معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد از پس گرفتن یک هزار و 500 هکتار از اراضی تصرف‌شده توسط دادستانی مشهد در نوروز 95 خبر داد.

 محمد بخشی محبی یکشنبه‌ شب در همایش کوهنوردان حامی محیط‌زیست در سالن اجتماعات اداره کل محیط‌ زیست خراسان رضوی با اشاره به اینکه در چهار سال اخیر بیشتر جنوب مشهد توسط عده‌ای خواسته یا ناخواسته مورد تصرف قرار گرفت اظهار داشت: از سال 92 در ماده 66 قانون، سمن‌ها به‌عنوان سازمان‌های مردم‌نهاد که در بخش‌های مختلف همچون منابع طبیعی، محیط‌زیست و سایر امور جامعه فعالیت جدی‌تری پیدا کردند، در موضوعات مختلف ورود پیداکرده و اگر با مشکلی در آن بخش روبه‌رو شدند، به دستگاه قضایی شکایت کنند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی شکایت‌های مختلف از سوی این سمن‌ها را که در چارچوب قانونی باشد پیگیری می‌کند اضافه کرد: شکایت‌هایی که در چارچوب قانون باشد و مورد تشویش افکار عمومی نشود به‌عنوان یک مطالبه از سوی مردم برای دستگاه قضایی محسوب می‌شود بنابراین با شدت و سرعت پیگیری و اقدامات لازم برای رفع مشکلات مختلف از سوی دستگاه قضایی صورت می‌گیرد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد با درخواست از کوهنوردان حامیان محیط‌زیست برای طرح شکایت در چارچوب قانون در راستای جلوگیری از تصرف و تخریب محیط‌زیست بیان کرد: پس از ارائه شکایات مختلف در خصوص تخریب محیط‌زیست  به‌ویژه کوه خواری و غار خواری، بازدیدهای مختلف از مناطق مذکور در شکایات صورت گرفت که حاصل آن پس گرفتن یک هزار و 500 هکتار از اراضی تصرف‌شده توسط دادستانی مشهد در نوروز 95 بود.

بخشی محبی افزود: کوه‌ها، غارها و سایر منابع طبیعی ازجمله مواردی هستند که اگر تخریب شوند برای نسل آینده نمی‌مانند که این امر در حقیقت قدرنشناسی از نعمت‌های طبیعی است که در کشور ما به‌وفور وجود دارد بنابراین حفاظت از آن و جلوگیری از تخریب کوه‌ها و غارها به‌عنوان یک وظیفه مهم در جامعه محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تعداد چاه‌های غیرمجاز در مشهد بسیار است گفت: برای نخستین بار دادستانی مشهد بخشنامه‌ای را با عنوان مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز صادر کرد و در دستور کار خود مسدود کردن این چاه‌ها را قرار داده است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد تأکید کرد: 417 هزار و 800 اصله نهال درخت در ارتفاعات مشهد برای جلوگیری از تصرف یا تخریب کاشته شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: