مناظره دو چهره اصوالگرا و اصلاح طلب در دانشگاه پیام نور مشهد امروز انجام شد و هر دو کارشناس سیاسی در جمع دانشجویان دیدگاه های خود را بیان کردند.

به گزارش ثامن پرس، مناظره دو چهره اصوالگرا و اصلاح طلب در دانشگاه پیام نور مشهد امروز انجام شد و هر دو کارشناس سیاسی در جمع دانشجویان دیدگاه های خود را بیان کردند. متن این مناظره را به نقل از فارس در ادامه مشاده می کنید:

حجت الاسلام قاسم روان‌بخش گفت: آنچه ما در انتخابات رقم می‌زنیم رای خود ملت است و مردم باتوجه به شناخت و شعارهای کاندیداها انتخاب می‌کنند.

عضو هیات علمی موسسه امام خمینی (ره) افزود: احزاب در کشور ما نقش اساسی ندارند و برای یافتن دلیل باید گفت که احزاب غالبا از مردم جدا هستند لذا مردم خیلی توجهی به احزاب ندارند. آنچه در انتخابات ۸۴ رقم خورد حاصل کار احزاب نبود.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: در آن هشت سال احزاب در آوردن احمدی نژاد نقش به سزایی نداشتند، در دور دوم حزب ایثارگران از احمدی نژاد حمایت کردند. اگر حزبی فردی را معرفی کرد باید پاسخگو باشد اما اگر از آرمان ها جدا شد کسی مسؤول او نیست.

حجت الاسلام زارع فومنی نیز در این مناظره گفت: انقلاب ارث هیچکسی نیست و همه ما صاحب انقلاب هستیم. عده ای نباید انحصار درست کنند و همه را ضد انقلاب می دانند.

وی ادامه داد: متاسفانه حزب در ایران وجود  داشته است اما قدرت ها و حاکمیت اجازه کار به احزاب نداده اند. از قبل مشروطه تا دوران پهلوی حزبی را نیافتیم که قدرت پیدا کند و آن را سرنگون نکنند. قدرت های حاکم با احزاب بد هستند چرا که احزاب منافع قدرت های حاکم را تامین نمی کنند.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات خاطرنشان کرد: وقتی انقلاب به پیروزی رسید احزاب تشکیل شد و امام دستور تشکیل حزب جمهوری را دادند. مقام معظم رهبری هم فرد حزبی بود و در دوران ریاست جمهوری، حزب او را بر سر کار آورد.

وی اذعان داشت: احزاب می توانند نظام دموکراسی کشور را ساماندهی کنند. اگر احزاب را تقویت کنیم دیگر احمدی نژادی نخواهد آمد که کاری کند که مغول با ما نکرد‌. به نظر من اگر حزبی وجود داشته باشد فرد منتخب باید پاسخگو باشد.

فومنی بیان کرد: یکی از مشکلات اساسی مخالفین تخریب و توهین به همدیگر است که این امر ناصواب است. علنا به رئیس جمهور مستقر توهین می شود.

139411201059267227077454

روان‌بخش تصریح کرد: رئیس جمهوری که قرار است که اخلاق نبوی را احیا کند، صدها فحش و ناسزا را از نفهم، نادان و بی شناسنامه به منتقدین خود می‌دهد، ما خجالت می‌کشیم، این ادبیات دولتی است که قرار است، اخلاق محور باشد، اما اگر ادعا می‌کنید که ما یک انتقاد هم به دولت احمدی‌نژاد نداشته ایم ،کافی است، سایت اخلاق سخن را از سال ۸۲ به بعد اسم احمدی نژاد و مشایی را جستجو کنید، نقدهای ما را از اینجا بخوانید.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات گفت: برادران اصولگرا حافظه ضعیفی دارند و تاریخ قضاوت خواهد کرد که احمدی‌نژاد ننگی برای جمهوری اسلامی بود.

فومنی خاطر نشان کرد: ولی فقیه، کسی است که وقتی امر می کند، باید اطاعت کرد، به عنوان مثال، وقتی به احمدی نژاد می گوید، تو حق کاندید شدن نداری، اما او در انتخابات ثبت نام می‌کند و باید این کار را جواب دهد.

وی با بیان اینکه در حوزه سیاست داخلی این دولت، پرنفت ترین دولت تاریخ است، افزود: روزنامه های زنجیره ای اصول گرا، بدترین تهمت ها را به این دولت زده اند، اما روزنامه های آن ها تعطیل نشد و فعالیت های حزبی، فرهنگی اجتماعی که سال‌ها در دولت احمدی نژاد بمباران شده بود، آزاد شدند.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات تصریح کرد: در دولت روحانی فضای امنیتی کشور شکست و این را بازشدن خانه سینما، آماده کردن بسترهای سینما و موسیقی و کنسرت نشان می دهد.

فومنی با اشاره به اینکه برجام بزرگ ترین سند جمهوری اسلامی ایران است، افزود: رهبر زیر برجام را امضا کردند و فرمول هایی توصیه کردند که همه آن ها رعایت شد، باید بدانیم اگر برجام توافق نمی‌شد، کشورهای آمریکایی با کمک کشورهای عربی به ایران حمله می کردند و این موضوع را محسن رضایی تایید می‌کند.

عضو هیات علمی موسسه امام خمینی با اشاره به گفته رضایی مبنی بر حمله کردن آمریکا به ایران گفت: رضایی چند سال پیش گفته بود دو هفته دیگر آمریکا به ایران حمله می‌کند، اما اکنون شش سال گذشت و هیچ اتفاقی نیفتاد، استناد به پیام ایشان اشتباه است.

روان‌ بخش در پاسخ به اینکه احمدی نژاد اقدام خلاف ولایت را انجام می‌دهد، تصریح کرد: اگر اقدام خلاف ولایت را ننگ می دانیم، باید به این توجه کنیم که رهبری در همین حرم رضوی گفتند، من به این مذاکرات خوش‌بین نیستم و باید توجه کرد، آیا آقای روحانی از خطوط قرمز رهبری عدول نکردند و این فرقی با ۱۱ روز خانه نشینی احمدی نژاد نمی‌کند.

وی ادامه داد: فقط ننگ این نیست که احمدی نژاد روبه روی رهبر ایستاد و در انتخابات ثبت نام کرد، بلکه ننگ برای دولت اصلاحات است که در قلب راکتور کشور سیمان بریزند.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات در پاسخ گفت: رهبری، همه بند بند برجام را مطالعه کردند و سپس امضا کردند و  برجام به دستور مستقیم رهبری امضا شد اما ایراداتی حقوقی داشت.

فومنی ادامه داد: کشور با هوچی گری و دعوا اداره نمی شود؛ باید توجه کرد، رهبر گفته اند، خطوط قرمز زمانی رد شد که داور را هم از ما گرفتند و در نحوه اجرای برجام، طرف مقابل نقض کرده است اما در نهایت برجام یک سند ملی است که سند ملی را نمی توان به تمسخر گرفت.

139112290000384

عضو هیات علمی موسسه امام خمینی با اشاره به اینکه امروز  ما با یک دولت امنیتی مواجه ایم، گفت: رئیس جمهور، معاون و چندین وزیر کشور امنیتی هستند، اما دیگران را متهم به امنیتی می کنند و امروز ندانستن حق مردم شده است.

روان‌بخش تصریح کرد: اگر نمایندگان مجلس می دانستند، چه بلایی سرکشور می آید، آن را در ۲۰ دقیقه تصویب نمی‌کردند و این اتفاقات نمی افتاد، اما رئیس مجلس نگذاشت بررسی شود‌.

وی خاطر نشان کرد: رهبری گفتند، پله پله برجام را اجرا کنید، نه اینکه همه تعهدات را به سرعت انجام دهید و شتاب زدگی کنید‌، این شتاب زدگی، سبب شد، طرف مقابل از تعهدات خود سرباز زند و برای انجام تعهداتش موشک های ما را بخواهد.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو تصریح کرد: باید بدانیم شتاب‌زدگی در اجرای برجام سایه جنگ را بر سر کشور آورد و اگر آن ها حمله نمی‌کنند، از موشک های برد بلند می ترسند نه از برجام آقای روحانی.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات گفت: باید تمام قراردادهایی که با پول مردم با چین بستید، را افشا کنید، چراکه آنقدری که روسیه و کشورهای عربی از شما سوء استفاده کردند، هیچ کشوری سوء استفاده نکرد.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو با بیان اینکه با تهمت و فحش نمی توان مناظره را داغ کرد، گفت: تهمت به آستان قدس  و امام رضا و اهل بیت پاسخ دارد، چراکه رئیسی دستور داده است، هیچ ریالی از آستان قدس در انتخابات خرج نشود.

روان‌بخش خاطر نشان کرد: روحانی، نام رهبری را در کلامش به وفور استفاده می کند، اما برخلاف منویات ایشان عمل می کند که این دورویی وی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: رهبری گفتند، حقوق نجومی را پیگیری کنید، اما روحانی عمل نکرد و در کلام خود تاکید دارند با قاچاق سازمان یافته مبارزه کنید، اما دختر وزیر از رانت استفاده می کند و واردات می کند.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو با اشاره به اینکه اگر جلوی واردات را بگیریم، کارخانه ها تعطیل نمی شوند، گفت: واردات از چین در این دولت 2.5 برابر شده است.

روان‌بخش تصریح کرد: اگر به سوریه کمک کنیم، به این دلیل است که حمایت از نهضت های آزادی بخش در قانون آمده، کمک به آن ها اگر منافع ملی نباشد، بی تردید، منافع دینی است و اگر نیروهای ما در آنجا نبودند، داعش وارد کشور شده بود.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو با بیان اینکه ما از گذشته دفاع نمی کنیم ، گفت: ما نه می خواهیم به گذشته برگردیم، نه وضع موجود را حفظ کنیم، بلکه ما دنبال تغییر هستیم.

روان‌بخش با بیان اینکه ما مسکن مهر را مزخرف نمی دانیم، افزود: کسی که خانه 10 میلیاردی دارد، مسکن مهر را مزخرف می‌داند، اما برای کسی که به تدریج پول جمع کرده، مسکن مهر قصر است و نباید او را تحقیر کرد.

وی ادامه داد: آقایان می گفتند، اقتصاد صدقه ای بد است، اما یک ماه مانده به انتخابات یارانه سه دهک کمیته امداد و بهزیستی را سه برابر کردند.

عضو هیات علمی موسسه امام خمینی ادامه داد: دولت قبل را برای پخش سیب زمینی به پوپولیستی بودن مسخره کردند اما چند وقت پیش خودشان سیب زمینی توزیع کردند.

روان بخش گفت: در آستانه انتخابات، سه هواپیمای مرجوعی را آوردند و آنقدر روی آن مانور دادند که عکس یادگاری با آن می گیرند و این ها مصداق حرکت های پوپولیستی است.

وی ادامه داد: اینکه سود سهام عدالت را شب انتخابات واریز کنیم، حرکتی پوپولیستی است و ما معتقدیم اگر حرکت پوپولیستی بد است برای همه بد است.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات گفت: ما می‌گوییم، آمریکا غلط می کند که به ایران حمله کند، اما چه موشکی بدتر از اینکه جوانان و دخترهای ما به بدترین بزه های اجتماعی مبتلا شدند.

فومنی ادامه داد: مگر می شود آمار طلاق در یک کشور اسلامی آنقدر بالا باشد؟ آیا تمام این مشکلات در دوران ۴ ساله آقای روحانی به وجود آمده است؟ ما سی و هشت سال در این کشور حکومت کردیم و همه باید پاسخگو باشیم.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو در پاسخ به فومنی گفت: نظام اسلامی در دوره های مختلف، فراز و نشیب بسیاری داشته است اما اصلاح طلبان باید بیشتر پاسخگو باشند چرا که اصلاح طلبان زمان بیشتری دولت را در اختیار داشتند.

روان‌بخش خاطر نشان کرد: در پرونده اعدام های سال 67،  آیت الله موسوی اردبیلی، خوئینی ها، موسوی بجنوردی از دوستان این حزب این اعدام ها را انجام دادند که انصافا اقدام خوبی بود.

وی ادامه داد: اما باید صادقانه صحبت کرد اگر آن وقت این اقدام، اقدام انقلابی بود، اکنون هم باید به آن افتخار کنند.

عضو هیات علمی موسسه امام خمینی با اشاره به عملکرد دولت های نهم و دهم گفت: طبق گفته رهبری، دولت نهم محبوب ترین و پرکارترین دولت تاریخ انقلاب بوده است، در دوران احمدی نژاد رشد علمی ایران 11 برابر شد، هر چند در دولت دهم انحراف پیدا شد.

روان بخش یا اشاره به افتتاحیه های دولت کنونی گفت: اکثر افتتاحیه های امروز یا دوبار انجام شده است یا 70 تا 80 درصد آن در دولت قبل انجام شده است و این را مستندات مجلس تائید می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: