وز پایانی دی ماه 95 در تاریخ حوادث ایران ماندگار شد. روزی که خبر حریق در یک ساختمان بزرگ تجاری تهران به تمام دنیا مخابره شد. حدود 200 آتش نشان به منطقه اعزام شدند اما ظاهراً بنا نبود عمق فاجعه به آتش و سوختن اکتفا شود.

به گزارش ثامن پرس، روز پایانی دی ماه 95 در تاریخ حوادث ایران ماندگار شد. روزی که خبر حریق در یک ساختمان بزرگ تجاری تهران به تمام دنیا مخابره شد. حدود 200 آتش نشان به منطقه اعزام شدند اما ظاهراً بنا نبود عمق فاجعه به آتش و سوختن اکتفا شود. ساختمان 54 ساله با گروهی از آتش نشانان فداکار که در حال امداد رسانی به افراد و محل های حادثه دیده بودند، فرو ریخت و ایران اسلامی در عزای بزرگ تری فرو رفت. غم از دست دادن قهرمانان عرصه ایثار و فداکاری. شاید پنجشنبه و جمعه را بتوان دو روز بسیار سخت برای تهران و ایران دانست.

اما در این بین که همه مردم در غم ریزش ساختمان 17 طبقه پلاسکو بودند؛ عده ای در فضای مجازی مشغول سم پاشی های رسانه ای بودند. الحق که تعبیر لاشخورهای سیاسی، شایسته این رسانه هاست. در همان ساعات اولیه با ایجاد هشتگ قالیباف_استعفا به دنبال ابراز سناریوی نمایشی عده ای برای تخریب رقبای روحانی در انتخابات 96 بودند.

اما قالیباف سفر خود را به قم و دیدار با مراجع عظام تقلید را نیمه کاره رها کرد و به تهران و ساختمان پلاسکو آمد و شخصاً مدیریت بحران به وجود آمده را در دست گرفت. به اذعان شاهدان و آتش نشانان حاضر در محل حادثه، حضور فیزیکی جناب شهردار و توصیه های وی بسیار راهگشا بوده است. در این میان اما اعلام نام قالیباف به عنوان یک شخصیت مسئول که در صحنه حاضر شده و شخصاً به امداد رسانی ها نظارت می کند؛ برای عده ای گران آمد و سعی کردند وی را تخریب نمایند.

در ادامه خط خبری این کانال های ضدانقلاب؛ اپوزوسیون خارج نشین به همراه رسانه های غربی وارد میدان شده تا هیزم تهیه این آتش باشند.

حقیقت نژاد، تحلیلگر بی بی سی در توئیت خود نوشت:‌ ساختمان پلاسکو که فرو نریخت، سیستم مدیریت شهری فرو ریخت، قالیباف که رفتنی نیست، شورای شهر اگر صادق ست، برکنارش کند.

در این میان اما تعدادی از مسوولان و فعالان رسانه‌ای نسبت به واکنش‌های سیاسی و سوءاستفاده از چنین شرایطی انتقاد کردند. آقای احمد توکلی نماینده ادوار مجلس، بلافاصله در توئیتر خود نسبت به سوءاستفاده سیاسی از حادثه پلاسکو خبر داد و نوشت: «درحالی‌که همه از حادثه پلاسکو متاثرند و در عین حال به قهرمانی آتش نشانان می‌بالند، برخی مرده خور سیاسی پی بهره برداری پای صندوق رأی هستند.» در حالی که قالیباف به همراه فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ فرماندهی عملیات اطفای حریق را در میدان عهده دار بود، همچنان هجمه‌ها اما علیه شهردار تهران ادامه داشت.

57420718

ادامه هجمه‌ها علیه شهرداری و مقصر جلوه دادن قالیباف یا «شوآف» خواندن امدادرسانی وی، سبب شد تا مردم در توئیتریا تلگرام، حادثه پلاسکو را با حادثه قطار مقایسه کرده و با لاشخور سیاسی اعتراض خود را نشان دهند.

بعد از پیام هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و تقدم رسیدگی به شرایط بحرانی بر پیدا کردن مقصر، بسیاری از توطئه های این لاشخورها خنثی شد. اما در این بحبوحه، پیام عجیب ریاست محترم جمهور بسیار تأمل برانگیز بود.« حادثه ناگوار آتش سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران، اگر چه اندوهبار و تأمل انگیز است اما حماسه‌ای که آتش نشانان فداکار در این صحنه خدمت، آفریدند و جان خود را برای نجات هموطنان خویش فدا کردند، ملت ایران را به سوگ و ستایش روح فداکاری و از خودگذشتگی این فرزندان رشید ملت واداشت.» همچنین در دستور رئیس جمهور به وزیر کشور ابتدا خواسته شده است تا «در اسرع وقت، علل حادثه پلاسکو بررسی و گزارش شود» و «رسیدگی به مجروحان و جبران خسارات آسیب دیدگان» خواسته دوم او از رحمانی فضلی است.

آقای غلامرضا انصاری عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران در توئیتر خود نوشت: «کناره گیرى واستعفا قالیباف حداقل کاری است که بایدانجام دهد. شورا با تمام توان دراستیفاء حقوق شهروندان به وظیفه خودعمل خواهدنمود.» این گفته عضو شورای شهر با واکنش تند آقای سیدامیر سیاح، مدیر گروه مطالعات محیط کسب و کار مرکز پژوهش‌های مجلس روبرو شد.سیاح نوشت: «شما که حس و عرضه کمک نداری، لطفاً پارازیت نفرست. بگذار در این لحظات نفس گیر، امدادگرها کارشان را انجام بدن لاشخور سیاسی» یاشار سلطانی، روزنامه نگار اصلاح طلب هم در توئیتی از احتمال بهره برداری سیاسی از حادثه پلاسکو ابراز نگرانی کرد و نوشت: «امیدوارم حوادثی از جنس ساختمان پلاسکو، موجب بهره برداری سیاسی جریان‌های مختلف نشود تا خون شهیدان آتش نشان و هموطنان عزیزمان پایمال نشود.» اما تنها دو ساعت بعد، او بر خلاف نگرانی‌هایش از سیاسی کردن حادثه، توئیت کرد: « با شهید نامیدن بزرگمردان آتش نشان، صورت مساله را پاک نکرده و به آن اکتفا نکنیم. خواست شهروندان رسیدگی عادلانه با مقصران حادثه است.»

شاید خاتمه این غائله را بتوان در اظهارات رئیس کارگروه ایمنی و آتش نشانی شورای شهر تهران جستجو کرد. آقای پرویز یاراحمدی، درباره علت حادثه ساختمان پلاسکو گفت: این ساختمان در دوره‌های مختلف مدیریتی از آتش‌نشانی اخطار گرفته‌است. از آنجا که این ساختمان کارگاهی بوده، امکان پلمبش در اختیار وزارت کار بوده است که به رغم اینکه این موضوع از طریق آتش‌نشانی به بازرسی این وزارتخانه گزارش شده، اقدامی صورت نگرفت؛ در این مورد خونِ دوستان و همکاران من بر گردن مدیران بازاری این ساختمان و مسوولان وزارت کار است. واحدهای پلاسکو کارگاه تولیدی پوشاک بودند و طبق ماده ۱۰۵ قانون کار، پلمب کارگاه‌های تولیدی فقط با اقدام وزارت کار و حکم قضایی ممکن است.

بعد از اعلام این خبر که مسوولیت پلمب پلاسکو در اختیار وزارت کار بود، تلاش‌ها برای قالیباف استعفا در بهره برداری سیاسی از این حادثه، کمرنگ و ناگهان متوقف شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: