یکی از موضوعات چالش برانگیز امروز کشور، موضوع تفکیک چند وزارتخانه است. دولت لایحه ای جهت جداسازی چند وزارت خانه را به مجلس ابلاغ نموده است. البته نمایندگان مجلس هنوز به این تئوری رأی مثبت نداده اند.

سرویس اقتصادی ثامن پرس- یکی از موضوعات چالش برانگیز امروز کشور، موضوع تفکیک چند وزارت خانه است. دولت لایحه ای جهت جداسازی چند وزارتخانه را به مجلس ابلاغ نموده است. البته نمایندگان مجلس هنوز به این تئوری رأی مثبت نداده اند. افزون بر این صدای مخالفت بعضی نیز شنیده می شود. دلایل منتقدین این لایحه نیز شفاف و روشن است. هزینه های بالای دولت در چهار سال گذشته به حد کفایت مانع فعالیت صحیح دستگاه اجرایی بوده است. اضافه کردن یک وزارتخانه، فقط حجم دولت را گسترش داده و مخارج قوه مجریه را افزایش می دهد. البته دولت هم دلایل خود را برای تفکیک وزارتخانه ها اعلام نموده است.

تجربه‌های موفق کشورهای صنعتی در ادغام و کوچک‌سازی دولت

بررسی تجربیات کشورهای موفق صنعتی نشان داده در اکثر این کشورها ادغام صنعت و تجارت نقش بنیادینی در رشد اقتصادی و فرایند صنعتی شدن و توسعه صادرات آن کشور ایفا نموده است.

ژاپن

در هنگام وجود بحران مالی و اجتماعی در این کشور، وجود وزارتخانه‌ای یکپارچه برای صنعت و تجارت باعث مدیریت مناسب این بحران گردید و کنترل واردات به بازار این کشور در کنار دیگر مشوق‌ها باعث تقویت تولید ملی و تبدیل اقتصاد آن به یک اقتصاد صادرات محور و دومین اقتصاد بزرگ دنیا شد.

کره جنوبی

وزارت تجارت و صنعت کره از ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت تشکیل شده است. در این زمان درآمد سرانه کره 6% آمریکا بود و در شرایط اقتصادی نامساعد قرار داشت. اتخاذ سیاست‌‌های هماهنگ در تجارت و تولید باعث محافظت از بنگاه‌‌های داخلی و افزایش تولید ملی در این کشور گردید.

فرانسه

در فرانسه ادغام صنعت و تجارت در اوایل قرن نوزدهم میلادی با تشکیل وزارت تجارت و تولید اتفاق افتاد. کشور فرانسه در شرایطی به سمت ادغام صنعت و تجارت پیش رفت که به دلیل شرکت در جنگ­‌های متوالی در وضعیت مالی مناسبی قرار نداشت. این یکپارچگی صنعت و تجارت در کنار آموزش افراد متخصص و توسعه­ حمل و نقل باعث قرار گرفتن این کشور در زمره­ کشورهای صنعتی شد

آلمان

در کشور آلمان وزارت اقتصاد تمامی امور اقتصادی از جمله صنعت و تجارت این کشور را بر عهده دارد. این وزارتخانه نقش مهمی در مدیریت شرایط بد اقتصادی این کشور پس از جنگ­ های جهانی و کاهش بیکاری و افزایش صنعتی‌­سازی داشته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: