرنده یک فروند «کواد کوپتر» بود که معمولاً برای مصارف فیلم برداری و عکاسی مورد استفاده قرار گرفته و در پرواز فوق نیز در جهت ساخت یک مستند مورد استفاده قرار گرفته بود.

سلفی با ضد هوایی!

حادثه روز گذشته در تهران اما واقعیتی را بر همگان روشن کرد؛ بعد از حادثه سوم دی ماه این دومین باری بود که صدای ضد هوایی بعد از 30 سال در تهران شنیده می شد؛ صدایی که برای مردم ایران و به خصوص نسل جوان آشنا نیست. بنابراین مردم با شنیدن صدای شلیک های پی در پی نه فقط به زیر زمین ها پناه نبردند بلکه با اطمینان کامل به آسمان دود گرفته شهرشان خیره بودند تا دلیل این اتفاق را بفهمند؛ حتی بسیاری از عکس ها و تصاویر مربوط به شلیک ضد هوایی به وسیله مردم تهیه شده است. این واکنش متفاوت مردم را چگونه می توان تعبیر کرد؟ این روزها که دورتا دور ایران کشورهای همسایه درگیر تروریسم و جنگ هستند و صدای بمب و موشک بخشی از زندگی مردم شده است اما صدای شلیک در ایران به خاطر پرواز یک هلی شات در آسمان بلند می شود و مردم ایران مطمئن از امنیت و اقتدار کشورشان، با خیال راحت از شلیک ضد هوایی فیلم برداری می کنند و با شلیک های پدافند هوایی سلفی می گیرند و می گویند: بزن بزن!   

صبح نو

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: