نوروز ١٣٧٨ بود که برای اولین‌بار رهبر انقلاب، ضمن پیام تبریک مرسوم خویش به مردم، سال پیش رو را سال «امام خمینی (ره)» نام‌گذاری کرد. آن سال مصادف با یکصدمین سالگرد تولد معمار کبیر انقلاب بود. پس از آن، این انتخاب اساسی برای سال‌‌ها به سنتی مغتنم بدل شد.

نوروز ١٣٧٨ بود که برای اولین‌بار رهبر انقلاب، ضمن پیام تبریک مرسوم خویش به مردم، سال پیش رو را سال «امام خمینی (ره)» نام‌گذاری کرد. آن سال مصادف با یکصدمین سالگرد تولد معمار کبیر انقلاب بود. پس از آن، این انتخاب اساسی برای سال‌‌ها به سنتی مغتنم بدل شد.

در ١٩ سالی که این سنت پا گرفته در حدود ١٠ سال نام‌گذاری سال‌‌ها مستقیم و مشخص به مسئلۀ اقتصاد و اشتغال مربوط بوده است. این ماجرا، به‌ویژه در پنج شش سال اخیر که اوضاع اقتصادی کشور به‌طور آشکاری با مشکلاتی مواجه است، کاملا واضح است. توجه به رفع مشکلات اقتصادی مردم و تکرار این نکته و تأکید بر آن در پیام‌‌های نوروزی رهبری نشان از آن دارد که اقدامات دولت‌‌ها در این مدت کافی نبوده است.

در پیام امسال رهبر انقلاب بر دو محور بسیار مهم اقتصاد مقاومتی، یعنی «تولید داخلی» و «اشتغال»، تأکید اساسی داشتند. ایشان در بخش دیگری از پیام خود صادقانه و پدرانه با توده‌‌های مردم همدردی کردند و گفتند: «چون از وضع مردم مطلع هستم، لذا تلخی را با همۀ وجود حس می‌کنم.». حقیقت هم همین است. حقیقت این است که انقلاب اسلامی‌‌‌‌‌‌، پس از قریب چهار دهه، بر منطقه و جهان تأثیرات مهمی‌‌‌‌‌‌ گذاشته و دشمنان کشور، که در رویارویی مستقیم در هشت سال دفاع مقدس و پس از آن با توطئۀ ایجاد داعش نتوانستند آسیبی به آن برسانند، از راهی دیگر وارد شده‌اند و جبهۀ نبرد را از نبرد نظامی ‌‌‌‌‌‌به نبرد اقتصادی تغییر داده‌اند. روشن است که همراه با تغییر تاکتیک دشمن ما نیز باید آماده باشیم. آن‌ها هر آن بنا به ضرورت و برای به زانو درآوردن نظام و انقلاب اسلامی‌‌‌‌‌‌ ممکن است میدان جنگ را عوض کند؛ گاهی در عرصۀ نبرد مستقیم، گاهی در میدان فرهنگ، زمانی در عرصۀ اقتصاد، و دوره‌ای هم مثل دورۀ حاضر در تمام این جبهه‌‌ها ممکن است علیه ما بشورند. اما در این میان یکی از جبهه‌‌ها آشکارا در قد و قامت بخش‌‌های دیگر پیش ظاهر نشده است. اقتصاد مقاومتی در اینجا نتوانسته است طوری عمل کند که دشمن در این جبهه نیز زمین‌گیر شود. این مسئله سبب شده که دشمن این بخش را به‌عنوان نقطۀ ضعف ما شناسایی کند و هر روز بر فشار خود از این ناحیه بیفزاید.

شیطنت‌‌های اقتصادی دشمنان در کنار مدیریت و سیاست‌گذاری ضعیف بخش اقتصاد باعث بروز مشکلات عدیده‌ای شده است. مهم‌ترین آن‌‌ها فشار بر مردم و در تنگنا قرار گرفتن آنان، به‌ویژه اقشار مستضعف، است، یعنی همان دردی که رهبر انقلاب به درستی بر آن صحه گذاشته‌اند و خواهان اصلاحات فوری و گسترده در آن هستند.

اگر شما بخواهید مشکلی را به‌درستی و از ریشه حل کنید، ابتدا باید وجود آن را قبول داشته باشید. متأسفانه، ‌به‌دلیل بازی‌‌های سیاسی و منافع کوتاه‌مدت، برخی سیاسیون و دولت‌مردان ما اصل قصه را انکار می‌کنند، چنان‌که ریاست محترم جمهور در پیام نوروزی خویش تأکید کرده‌اند: «دستاوردهای دولت در عرصۀ مهار تورم، رشد اقتصادی و اشتغال در ٢۵ سال گذشته بی‌نظیر بوده است.»! روشن است که عموم مردم هنگام شنیدن این سخنان با خود می‌گویند: «آیا ایشان به‌راستی در ایران زندگی می‌‌‌‌‌‌کنند؟!».

از حق نگذریم؛ در بحث مهار تورم دولت موفقیت‌‌هایی درخشان کسب کرده است، اما همان نیز کافی نیست. با کمال تأسف این سیاست به قیمت ویرانی تولید داخلی، تشدید بی‌سابقۀ قاچاق کالا، نابودی اشتغال و ... حاصل شده است. اگر دغدغه‌‌های رهبری و ملت برای دولت‌مردان ما مهم است، در این برهه بر همگان روشن شد که این دغدغه‌‌ها چه هستند. پس به‌جای آمارهای ساختگی و نقل جملات زیبا، اما بی‌نتیجه بهتر است پاشنه‌‌ها را ورکشید و مشکل را به‌رسمیت شناخت و برای حل اساسی آن‌‌ چاره‌اندیشی کرد.

شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: