اودرنخستین سخنرانی خود بعد از ادای سوگند بسیارعصبانی به نظرمی رسید وبه باور برخی نطق تحلیفش "تقابل جویانه" بود. اودر مقابل ساختمان کنگره این کشور به سیاست ها و عملکرد مقام های پیشین آمریکا تاخت

به گزارش ثامن پرس، درشرایطی که در بخش هایی از نیویورک و واشنگتن مخالفان ترامپ دست به تظاهرات زده بودند ، با حضور نزدیک به 900هزارنفر در اطراف کاخ سفید و کنگره آمریکا مراسم سوگند ریاست جمهوری ترامپ برگزار شد.در مراسم تحلیف، روسای جمهور سابق آمریکا از جمله جورج بوش پسر به همراه همسرش لورا، بیل کلینتون به همراه همسرش هیلاری ، جیمی کارتر به همراه همسرش رزلین شرکت کردند.

جورج بوش پدر که ۹۲ ساله است و در حال حاضر به علت مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری است و همسرش در این مراسم شرکت نداشت.تعدادی از اعضای کنگره نیز در مراسم تحلیف شرکت ‌داشتند؛ با این حال 69 نفر از اعضای مجلس نمایندگان شرکت در این مراسم را تحریم کردند. چندین نفر نیز در این مراسم ، پرچم روسیه را بلند کرده بودند و می‌گرداندند. ترامپ در شرایطی به قدرت می‌رسد که جمهوری‌خواهان دست کم تا دو سال آینده، کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را هم در دست خواهند داشت.

اودرنخستین سخنرانی خود بعد از ادای سوگند بسیارعصبانی به نظرمی رسید وبه باور برخی نطق تحلیفش "تقابل جویانه" بود. اودر مقابل ساختمان کنگره این کشور به سیاست ها و عملکرد مقام های پیشین آمریکا تاخت و قول داد که آمریکایی جدید برای مردم کشورش بسازد.دونالد ترامپ گفت : ما مسیر تاریخ آمریکا و جهان را برای سال های سال رقم خواهیم زد.ترامپ با اشاره به اینکه نظام آمریکا مستقر در واشنگتن از خودش حفاظت کرد ولی از مردم حفاظت نکرد، افزود :  درحالی که در پایتخت جشن می گرفتند، برای خانواده هایی که برای حداقل های زندگی سخت تلاش می کردند جایی برای جشن گرفتن وجود نداشت.

وی گفت که خرابی های آمریکا همین الان به پایان خود می رسد. ترامپ همچنین آیین تحلیف خود را تاریخی خواند و گفت: امروز نه موعد انتقال قدرت از دولتی به دولت دیگر یا از حزبی به حزب دیگر، که موعد انتقال قدرت از واشنگتن دی.سی به مردم است.وی در سخنرانی خود در این آیین با انتقاد از دولت های پیشین آمریکا، تأکید کرد که در تصمیم گیری ها، کشور را در اولویت قرار خواهد داد.

وی با وعده تأمین امنیت مرزهای آمریکا، اشتغالزایی، رونق اقتصادی و کاهش جرایم، گفت که دیگر زمان سرمایه گذاری در دیگر کشورها به پایان رسیده و دولت جدید، در وهله نخست به تقویت زیرساخت های این کشور خواهد پرداخت. ترامپ درپایان گفت که« ما یک شعار ساده خواهیم داشت: آمریکایی بخر و نیروی آمریکایی استخدام کن». ترامپ پس از مراسم تحلیف راهی کاخ سفید شد تا در یک ضیافت ناهار شرکت کند.

اوباما و همسرش نیز با یک بالگرد محل برگزاری مراسم را ترک کردند. این در حالی است که واشنگتن شاهد تجمعاتی اعتراض آمیز در نقاط مختلف شهر بود. معترضین ترامپ را به اسلام هراسی، نادیده گرفتن حقوق زنان، تعصب و مواردی از این قبیل متهم می کردند،در میان شعارهای مردم می توان عبارت هایی مانند «فاشیست»، «شرمت باد» و «نازی به خانه ات باز گرد» شنیده می شد.

همه‌چیز اما به روز ٢٠ ژانویه ختم نخواهد شد. از فردای این روز نیز برنامه‌های غیررسمی در جریان خواهد بود. گفته می‌شود که سه گروه متفاوت حامی ترامپ برنامه‌هایی برای راهپیمایی به نفع وی دارند. روزهای شنبه و یکشنبه اما باید انتظار راهپیمایی‌های مخالفان دونالد ترامپ را داشت. گفته می‌شود که بزرگ‌ترین این راهپیمایی‌ها در واشنگتن خواهد بود و زنان آن را هدایت خواهند کرد.

برخی منابع که از موافقت‌های اولیه اداری برای برگزاری این تجمع‌ها خبر داده‌اند پیش بینی می‌کنند که تظاهرات زنان جمعیتی بیش از ٢٠٠ هزار نفر را به خود اختصاص بدهد که دلیل این جمعیت نیز موضع‌گیری‌ها و سخنان توهین آمیز ترامپ نسبت به زنان در جریان رقابت‌های انتخاباتی آمریکاست. در سایر راهپیمایی‌های مدافعان ترامپ و اعتراض‌های مخالفان احتمالا جمعیتی حدود ١٠٠ نفر تا ٥٠ هزار نفر شرکت خواهند کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: