این کارشناس اقتصاد مقاومتی گفت: شرکت‌هایی که حدود هفت سال قبل در ایران بودند، در محوطه کاری خود، تابلوی «ورود ایرانی ممنوع» نصب‌کرده بودند و حتی اجازه‌ی اینکه ببینیم چطور پیچ و مهره می‌بندند را نمی‌دادند.

به گزارش ثامن پرس، دکتر حجت‌الله عبدالملکی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در نشست «دیدبان استقلال» که با موضوع «بررسی قرارداد نفتی توتال» در حسینیه قرآن و عترت مشهد برگزار شد، با بیان این که توتال ما را به پیش از ملی شدن صنعت نفت برمی‌گرداند، اظهار کرد: در آن زمان، میادین نفت و گاز کشور در اختیار کشورهای خارجی بود.

وی افزود: در شکل جدید قراردادهای نفتی، میدان‌های نفتی مجدداً برای دوره‌های طولانی‌مدت که ابتدا پیشنهاد برای 50 تا 60 سال داده شد و 20 تا 25 سال و با قابلیت تمدید هر 5 سال یک‌بار، کشورهای خارجی بر این بخش مسلط می‌شوند.

عبدالملکی با اشاره به از دست رفتن حاکمیت نفتی، عنوان کرد: در تصمیم‌گیری‌هایی که شرکت‌ها برای میادین ما می‌کنند، 50 درصد حق رأی داریم و 50 درصد حق تصمیم‌گیری با آن‌هاست.

قائم‌مقام رییس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، با بیان اینکه، در این قراردادها همه عملیات بالادستی شامل استخراج، اکتشاف، ارزیابی، توسعه، تولید و فروش نفت به شرکت خارجی واگذار می‌شود، گفت: این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های ما در این زمینه توانمندند، درواقع شرکت‌های داخلی در انجام بیش از هفتاد درصد عملیات نفتی توانمند هستند و می‌توان سی درصد دیگر را با اجاره تأمین کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به این که اتفاقی که برای دانشمندان هسته‌ای افتاد، برای متخصصان نفتی کشور نیز تکرار می‌شود تصریح کرد: در حال حاضر در شرکت نفت متخصصان قدرتمندی هستند که مدیریت کارها را بر عهده‌دارند که با این شرایط، بخشی از آن‌ها با تأسیس شرکت خصوصی، با شرکت خارجی شریک می‌شوند و برخی از آن‌ها به شرکت‌ها و کشورهای دیگر می‌روند و مقیم می‌شوند.

وی ادامه داد: آن اتفاقی که در سازمان انرژی اتمی افتاد، هرچند آقای صالحی راست می‌گوید که خیلی‌ها را اخراج نکردند، بلکه به آن‌ها گفتند هر کاری می‌خواهید انجام بدهید و حقوق‌بگیرید، فقط کار فنی انجام ندهید درحالی‌که وقتی بخش فنی وزارت نفت تعطیل شود متخصص فنی چرا آنجا بماند؟ این یعنی خسارت در بخش نیروی انسانی.

این کارشناس اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: هرچند آن‌ها در قرارداد می‌نویسند «انتقال فناوری»، اما شرکت‌هایی که حدود هفت سال قبل در ایران بودند، در محوطه کاری خود، تابلوی «ورود ایرانی ممنوع» نصب‌کرده بودند و حتی اجازه‌ی اینکه ببینیم چطور پیچ و مهره می‌بندند را نمی‌دادند، البته فناوری وجه قدرت آن‌ها است و آن را انتقال نمی‌دهند.

دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به این که شرکت توتال سابقه فساد اقتصادی و رشوه هم در کارنامه دارد که یک امتیاز منفی است اظهار کرد: دادگستری آمریکا اسنادی منتشر کرد که این شرکت به بعضی از مقامات ایرانی رشوه پرداخت کرده است.

عبدالملکی در پایان با بیان اینکه، یک فرضیه قوی وجود دارد که این قرارداد، مقدمه‌چینی برای آغاز مذاکرات موشکی و منطقه‌ای است، گفت: این یک واقعیت است که دولت به دنبال مذاکرات منطقه‌ای با آمریکاست و این می‌تواند یک اهرم جدی باشد که با بستن این قرارداد و استقرار یک میلیارد دلار تجهیزات در میدان ما، بقیه کار را متوقف کند به این بهانه که تحریم‌ها مانع کار ماست، برای رفع آن باید مذاکره کنید.

وی  افزود: این قضیه بسیار محتمل است که با واگذار کردن میادین بزرگ به چند شرکت، آن‌ها کار را متوقف کنند و بگویند برای رفع تحریم‌ها با آمریکا مذاکره کنید و به موضوع موشکی و منطقه‌ای بینجامد، آنگاه چه فشاری متوجه کشور، نظام و رهبری خواهد شد؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: