در دیدار تولیت آستان قدس با مدیران عامل برخی خبرگزاری های کشور، سؤالات مختلفی درباره چرایی ورود به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز تحلیل وی از متن، حاشیه و نتیجه این انتخابات مطرح گردید.

به گزارش ثامن پرس، حجت اسلام والمسلمین رئیسی در ایام تعطیلات عید سعید فطر در دیدار با مدیران عامل برخی خبرگزاری‌های کشور درباره چرایی ورود حجت الاسلام رئیسی به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: تفکر «ما می‌توانیم» در چند سال اخیر به‌طور واضح در سطوحی از قوه مجریه کشور افول کرد، یعنی روحیه اعتماد به نفس و تلاش برای باز کردن راه ها و گره از کار مردم و پیشرفت، میان مدیران جای خودش را به «ناامیدی و نمی‌شود» داد.

وی ادامه داد: من به این انتخابات قدم گذاشتم که بگویم رفتار و مدیریت انقلابی آن تصویری نیست که دشمنان آن ساخته‌اند و گام اول برای اینکه وضعیت کشور اصلاح شود اصلاح این تصویر است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان این که دشمنان کشور آرزویشان قهر مردم با نظام بوده و هست تصریح کرد: در انتخابات اخیر ریاست جمهوری دوازدهم ثبت رکورد حضور بالای مردمی شد یک پیروزی برای ملت و نظام. این انتخابات بسیاری از ته‌مانده‌های آثار بد فتنۀ 88 را هم از بین برد و منطق و صداقت انقلاب در موضوع انتخابات به‌طور کامل به اثبات رسید.

رئیسی با اشاره به این که مشارکت قشر ضعیف و محروم در انتخابات کاهش پیدا کرده است عنوان کرد: گاهی دولت ها با سیاست های غلطشان امید مردم و به‌خصوص طبقه محروم را کم کرده‌اند. در واقع در این انتخابات ناکارآمدی ها بخش‌هایی از جامعه را از مشارکت‌جویی سیاسی ناامید کرد.

وی افزود: در این انتخابات، یک نقطه مرکزی سخنان بنده در توجه به همین اقشار بود تا مردم مستضعف و باکرامت ما احساس نکنند که حرف آنها زده نمی‌شود و بدانند که میان هیاهوهای سیاسی احزاب و جناح‌ها، کسی هم هست که درد آنها را بشناسد و با صدای بلند بگوید.

عضو هیئت رئیسه خبرگان در رابطه با تبلیغات جریان رقیب در انتخابات و انکار مشکلات کشور گفت: پیام نوروزی امسال رئیس‌جمهور محترم را نگاه کنید؛ آمارهایی که آنجا گفته می‌شود، یعنی تقریباً هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد، و مسائلی نظیر بیکاری، رکود، فقر و کاهش قدرت خرید مردم به‌ویژه اقشار ضعیف یک مشت حرف بیخود از جانب منتقدان است.

وی ادامه داد: اما چه می‌شود که در ایام منتهی به انتخابات ناگهان مستمری مددجویان افزایش قابل توجه پیدا می‌کند، سایت کارورزی راه می‌افتد. وعده یک‌میلیون شغل در سال را اول مسخره می‌کنند اما سخنگوی دولت می گوید "سالی 955 هزار شغل ایجاد می‌کنیم"، وعده افزایش 3 برابری یارانه ضعیفان را اول هجو می‌کنند بعد خودشان می‌گویند حتی تا 5 برابر امکان افزایش وجود دارد. این نشان می‌دهد این انتخابات حداقل خاصیتی که داشت این بود که دولت را وادار کرد صدای مردم را بشنود، همین موفقیت کمی نیست.

رئیسی با بیان این که نظرسنجی‌های یک‌ماه مانده به انتخابات نشان می‌داد بسیاری از مردم اساساً مرا نمی‌شناختند تاکید کرد: مهمتر از اینکه خود بنده را مردم خوب آشنایی نداشتند، این بود که ما نتوانستیم طرز تفکر خود در موضوع تحول در مدیریت کشور را به مردم انتقال بدهیم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به انواع و اقسام ابزارهای تبلیغاتی دولت عنوان کرد: ترساندن مردم از رقیب نیاز به فرصت ندارد و ظرف چند روز محقق می‌شود. شما این را در انتخابات اخیر به‌وضوح دیدید. هراس‌زدایی از جامعه نسبت به جریان انقلابی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های آینده است.

وی تشریح کرد: بنده این حجم از تخریب و ترساندن مردم را پیش‌بینی نمی‌کردم؛ چون پیش خود می‌گفتم که اولاً طرفِ رقابت، فردی است که لباس دین و روحانیت را به تن دارد و لااقل در این قضیه حد نگه می‌دارد؛ ثانیاً ایشان از اول انقلاب مسئولیت داشته، بنابراین لااقل حریم نظام و اصول اخلاقی انتخابات را نگه می‌دارد؛ ثالثاً اکنون رئیس‌جمهور است و شئونات رئیس‌‌جمهور را حفظ خواهد نمود؛ خوب، در انتخابات و خصوصاً ده روز آخر هر سه محاسبه ما به‌هم خورد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان درباره تبلیغات تخریبی بی‌سابقه‌ای مانند دیوار کشیدن و ایجاد جنگ و تحریم گفت: هنوز چند هفته  نگذشته چنین تحریم پیچیده و چندلایه‌ای علیه ملت ایران طراحی و تصویب شد. چرا آقایان جوابگو نیستند؟ مگر شبکه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی‌شان نمی‌گفت اگر فلانی رأی بیاورد جنگ و تحریم است. اینها شماتت نیست، بلکه تبیین واقعیت است.

رئیسی با اشاره به این که فرهنگ سیاسی مسئولان چنان تغییر کرده که همانند غربی ها برای کسب قدرت، کمیته عملیات روانی تشکیل می‌دهند اظهار کرد: مهمترین اولویت در تهاجم فرهنگی، ما مسئولان هستیم و غربی شدن فرهنگ سیاسی هم یکی از مهمترین منکرات است که متأسفانه در ذهن سیاسیون در حال تبدیل شدن به معروف است.

ایشان در این قسمت از سخنانشان مثالی از امیرحسین مقصودلو می زنند که می توانید در (روایت حجت‌الاسلام رئیسی از دیدار با «تتلو») بخوانید.

تولیت آستان قدس در رابطه با دولت در سایه گفت: با استفاده از ظرفیت‌های خودجوش خود مردم علاوه بر کارهای ایجابی، هم مطالبه‌‌گری باید کرد و هم به ارایه راه حل مشکلات اقتصادی و محرومیت‌ها و زنده کردن امید در لایه‌های مختلف اجتماعی باید پرداخت.

وی ادامه داد: این چالش‌های سیاسی و مشکلات جاری در کشور منجر به تولید گفتمان تحول در مدیریت کشور و تحول در ساختارهای مدیریتی خواهد شد که مطابق با نیازها و اقتضائات کشور صورت خواهد گرفت. در تبیین ضرورت این تحول و چگونگی آن اندیشمندان و متفکرین باید جلودار باشند و تمام نیروهای دلسوز کشور باید به همفکری و روشنگری بپردازند.

رئیسی در پایان با تاکید بر این که ما وظیفه داریم که سرمایه اجتماعی تولیدشده در انتخابات اخیر و اعتماد مردم را جدی بگیریم اظهار کرد: وظیفۀ مهم روشنگری و ارائۀ تفصیلی راه حل مشکلات کشور است. باید سوءتفاهمها را برطرف کرد و به‌زبانهای مختلف سطوح مختلف اجتماعی را نسبت به مسیر تحول و پیشرفت کشور توجیه کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: