بازتاب گسترده اظهارات عارف و البته دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب و فشارهای آن‌ها بر روحانی، واکنش برخی دولت‌مردان را به دنبال داشت.

سرویس سیاسی ثامن پرس، درحالی که گفته می‌شود حسن روحانی فهرست کابینه را برای مشورت نهایی آماده کرده است، انتقادها و هجمه‌های اصلاح‌طلبان علیه وی به دلیل ناکامی در گرفتن سهم مورد مطالبه‌شان بالا گرفته است. اصلاح‌طلبان در چند هفته‌ای که از انتخابات ریاست جمهوری گذشته، پیروزی او را وامدار حمایت خود خوانده‌اند. بر این اساس آن‌ها مدام از ضرورت توجه روحانی به مطالبات آن‌ها در اعمال تغییرات در کابینه و دادن سهم بیشتری از وزارتخانه‌ها به اصلاح‌طلبان  سخن گفته‌اند.

این همه فشار بر روحانی از ناحیه این جریان نبوده است. اصلاح‌طلبان در این مدت با معیار سازی‌ها و خط‌کش مطالبات خود، عملکرد وزرای روحانی را به محک ارزیابی گذاشته و برای رئیس‌جمهور فهرست‌های مختلفی از تغییرات وزرا و درخواست برکناری برخی از اعضای کابینه را ارسال کرده‌اند.

چهارشنبه گذشته بود که فراکسیون امید آخرین فهرست از این مورد را رسانه‌ای کرد و از لزوم تغییر 12 وزیر کابینه که به زعم آن‌ها نمره قبولی از این فراکسیون نگرفته‌اند، سخن گفت. محمدعلی وکیلی با اعلام این خبر و مصادره نتیجه انتخابات 29 اردیبهشت به نفع اصلاح‌طلبان، به تخطئه نقش روحانی در موفقیت انتخاباتی‌اش پرداخت و گفت: اگرچه روی صحنه آقای روحانی قابل‌تحسین است، اما تجلی خاص مردم در ۲۹ اردیبهشت در چینش کابینه اوست و باید تعادلی میان آنچه در صحنه می‌گوید و آنچه در پستوها می‌چیند، دیده شود.

وی افزود: در فراکسیون امید پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که از ۱۸وزیر کنونی، ۶ وزیر باقی بمانند و ۷وزیر حتماً تغییر کنند و ۵نفر دیگر نیز اگرچه دلمان نمی‌خواهد تغییر کنند، اما شایسته است که نیروهای بهتر از آن‌ها جایگزین شوند.

وی تأکید کرد: چنانچه این ۷نفر به عنوان وزیر پیشنهادی از سوی دولت معرفی شوند، به آن‌ها رأی نخواهیم داد. پیش از آن هم اصلاح‌طلبان  دیدار خصوصی محمدرضا عارف با روحانی را در مورد کابینه دولت دوازدهم بوق و کرنای رسانه‌ای کرده و آن را تلویحاً نوعی اتمام حجت با رئیس‌جمهور جلوه داده بودند.

دعوای اصلاح طلبان با روحانی بالا گرفت

ظاهراً فشارهای اصلاح‌طلبان آن گونه که موردنظر آن‌ها بوده، بر چینش روحانی در مورد کابینه اثر نداشته است، زیرا محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان  و رئیس فراکسیون امید در همایش هم‌اندیشی با شوراهای اصلاح‌طلبان سراسر کشور، انتقادهای تندی هم به روحانی و هم به برخی از اعضای فراکسیون امید که به زعم او خاستگاه و عامل پیروزی‌شان را فراموش کرده‌اند، مطرح کرد.

عارف اظهار داشت: پیروزی آقای روحانی در انتخابات مدیون جریان اصلاح‌طلب است و انتظار این است که رئیس‌جمهور در تشکیل کابینه از نظر مشورتی شورای عالی استفاده کند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: بعضی‌ها پیروز می‌شوند، یادشان می‌رود چه کسانی برایشان زحمت کشیدند و من این گله را دارم.

وی در طعنه‌ای نیشدار اضافه کرد: اگر ما را دنبال نخود سیاه نفرستند، قصد ما کمک کردن و ادامه راه است و در ادامه سخنان خود گفت: خواهش ما در آستانه تشکیل دولت دوازدهم، همراهی و هماهنگی با فراکسیون امید است و هیچ سهم خواهی نخواهیم داشت. انتظارمان از روحانی این است با شورای عالی اصلاح‌طلبان مشورت کند. با این حال فهرست‌های مختلف و اسامی‌ای که از سوی چهره‌های مختلف که با دولت ارتباطاتی دارند، در مورد کابینه دولت دوازدهم منتشر می‌شود، بیانگر آن است که ترکیب وزرای موردنظر روحانی به لحاظ گرایش‌ها و وابستگی‌های جریانی و سیاسی، تغییر محسوسی به نفع اصلاح‌طلبان  نداشته و ترکیب میانه و متمایل به کارگزارانی آن کماکان حفظ شده است که این موضوع خوشایند اصلاح‌طلبان  نیست و صدای آن‌ها را درآورده است.

صبر دولتی ها سر آمد

بازتاب گسترده اظهارات عارف و البته دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب و فشارهای آن‌ها بر روحانی، واکنش برخی دولت‌مردان را به دنبال داشت. روز گذشته پس از انتشار توییت عارف که در آن گفته بود «همراهی و همدلی با جریان اصلاحات رمز موفقیت دولت دوازدهم است و گفتمان اصلاحات در این مسیر به دنبال سهم خواهی نیست»، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری که در گذشته هم اولین کسی بوده که در این‌گونه محاجه‌های رسانه‌ای به میدان آمده، در پاسخ به توییت عارف نوشت «درست است که گفتمان از جنس سهم خواهی نیست، اما امان از سهم خواهی های افراد به اسم جریان.»

البته پاسخ سربسته اما افشاگرانه آشنا با واکنش عارف نیز همراه بود و او در جواب مشاور فرهنگی روحانی در اینستاگرام خود نوشت: نتیجه تعامل و همدلی در دولت اصلاحات، نه سهم خواهی بود و نه مجادلات تند رسانه‌ای.

همه این مجادله‌ها و محاجه‌ها برای وادار کردن روحانی به مشورت با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان (بخوانید سهم دادن) ، درحالی است که حتی خود محمدرضا عارف در انتخابات اخیر شوراها، از این تشکیلات رودست خورد و عمالا یک حلقه خاص و به زعم رسول منتجب نیا در مصاحبه اخیرش، یک حلقه انتصابی لیست شورای شهر تهران را تنظیم کرد.

در همان مقطع خود عارف اذعان کرده بود که تنها امتیازش این بوده که 24 ساعت قبل از بقیه لیست تنظیم‌شده نامزدهای اصلاح‌طلبان را برای شورای شهر تهران دیده است. حالا او انتظار دارد روحانی در چینش کابینه خود با چنین شورایی مشورت کند.

3 هفته فشار سنگین

این اتفاق‌ها بدون واکنش و بازتاب هم نبوده است. حمید گرمابی، عضو فراکسیون امید، با بیان اینکه پشتیبانی اصلاح‌طلبان  از روحانی در انتخابات کاملا روشن بود و انتظار است رئیس‌جمهور دگرگونی و تغییراتی را بنا بر انتظارات این جریان در کابینه به وجود آورد، اظهار داشت: ما و دولت 4سال دشوار و پرکار را پیشرو داریم، بنابراین آقای روحانی باید به اصلاح‌طلبان  توجه لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به انتقادهایی که از تأمین نشدن نظر اصلاح‌طلبان  در بستن لیست کابینه مطرح شده، از جمله انتقادهای عارف و سران اصلاح‌طلبان  و واکنش آشنا، مشاور روحانی به این خواسته‌ها و آنچه او سهم خواهی عنوان کرده، افزود: مشکل در تأمین نشدن مطالبات اصلاح‌طلبان در مورد کابینه بعد از انتخابات این است که آن‌ها دارای احزاب قوی و چهارچوب دار نیستند و حمایت آن‌ها از روحانی هم در قالب حزبی صورت نگرفت، بلکه تشکیلاتشان جریانی و شورایی بود، لذا ابزار الزم را برای پیگیری مطالباتشان ندارند. نماینده مردم نیشابور نیز تصریح کرد: لیست‌ها و اسامی‌ای که در مورد کابینه مطرح می‌شود، هنوز گمانه‌زنی است و نهایی نشده. لذا انتظار داریم با ادامه رایزنی‌ها، همکاری رئیس‌جمهور با اصلاح‌طلبان و شورای عالی سیاست‌گذاری این جریان ممکن شود تا ادامه حمایت و همکاری اصلاح‌طلبان  با آقای روحانی نیز ممکن شود.

هنوز 3 هفته دیگر زمان باقی است و اصلاح‌طلبان  رایزنی‌ها و مذاکرات خود را خواهند داشت. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو فراکسیون مستقلان مجلس اما در واکنش به اظهارات اخیر عارف، آن را توهین به رئیس‌جمهور و هوش او عنوان کرده و گفته است: این توهین به شخص دکتر روحانی و رئیس‌جمهور منتخب است که فردی بیاید بگوید ما او را رئیس‌جمهور کردیم. خب شما اگر می‌توانستید فردی را رئیس‌جمهور کنید، قطعاً می‌کردید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: