برای برخی وکلای ملت مان در آستانه 40 سالگی انقلاب، غرب هنوز شهر فرنگ است و وقتی چشم آبی می بینند دست و پایشان را گم می کنند. از این جماعت نباید بخاطر مصوباتشان خیلی تعجب کرد.

سرویس تحلیلی ثامن پرس- روز گذشته مراسم تحلیف رئیس جمهور دوازدهم برگزار شد. تصمیم داشتم تحلیلی در مورد این مراسم و میمهانان آن بنویسم. ذهنم در مورد هزینه های مستقیم و غیر مستقیم این مراسم آن هم در شرایط فعلی اقتصادی با واژه ها کلنجار بود.

از آن سو برایم سوال شده بود که چرا عده ای اصرار داند تحلیف را پر رنگ تر از تنفیذ نمایش دهند؟

داشتم به کابینه فکر می کردم و اینکه ورود امنیتی ها به دستگاه اجرایی به جوانان هم سرایت کرده و اینکه ظاهرا برای گرفتن پست های بالا باید از "آنجا" شروع کنی

درگیر افکارم بودم که در یکی از گروه های تلگرامی تصویر برخی وکلای ملت را دیدم در حال تقلا برای عکس گرفتن با موگرینی!

آنقدر از این تصویر "دردم آمد" که رشته افکار پاره شد و قلم از نوشتن در مورد آن مسائل عاجز.

قبلا در یادداشتی درباره تحریم های جدید آمریکا، به وضع اسف بار مجلس اشاره کرده بودم، به راستی وقتی خانه ملت اغلب متشکل از افرادی است که در کلان شهرها با لیست های سیاسی آمده اند و در شهرستان ها با سفره داری و قوم و قبیله گرایی، روزگارمان می شود این.

این موجودات برجام را نخوانده تصویب می کنند و برای سلفی با موگرینی صف می کشد. برای وجود چنین افرادی در خانه ملت نه تنها از امام و شهدا که باید از کوروش هم عذر خواهی کنی!

برای برخی وکلای ملت مان در آستانه 40 سالگی انقلاب، غرب هنوز شهر فرنگ است و وقتی چشم آبی می بینند دست و پایشان را گم می کنند. از این جماعت نباید بخاطر مصوباتشان خیلی تعجب کرد. اصلا برای این ها توتال با قرار گاه خاتم الانبیاء فرق های بنیادین دارد.

وقتی ذائقه ها عوض شود و لقمه ها شبهه دار، مدافع حجاب دیروز می شود مشتاق عکس با این خانم، بله تقصیری ندارد فرمانده اش عوض شده و فرمانش لقی پیدا کرده و به جای کربلا گرای لس آنجلس را می گیرد، وقتی به جای اهل جهاد و شهادت، هم نشین اهل مذاکره و سازش شدی، گذشته ات با حالت تفاوت دارد از زمین تا آسمان.

6587096_539

قوه مجریه اهمیت زیادی دارد و برایش زیاد می گوییم و می نویسیم. اما این روزها به این نتیجه رسیدم اگر خانه ملت آباد شود مملکت آباد می شود و " مجلس باید بر گردد به راس امور" البته نه با این جماعت.

با احترام باید خدمت برخی از مردم عزیزمان هم بگویم: وقتی با وعده ها، فامیل بازی و سور چرانی رای می دهی یا وقتی بخاطر " تَکرار کردن" رای می دهی، خودت حقارت را انتخاب کردی مبارکت باشد. ( مصطفی شریف )

فاجعه ای فراتر از سلفی

سلفی «نمایندگان مجلس» با «موگرینی» گرچه ظاهری «طنز» دارد، اما درون مایه ی آن کاملا «جدی» است؛ و حکایت از یک دگرگونی اساسی در سطح بالای «حکمرانی» می کند.

روزی این روحیه منجر به «برجام» می شود، روزی سر از «آی پی سی» در می آورد و روز دیگر در سند «بیست سی» جلوه می کند. باید سوگوارانه بپذیریم که  با وجود چنین «مجلس» فَشَل و اجنبی دوستی و «دولتی» به مراتب اجنبی دوست تر، باید حداقل 4 سال قید «شرف» و «عزت» و «منافع ملی» را در داخل و خارج بزنیم.

سه نکته ساده از این سلفیِ تحقیر آمیز :

1. وقتی خدمت گزاری جای خود را به مقام پرستی بدهد، این کارها کاملا عادی است! روحیه دنیاپرستی و ذلت پذیری این نمایندگان، شیرینی عزتمندی ایران اسلامی در مراسم تحلیف در دنیا را تلخ کرد. شک ندارم حتی اگر نمایندگان تشکل های دانشجویی هم در این جلسه بودند، تن به این حقارت نمی دادند.

19613_168

2. هزاران بار تاسف که این روحیه دنیا طلبی، فراگیر شده است! همین چند سال قبل بود که سر میز مذاکرات، دغدغۀ عراقچی، گرفتن عکسی خاص از طرف مقابل، برای گذاشتن در صفحات مجازی منتصب به خودش بود. برخی عوام هم به این روحیه مبتلا شده اند که در حادثه ای همچون پلاسکو، به جای کمک به نیروهای امدادی، گرفتن عکس سلفی با این حادثه تلخ را غنیمت می شمارند!  و این یعنی همان حدیث مشهور پیامبر عزتمندی ها (ص) که فرمودند:  الناس بأمرائهم اشبه منهم بآبائهم ( رفتار مردم به مسئولین شان بیشتر شبیه است تا به پدران شان )

3. از این مجلس، زیاد انتظار انقلابی گری نباید داشت. گرچه  این موضوع را از واکنش فشل و سست شان نسبت به تقابل با اقدامات خصمانه امریکا، متوجه شده بودیم. کاش مردم هنگام رای دادن، به این رفتار ها دقت ویژه می کردند ...

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: