مناظره دوم با همه حواشی قبل و بعد از آن انجام شد و تأمل در رفتار کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و مقایسه این عملکرد با مناظره اول، نتایج جالبی را حاصل می شود.

سرویس سیاسی ثامن پرس- مناظره دوم با همه حواشی قبل و بعد از آن انجام شد و تأمل در رفتار کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و مقایسه این عملکرد با مناظره اول، نتایج جالبی را حاصل می شود.

سید مصطفی هاشمی طبا

hashemi-2-520x293

شاید بتوان مهم ترین جمله سید مصطفی هاشمی طبا در مناظره اول را عبارت " مهم حفظ ایران است " دانست. کسی که در سپهر سیاسی ایران عنوان یک اصلاح طلب را یدک می کشد. در مناظره اول، وی چندان تمایلی به شرکت در تقابل منتقدان و مدافعان وضع موجود نداشت اما در مناظره روز گذشته ابتدا مستقل بودن خود را اعلام کرد و سپس به دفاع از دولت یازدهم پرداخت و به طور ناخودآگاه این عبارت در اذهان نقش بست که « دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را». شاید یکی از نکات حاشیه ای دیروز سید مصطفی هاشمی طبا، غلط گیری روحانی از وی بود در مسئله کرسنت.

سید مصطفی آقا میرسلیم

IMG21352227

تنها نقش وی در مناظره اول پرسش سؤال از نامزدهای پشت تریبون بود. سؤال هایی که هیچ کس به آن اهمیتی نداده و از کنار آن ها به سادگی عبور کرد. اما در مناظره دوم رویه خود را تغییر داده و به نقد جدی عملکرد دولت مستقر پرداخت و واکنش مدافعان وضع موجود را برانگیخت. شاید شاه بیت صحبت های دیروز میرسلیم آن بخشی باشد که وی نسبت به برخورد دولت و فحاشی های رئیس جمهور نسبت به منتقدین اعتراض کرد؛ مسئله ای که روحانی و جهانگیری و هاشمی طبا هر چه تلاش کردند نتوانستند آن را توجیه کنند.

اسحاق جهانگیری

1396021521194920410740814

وی که به عنوان یک کاندیدای پوششی و یک مدافع برای دولت در انتخابات حضور یافته بود، اما در مناظره اول نشان داد که فقط برای دفاع نیامده است بلکه او نماینده اصلاح طلبان است. در مناظره دیروز وی بیشتر موارد مطرح شده اش را از روی متنی قرائت می کرد و مجموعه ای از شعارهای فانتزی را القا می نمود. حرکتی که با کنایه های میرسلیم همراه شد. در مناظره دوم هم جهانگیری از اصلاح طلبان دفاع جانانه ای کرد؛ و شاید عجیب ترین حرکت وی در روز گذشته، دفاع تمام قد از یکی از سران فتنه بود. پشتیبانی وی از پروژه گفتگوی تمدن های رئیس دولت اصلاحات هم از نکات جالب مناظره دیروز بود.

محمد باقر قالیباف

IMG18512978

شهردار فعلی تهران در باب انتقاد از دولت حاضر از همان ابتدا شمشیر را از رو بسته بود و در روز گذشته مانند مناظره اول عملکرد دولت را به باد انتقاد گرفت. مهم ترین انتقاد به عملکرد قالیباف در مناظره های انجام شده عدم ارائه یک نقد دقیق و فنی نسبت به موضوعات مختلفی است که در مناظره ها مطرح شد. پیشنهاد می شود که آقای قالیباف و مشاورانشان مجموعه ای از نقدهای کامل در موضوع مباحث اقتصادی تهیه نموده و برای مناظره سوم ارائه دهد و به طرز عالی سخنان مدافعان دولت را جهت دهی کرده و مدیریت کند. مهم ترین نکته ای که قالیباف در مناظره دیروز مطرح کرد این بود که وی در جمع بندی سخنانش پیشنهادی ارائه کرد مبنی بر اینکه هر نامزد در برنامه بعدی، لیست اموال خود و نزدیکانش را منتشر نماید.

حسن روحانی

6176161_471

رئیس دولت فعلی در هر دو مناظره سعی در دستاورد سازی از عملکرد خود و وزرایش نمود. ترسیم یک وضعیت با نشاط  و به تعبیر معروف « همه چی آرومه من چقدر خوشحالم». مهم ترین پاسخ وی به انتقادهای مطرح شده هم این است که دولت قبل مقصر همه این مشکلات است. حربه ای که باید گفت بعد از چهارسال دیگر کارگر نبوده و نمی تواند روحانی را از این وضعیت خارج کند. بالاخره بعد از چهارسال فرصتی فراهم شد تا دولت مقابل بزرگترین رقیب خود یعنی عملکردش قرار گیرد و پاسخ گو باشد که البته به لطف عدم طرح انتقادات جدی و روشن توانسته تا حدودی موضوع را توجیه نماید.

سید ابراهیم رئیسی

1396021517051224610739244

رویه کلی رئیسی در هر دو مناظره تغییری نکرد. انتقادات وی نسبت به عملکرد دولت بیش از هر چیز بر موضوع عدم صداقت دولت متمرکز بود. وی بیش از همه کاندیداها به طرح موضوعات خود به صورت بسیار فنی و دقیق پرداخت. انتقادات وی به عملکرد دولت هم بسیار دقیق و منصفانه بود. مهم ترین واکنش وی هم نسبت به موضوع برجام و تشبیه این توافق به چکی نقد نشده بود. برجامی که شاید دولت فعلی آن را یک برگ برنده می دانست. البته یکی از انتقادات وارد شده به رئیسی، عدم تسلط وی در بحث سخن گفتن است که در مناظرات گذشته بر رفتار وی سایه انداخته بود.

در هر حال باید منتظر بود تا مناظره سوم هم انجام شود و جمع بندی لازم برای ملت شریف ایران حاصل شود که قطعاً مشابه همه انتخابات ها به نفع مردم و به صلاح نظام و مملکت است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: