حالا پس از اعلام لیست ۶ نفر راه یافته به مرحله دوم، با بررسی سوابق افراد معرفی شده و انطباق آن با شاخص ها می بینیم که شرایط به همان گونه که پیش بینی می شد پیش رفته است.

سرویس سیاسی ثامن پرس- شورای پنجم برای انتخاب شهردار دو گزینه بیشتر ندارد:

استفاده از فردی با تجربه و عقب نشینی از شعارهای سه گانه بومی، با تجربه و متخصص بودن.

ریسک پذیری و انتصاب چهره ای جوان از میان کادر موجود اصلاحات در شهر مشهد که دارای سابقه مدیریت شهری و تخصص باشد.

حالا پس از اعلام لیست ۶ نفر راه یافته به مرحله دوم، با بررسی سوابق افراد معرفی شده و انطباق آن با شاخص ها می بینیم که شرایط به همان گونه که پیش بینی می شد پیش رفته است.

البته شاخص های مورد بررسی، همان شاخص هایی است که اصلاح طلبان  مکرر در شعارها و میتینگ های انتخاباتی برایش سینه چاک کردند و نه شاخص های مورد تایید همه جامعه یا بسته ای جامع از شاخص ها.

۶ نفر اصلاح طلب راه یافته به مرحله دوم را می توان به سه گروه سنی پیر، میانسال و جوان به صورت مساوی تقسیم کرد که هر کدام شان دارای نقاط ضعف و قوتی هستند.

جا دارد حامیان لیست امید در کنار این شاخص ها وضعیت سلامت جسمی، سوابق اقتصادی، محکومیت حقوقی و قضایی و میزان توفیق این افراد در مسئولیت های گذشته را بررسی کنند تا در این شرایط بتوانند خیرالموجودین را انتخاب کنند.

از سوی دیگر با نزدیک شدن به مراحل نهایی انتخاب شهردار و بروز تفاوت سلیقه ها بین اعضای شورای شهر، احتمال بروز دو یا چند دستگی بین منتخبین مردم در همین ابتدای راه بالا می رود که می تواند زمینه ساز تصمیمات احساسی و باعث تبعات بعدی باشد و قطعا شورای همگرا بهتر می تواند به مردم شهر امام رضا (ع) خدمت کند.

ضمنا فارغ از بکش بکش های قدرت، منتخبین شورای پنجم در انتخاب شهردار باید به دو گزاره توجه جدی داشته باشند:

برنامه

نیروی اجرایی

یعنی آنچه قرار است بشود و آنکه قرار است این بار را بردارد

برنامه اجرایی ارائه شده توسط این ۶ نفر باید دقیق، قابل اجرا و با زمان بندی باشد و صرفا نباید به یک سری کلی گویی یا خیال بافی غیر قابل اجرا خلاصه شود. این برنامه باید واقعیات اجرایی، اقتصادی و قانونی را پوشش دهد و محدودیت های مختلف را در نظر بگیرد.

نکته مهم تر افرادی است که باید این برنامه ها را محقق کنند. شاید بتوان گفت از شهردار مهم تر معاونین و مدیران او هستند که بایستی بار اجرا را بردارند. چه بسا یک مدیر یا معاون لایق و توانمند بتواند ضعف های شهردار را پوشش دهد و یک معاون نالایق باعث نقصان در عملکرد کل شهرداری شود کما اینکه این مسئله در همه ادوار شهرداری شاهد مثال دارد.

شورای پنجم تا کنون سعی کرده با شفافیت امور انتخاب_شهردار را پیگیری کند و این اقدام شایسته تقدیر است. امیدواریم ادامه مسیر نیز با همین کیفیت و به دور از لابی گری و سیاسی بازی یا اقدامات عجولانه جوان ها پیموده شود.

مصطفی شریف

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: