این پژوهشگر اقتصادی گفت: آستان قدس هرچه دارد از مردم دارد بنابراین باید فعالیتش در برابر مردم شفاف باشد. مردم حق دارند بدانند نذورات چقدر است و کجا هزینه می شود. این کار بسیار مهم است و به وسیله آن می توان آمار نذورات را بالا برد.

به گزارش گروه شهر ثامن پرس، دکتر علی اکبر کریمی در رابطه با آستان قدس رضوی و فعالیت های آن اظهار کرد: پیامی که رهبری در منشور هفت‌گانه به تولیت آستان قدس رضوی فرموده بودند، بحث ساماندهی است. تاکید بر ساماندهی بنگاه‌های اقتصادی تحت نظر آستان قدس، نشان از آشفتگی و عدم اولویت بندی در فعالیت های اقتصادی وجود دارد.

وی افزود: آستان قدس به آسیب شناسی نسبت به وضعیت موجود بنگاه های اقتصادی اش نیاز دارد و باید نقش و جایگاه خود را در سیاست های کلی نظام در اقتصاد مقاومتی جستجو کند و عقب ماندگی های خود را جبران کند.

این پژوهشگر اقتصادی با اشاره به این که آستان قدس یک نهاد کاملا مردمی است ولی از مردم فاصله گرفته است تصریح کرد: به جز فعالیت هایی که داخل حرم انجام می شود، فعالیت های اقتصادی خارج از حرم آن چنان ارتباطی با مردم ندارد. شفاف سازی در فعالیت های مالی و اقتصادی آستان قدس مخصوصا مناطق محروم نیاز است صورت بگیرد.

وی ادامه داد: آستان قدس هرچه دارد از مردم دارد بنابراین باید فعالیتش در برابر مردم شفاف باشد. مردم حق دارند بدانند نذورات چقدر است و کجا هزینه می شود. این کار بسیار مهم است و به وسیله آن می توان آمار نذورات را بالا برد.

کریمی با بیان این که خوشبختانه در مواضع آقای رئیسی در جاهای مختلف نشان از این دارد که طرفدار شفافیت مالی و اقتصادی هستند گفت: این نقطه بسیار مثبتی است و راه را بر فسادهایی که ممکن است ایجاد شود، می بندد و افراد شایسته امکان ورود را پیدا می کنند. ورود نخبگان و استفاده از ایده های آن ها لازم و ضروری است.

این پژوهشگر اقتصادی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که آیا ایده و پیشنهادی برای مدیریت شهری مشهد دارید عنوان کرد: کاری که جدیدا انجام شده فتح باب خوبی است. فعالیت مهر درخشان کار بسیار شایسته ای بود که انجام گرفت. بازدیدی که از نمایشگاه داشتم، باورم نمی شد در حوزه نوشت افراز اینقدر محصول تولید داخل به لحاظ تنوع و جذابیت محصول با قیمت مناسب داشته باشیم. الگوهای اینچنینی بایستی تکرار شوند. این تجربه موفقی بوده است که می تواند تکرار بشود.

وی ادامه داد: شهرداری از محل برج های تجاری و امثالهم که غالبا کالاهای خارجی استفاده می کنند درآمدهایی دارد. غالب برج‌های تجاری سطح شهر مشهد که با نظارت و مدیریت شهرداری انجام می شود، بر خلاف اقتصادی مقاومتی است.

کریمی گفت: این نمایشگاه ها برخلاف کار مراکز تجاری فعلی مشهد که فرهنگ و کالای غربی را می آورند، نمونه و مثالی موفق هستند که هم بعد اقتصادی دارد و هم بعد فرهنگی.

این پژوهشگر اقتصادی با تاکید بر این که هر پروژه شهری ـ پروژه کلان ـ که اجرا می شود نیاز به یک پیوست فرهنگی دارد تصریح کرد: این مسئله در مشهد به صورت جدی تری در حال انجام است. نمی دانم در چه مراحلی است و چگونه اجرا می شود ولی کلید کار زده شده و به این درجه از اهمیت رسیده است.

وی افزود: اگر زودتر اقدام می شد خیلی از پروژه ها مانند الماس شرق و موج های آبی و ... را نداشتیم. این مسئله باید به شکل مدیریت شده تری اجرا شود تا مشهد به عنوان قطب فرهنگی جهان اسلام شناخته شود نه مروج الگوهای غربی.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: