رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: اینکه اگر کار انسانی عیب و نقصی پیدا کند به دلیل این است که یا آگاهی آن ضعیف است یا انگیزه آن ضعیف شده یا صحیح را از دست داده است.

به گزارش ثامن پرس، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در افتتاحیه بیست و دومین دوره طرح ولایت در  اردوگاه امام رضا (ع) مشهد گفت: وقتی جریانات تاریخی را به ویژه تاریخ انقلاب را مطالعه می‌کنیم، نوساناتی می‌بینیم که برای توضیح و تفسیر آن گاه با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

وی افزود: در اشخاص موثر در تاسیس این حرکت، در گروه‌های مختلفی که در طول این مدت روی کار آمدند و خدماتی انجام دادند و هم در رفتار توده مردم نوسانات و فراز و نشیب‌های وجود دارد و یک حرکت یکنواخت نیست.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) درباره علت این نوسانات گفت: نمودار این حرکت گاهی آن چنان در اوج قرار می‌گیرد که آدم مغرور می‌شود و گاه این‌قدر پایین می‌آید که انسان ناامید می‌شود.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: حرکات و تحولات انسان از آگاهی سرچشمه می‌گیرد و پدیده‌ای که با فهم و شعور انسان ارتباط ندارد، پدیده‌ای انسانی نیست و این شرط اول حرکت است.

وی با بیان اینکه شرط دوم حرکت انسانی وجود انگیزه و هدف است، گفت: امام در مقابل شاه و طرفدارانش گفت «ما را می‌کشید، بکشید ما پایدارتر و زنده‌تر می‌شویم» ابراهیمیان چنین کردند قرآن نیز می‌گوید چنین کنید اما تمام مسلمانان به آن عمل نکردند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به مناظره و بده بستان‌ها و کوتاه آمدن دو طرف گفت: البته که آنها هیچگاه کوتاه نمی‌آیند و بارها اتفاق افتاده ولی باز هم برخی می‌خواهند تجربه را تکرار کنند اما ما پیروان قرآن چرا عمل نمی‌کنیم؟ چرا کاری که می‌دانیم بد است را می‌کنیم و کاری که صددرصد به نفع ما است را انجام نمی‌دهیم؟  

مصباح یزدی با بیان اینکه اگر کار انسانی عیب و نقصی پیدا کند به دلیل این است که یا آگاهی آن ضعیف است یا انگیزه آن ضعیف شده یا صحیح را از دست داده است، گفت: انبیا برای این آمدند که آگاهی ما را تامین کنند تا رکن اول انسانیت ما را میسر سازند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه قرآن تکمیل آگاهی را تعلیم می‌نامد گفت: آنچه انسان برای فعلیت یافتن انسانیتش و به تکامل رسیدن آن احتیاج دارد تعلیم و تزکیه است.  

وی ادامه داد: آیا برای رسیدن به آگاهی باید همه چیز را بدانیم؟ چنین چیزی ممکن نیست اما اگر برخی موارد را ندانیم خیلی ممکن است اشتباه و ضرر کنیم و باید بدانیم که چه کنیم که این آگاهی و انگیزه تقویت شود چون آنچه به‌دست آوردیم به برکت اخلاص امام و خون پاک شهیدان بوده است. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: