عمده دوستان و تحلیل گران معتقدند به هر صورت میزان جرایم در پایین شهر و قسمت‌های ضعیف از نظر مالی نسبت به مناطق بالای شهر بسیار بیشتر است و غلبه دارد.

به گزارش گروه شهر ثامن پرس - علی کرد- یکی مسائل مهم در تعریف فساد و انواع آن ضریب دادن به انواع فساد است. برای مثال بایستی بین زنای محصنه و اینکه دختر و پسری در خیابان دست یکدیگر را بگیرند تفاوت قائل شد. یا در سطحی بالاتر باید بین اختلاس و اعتیاد تفاوت قائل شد. البته در این سطح تفاوت را طبیعتا خیلی‌ها متوجه می‌شوند اما دو بحث مهم وجود دارد. یکی آنکه بایستی بین انواع این جرایم تمیز رتبی در نظر گرفته شود. و دیگری آنکه روابط بین جرایم با یکدیگر پیدا شود.

به عبارتی بسیار مساله مهمی است که یک جرم خاص آیا می‌تواند سبب بوجود آمدن جرایم دیگری شود یا خیر. به خاطر دارم که چند ماه گذشته با برخی دوستان بحثی در همین رابطه داشتیم.

آنجا بنده موضوعی مطرح کردم به نام جرم پنهان اجتماعی. تعریف آن را هم در آن بحث این چنین ارائه کردم که ممکن است کسی در جامعه در حال رفت و آمد باشد و اتفاقا ظاهری کاملا موجه داشته باشد اما عملا خود وی باعث بوجود آمدن بسیاری از جرایم باشد.

برای مثالی از این دست هم ادامه دادم که تصور بفرمایید یک نفر اختلاس کننده میلیاردی و یا یک مدیر بانک که به دزدی عادت کرده است ممکن است تمام قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کند و در خانه 1000 متری‌اش در بالای شهر بدون ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها رفت و آمد داشته باشد و در ظاهر یم عنصر مفید اجتماعی نیز به نظر برسد. اما اگر ببینیم که همین اختلاس وی سبب بوجود آمدن بیکاری در 50 جوان شده باشد و همان بیکاری سبب ایجاد بزه اجتماعی و اعتیاد و امثالهم شده باشد میبینیم که وی بسیار بیشتر از یک دزد و یا کی معتاد ساده مضرات مختلف و ایجاد فساد برای جامعه داشته است.

حال اما نکته بسیار مهم این است که عمده دوستان و تحلیل گران معتقدند به هر صورت میزان جرایم در پایین شهر و قسمت‌های ضعیف از نظر مالی نسبت به مناطق بالای شهر بسیار بیشتر است و غلبه دارد. نگارنده فعلا در مقام رد و یا تایید این گزاره نیست و تنها به همان مفهوم جرم پنهان بسنده می‌کند.

اما اخیرا آماری توسط دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد منتشر شد که نشان می‌داد پارکی که تقریبا در مرفه ترین نقطه شهر مشهد یا حداقل یکی از سه نقطه مرفه شهر از نظر جغرافیایی قرار دارد بیشتر مصرف مواد مخدر را در بین پارک‌های مختلف سطح شهر به خود اختصاص داده است

photo_2016-10-15_08-29-22

پرداخت به این موضوع مساله بسیار مهمی است و مهمترین سوالی که می‌توان در این قسمت مطرح کرد این است که منطقه‌ای که با کمترین مشکلات مالی مواجه و به قول دوستان سطح فرهنگی بالایی دارد چگونه وارد چنین فضایی شده است؟ آیا موقع آن نرسیده است که در گزراه فرهنگی و سنجش فرهنگی اجتماع کمی دچار تردید شویم.

.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: