برنامه نود یکی از پرحاشیه ترین برنامه های چند سال اخیر ایران بوده است. برنامه ای که همواره با موضع گیری های سیاسی و فرهنگی غیر تخصصی، یک مجموعه تخصصی را به حاشیه برده است.

به گزارش ثامن پرس، برنامه نود یکی از پرحاشیه ترین برنامه های چند سال اخیر ایران بوده است. برنامه ای که همواره با موضع گیری های سیاسی و فرهنگی غیر تخصصی، یک مجموعه تخصصی را به حاشیه برده است.

صبح نو نوشت: دوشنبه گذشته همان طور که انتظار می رفت عادل فردوسی پور در برنامه نود، درباره حادثه ساختمان پلاسکو صحبت کرد. فردوسی در این برنامه همسو با موج سازی اصلاح طلبان در فضای مجازی و شورای شهر، کنایه ای سیاسی هم نثار مسئولان کرد و گفت: در هر جای دنیا این اتفاق پلاسکو رخ داده بود خیلی ها استعفا می دادند یا اخراج می شدند! مسابقه پیامکی این هفته نودبه ماجرای آتش نشانان فداکار و ساختمان پلاسکو ارتباط داشت که مخاطبان برنامه نود می توانند به احترام فداکاری آتش نشانان و همدردی با آسیب دیدگان ساختمان پلاسکو عدد 125 را به سامانه پیامکی این برنامه ارسال کنند و فردوسی پور اعلام کرد که درآمد حاصل از این پیامک ها هزینه آموزش مدارس در حوزه ایمنی خواهد شد.

اما خیلی از کاربران فضای مجازی نیز از این رفتار یک طرفه فردوسی پور انتقاد کردند و حتی برخی نوشتند فردوسی پور چرا برای پلاسکو طلب استعفا می کند و لی وقتی قطار تبریز مشهد دچار حادثه شد و به دلیل بی کفایتی مسئولان آمار قربانیانش افزایش یافت. هیچ گاه فردوسی پور چنین درخواستی مطرح نکرد؟ اگر برنامه نود قرار است برای مردم باشد چرا فقط تریبون یک جناح خاص است و اگر قرار است برنامه ورزشی باشد چرا باید شاهد اظهارات غیر ورزشی باشیم؟

این اولین بار نیست که فردوسی پور روی موج یکی از جریانات سیاسی کشور سوار شده و بخشی از برنامه ورزشی نود را به بازگویی مواضع سیاسی دیگران اختصاص می دهد؛ 17 سال است که بسیاری از مردم علاقه مند به فوتبال مهمان برنامه نود عادل فردوسی پورند. در این 17 سال روز به روز بینندگان این برنامه بیشتر شد و به همین اندازه قدرت فردوسی پور نیز افزایش یافت تا جایی که دیگر هیچ مدیری در جام جم حاضر نیست جلوی فردوسی پور را بگیرد؟ در سال های اخیر رسماً فردوسی پور برنامه نود را به برنامه شخصی عادل فردوسی پور تغییر داده و هر آنچه از علایق هنری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود را که خواسته در برنامه نود مطرح کرده و بخشی از برنامه به علایق شخصی او می گذرد.

مثلاً در آخرین برنامه تابستان سال 95، عادل پا را فراتر گذاشته و در لفافه به لغو کنسرت ها در مشهد و اظهار نظر علما و مسئولان شهر امام رضا علیه السلام انتقاد کرد. کنایه ای به موضوع عدم امکان برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد و ممانعت آیت الله علم الهدی داشت. البته این یکی از ده ها موردی بوده که در سال های اخیر از این مجری حرفه ای سراغ داریم. اما به نظر می رسد ورود به مسائل غیر تخصصی در برنامه تخصصی نود یکی از بدیهی ترین دلایل رفتار غیر حرفه ای فردوسی پور است. اما تا زمانی که عادل فردوسی پور مهمان ویژه سفره صبحانه مدیران اسبق و فعلی صدا و سیما باشد و بابت اظهارات غیر تخصصی فردوسی پور تذکری به او ندهند. باید تا سال ها بعد شاهد رفتار غیر حرفه ای او روی آنتن زنده باشیم و مطمئن باشیم کسی معترض خود سری های نود نمی شود.

محرومیت یک ماهه کارشناس صدا و سیما از میادین هواشناسی

weatherman

این حاشیه امن در حالی برای فردوسی پور وجود دارد که بقیه مجریان سازمان با کوچک ترین خطا باید خانه نشین شوند. آقای امیر سرکرده کارشناس هواشناسی بخش خبری ظهر 12 آذر ماه و همزمان با پخش گزارش هایی درباره تصویب قانون تحریم ها علیه ایران در آمریکا، زمانی که برای گزارش وضعیت هوا روز آنتن زنده قرار گرفت در ابتدای گزارش گفت: « چند گزارش قبل درباره نقض برجام بود و این نکته به ذهن من آمد که ما هواشناسان و بسیاری از مردم ضرب المثلی داریم که می گوییم به دو چیز نمی توان اعتماد کرد که یکی هواست و دیگری با توجه به گزارش های امروز شما، شاید آمریکا باشد که اصلاً نمی توان به آن اطمینان کرد. حال بگذریم.» بعد از این ماجرا رسانه ها از ممنوع التصویری سرکرده خبر دادند و سرکرده خیلی زود واکنش نشان داد و این خبرها را تکذیب کرد اما این آخرین خبری بود که از سرکرده منتشر شد و او تا یک ماه در هیچ یک از بخش های خبری حضور نداشت! واقعیت این است که سرکرده به خاطر اظهار نظر درباره دشمن مشترک منافع ملی یک ماه از حضور جلوی دوربین محروم شد و بعد از یک ماه توانست دوباره جلوی دوربین بیاید ولی شما می توانید هر دوشنبه اظهارات سینمایی، اجتماعی و سیاسی عادل فردوسی پور را در برنامه ورزشی نود ملاحظه کنید!

821358385-9741331921

برنامه ثریا نیز یکی از برنامه های صدا و سیما بود که قرار بود با محوریت پوشش «پیشرفت های علمی کشور» روی آنتن شبکه یک برود؛ اما بعد از چند سال به تدریج انواع و اقسام موضوعات سیاسی داخلی و خارجی با رویکرد های ملی و جناحی در آن پخش شد. واکنش صدا و سیما به این برنامه چه بود؟ بارها پخش ثریا در این چند سال اخیر متوقف شد و در نهایت مدیران صدا و سیما با شرط تمرکز ثریا بر هدف اولیه که همان پوشش پیشرفت های علمی کشور بود، موافقت کردند؛ اما گویی کسی یادش نمی آید 17 سال پیش برنامه نود با عنوان یک برنامه ورزشی روز آنت رفت و صرفاً قرار بود به حوزه تخصصی فوتبال ایران بپردازد. فارغ از قضاوت درباره درست یا غلط بودن رفتار «سرکرده» و «ثریا» به نظر می رسد مدیران صدا و سیما هر قدر به نیروهای دیگر خود سخت گیری می کنند، جرأت برخورد با مجری سرکش دوشنبه شب ها را ندارند. حالا اگر شما هم جای فردوسی پور بودید از فرصت استفاده نمی کردید تا هر چه دل تنگتان می خواهد روی آنتن زنده صدا و سیما بگویید؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: