رشد شبکه اجتماعی فیس بوک در سال 88 و ایام پس از فتنه امیدهای زیادی را به جریان و جبهه دشمنان انقلاب اسلامی داد. به واقع آنها اثرات این شبکه‌ها را در مدیریت افکار عمومی جامعه به خوبی احساس کردند.

گروه فرهنگی ثامن پرس: سال 88 و پس از آن حمله عظیم به نظام جمهوری اسلامی از طریق رسانه‌های نوشتاری، تلویزیون‌ها و رادیوهای انگلیسی ـ آمریکایی و به خصوص موج جدید تکنولوژی به نام شبکه های اجتماعی در حدی شدید بود که نظام در آن تاریخ در برهه‌ای در لبه پرتگاه قرار گرفت.

البته نظام جمهوری اسلامی بیدی نیست که با چنین بادهایی بلرزد؛ اما آنچه که وظیفه‌ی فعلان حوزه رسانه به نظر می‌رسد همانا شناخت ظرفیت‌های تکنولوژیک موثر در ضربه زدن به نظام اسلامی و پیگیری راه‌های مقابله با آن است.

رشد شبکه اجتماعی فیس بوک در سال 88 و ایام پس از فتنه امیدهای زیادی را به جریان و جبهه دشمنان انقلاب اسلامی داد. به واقع آنها اثرات این شبکه‌ها را در مدیریت افکار عمومی جامعه به خوبی احساس کردند. اما آنچه که به طور مشخص نتیجه میدانی فتنه 88 است، شکست مطلق آن جریان در پروژه‌هایی است که دنبال می‌کرد. در واقع نه تنها پروژه براندازی نظام کاملا شکست خورد بلکه کار بدان‌جا رسید که بسیاری از کسانی که در آن ایام ساکت و یا حتی موثر در رشد فتنه بودند به موضع گیری علیه آن روی آوردند.

بررسی ماه‌های پس از فتنه به خوبی مشخص می‌کند که آنچه که علت اصلی کنترل و مدیریت فتنه بود ورود مردم و مستضعفین که همانا اصلی ترین سرمایه‌ها و ولی نعمتان نظام‌اند؛ یا به عبارتی کف جامعه به صحنه بود. آنچه که در آن ایام به خوبی مشخص بود عقب ماندن نخبگان از بدنه مردم بود.

در واقع می‌توان ایام پس از فتنه 88 را ایام پیروزی مردم بر نخبگان دانست و دست رد نظام جمهوری اسلامی بر تفکرات الیگارشیک دموکراسی غرب.

فیس بوک؛ ظرفیتی مناسب برای فتنه 88

مهم ترین و فراگیرترین ابزار رسانه‌ای غرب برای مدیریت رسانه‌ای ایام پس از فتنه 88 را می‌توان شبکه اجتماعی فیس بوک و تا حدودی کمتر توییتر دانست. در آن ایام و پس از آن فیس بوک به خوبی توانست با عضوگیری میلیون‌ها ایرانی به یکی از ظرفیت‌های قدرتمند دشمنان جمهوری اسلامی مطرح شود. اما اینکه چرا فیس بوک نتوانست ماموریت‌اش را که از بین بردن نظام جمهوری اسلامی و یا ورود ایران اسلامی به جنگ‌های داخلی بود را به اتمام برساند، خود مساله‌ای قابل طرح کردن است.

43215

ورود به این مساله را می توان از زاویه‌ی ماهیت شبکه اجتماعی فیس بوک نگریست. در این شبکه افراد تا حد زیادی ضرایب یکسان داشتند. به عبارتی شما در صفحه‌ای شخصی حضور داشتید و هر کس می‌توانست با کمی ارتباط گیری دوست‌های زیادی را به مجموعه دوستان‌اش اضافه کند. از طرفی فضای گروه‌ها به نحوی بود که ضریب صحبت برای افراد مختلف بسته به توانایی جدل و مباحثه کردن آنها نزدیک به هم بود. این نکته‌ی اساسی توانست زمینه‌ای بعضا شبیه فضای واقعی و بدون دادن ضریب خاص به نخبگان رسانه‌ای و بازیگران و...  در این شبکه بوجود آورد. از آن جایی که فضای واقعی جامعه به طور حتم موافق نظام اسلامی و بعضا دارای انتقاداتی بود مشابه همان اتفاق در شبکه فیس بوک افتاد و عملا کارکرد براندازی از این شبکه گرفته شد.

تلگرام؛ نقش آفرینی ویژه در انتخابات 94

این‌جا بود که سرویس‌های جاسوسی غربی به دنبال ایجاد شبکه‌هایی با ظرفیت‌های بیشتر رفتند. ایجاد شبکه‌های اندرویدی به مرور توانست در یک مسیر فوق‌العاده برای غرب نقش آفرینی کند. نمونه این نقش آفرینی را می‌شد تا حدودی در انتخابات 92 و به شدت  در انتخابات 7 اسفند 94 دید.

به احتمال زیاد مسئولین فعلی نظام که البته خارج از تفکرات منافقانه برخی دولتمردان قرار دارند به فکر از بین بردن زمین بازی فاسد تلگرام در فضای مجازی نظام افتاده‌اند. اما سد مستحکم برخی دولتمردان و همچنین جریانات سیاسی‌‌ای که کاسه چه کنم چه کنم به سمت غرب گرفته اند مخالف این روند خواهند بود. کمی دقت و تامل در موضوع، هر عقل سلیمی را قانع خواهد کرد که شرکت تلگرام با مالکیت صهیونیستی آقای میری لوشویلی که قوانین متعددی از جمله قانون عدم اجازه مبادله اطلاعات به صورت رمز در کشور و یا داشتن مجوز از نهادی ایرانی را نقض کرده است؛ طبیعتا نباید اجازه فعالیت در ایران داشته باشد.

telegram_1

با توجه به آنچه گفته شد و با توجه به اختیارات قانونی قوه قضائیه و شورای عالی فضای مجازی به نظر می‌رسد فیلترینگ شبکه تلگرام در آینده نزدیک امری دور از ذهن نباشد. اما سوال اینجاست که جایگزین تلگرام در صورت فیلترینگ چه شبکه‌ای خواهد بود؟

اینستاگرام؛ فرمانروایی نخبگان در انتخابات 96

به طور قطع اگر قرار باشد غرب شبکه‌ای ارتباطی را جایگزین تلگرام کند به دنبال شبکه‌‌ای خواهد رفت که ایراد پیش گفته در مورد فیس بوک را در خود رفع کرده باشد. به عبارتی به احتمال غریب به یقین با شبکه‌ای مواجه خواهیم شد که در آن ضریب نخبگان بسیار بیشتر از جمهور جامعه باشد.

نگاهی به شبکه‌های اجتماعی غیر فیلتر در جمهوری اسلامی توجه ما را به شبکه اینستاگرام جلب می‌کند. شبکه اینستاگرام یکی از مهم‌ترین ضعف‌های فیس بوک را جبران کرده است. به عبارتی در شبکه اینستاگرام مهم ترین نقش توده follow یا پیروی کردن نخبگان است. در واقع اگر توده مردم به سمت این شبکه هدایت شوند آنگاه این نخبگان جامعه‌اند که فرمانروایان بی چون و چرای محیط اینستاگرام خواهند بود.

طبیعتا در این فضا مواجهه نظام با وضعیتی مشابه ناامنی‌های سال 88 با چالشی مهم روبرو خواهد شد و آن کمتر شدن صدای توده‌ها در این شبکه است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: