بخاطر متن برجام و توافق، دست ایران برای نشان دادن عکس العمل در برابر نقض برجام باز نیست و متن برجام بگونه ای نوشته شده که عملا امکان اقدام متقابل از ایران گرفته شده است.

به گزارش ثامن پرس، هر روز آمریکایی و سران کشورهای غربی ابعاد بیشتری از نقض برجام را افشا می نمایند؛ در حالی که از سوی سران دولت یازدهم پاسخی شنیده نمی شود. در این باره به گفتگوی فؤاد ایزدی با صبح نو نی پردازیم:

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا درباره اقدام متقابل ایران در مقابل نقض عهدهای آمریکا گفت: بخاطر متن برجام و توافق، دست ایران برای نشان دادن عکس العمل در برابر نقض برجام باز نیست و متن برجام بگونه ای نوشته شده که عملا امکان اقدام متقابل از  ایران گرفته شده است.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: مذاکره کنندگان برجام و آن هایی که وضعیت فعلی را بوجود آوردند نمی توانند کارهایی که تاثیرگذار باشد، انجام دهند. متاسفانه دولت و تیم مذاکره کننده بدلیل آنکه نمی توانند اقدامات مناسبی در برابر نقض برجام انجام دهند، در موارد متعدد دست به توجیه می زنند که عذر بدتر از گناه است؛ البته گاهی اوقات هم اعتراض کرده اند که خیلی جدی نبوده است.

ایزدی در ادامه با اشاره به اقدام اخیر ایران در تحریم شرکت های آمریکایی، گفت: اقدام آخر این بود که شرکت های آمریکایی را تحریم کردند که ما با این شرکت ها مراوده ای نداشتیم که این شرکت ها نگران برخورد دولت ایران باشند.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایلی که دولت نمی تواند عکس العمل مناسب نشان دهد به متن برجام بر می گردد، افزود: در عمل دست ایران بخاطر مشکلاتی که برجام به عنوان یک توافق دارد، خیلی باز نیست؛ اما حداقل دولت می تواند اعلام نقض برجام کند که نه تنها چنین کاری نمی کند بلکه بدعهدی های طرف مقابل و موانع اجرای برجام را توجیه می کنند.

کارشناس مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: در دولت افرادی مثل آقای ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور بودند که فکر می کردند امکان تعامل با آمریکا هست و با اینکه می دانستند

کشور بخاطر برجام متزلزل می شود اما این هزینه را به کشور وارد کردند و با آمریکایی ها وارد تعامل شدند. اما گذشت زمان نشان داد که این تحلیل غلط بود و در نهایت نتیجه اش منجر به وضعیت فعلی شد.

وی گفت: امروز شاهدیم که برجام به کشور ضربه زده و به نقطه ای رسیدیم که اگر حتی در برابر نقض عهدها اقدامی هم انجام دهیم در عمل بی تاثیر است. ایزدی تصریح کرد: امروز طرف مقابل ایران را ضعیف می داند و نه تنها برجام را نقض می کند بلکه در حوزه های دیگر هم احساس می کند می تواند به ایران فشار بیاورد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: